​Přes nový černomořský koridor se podle Kyjeva vyvezly už miliony tun nákladu

​Přes nový černomořský koridor se podle Kyjeva vyvezly už miliony tun nákladu

5.12. - Ukrajina přes nový černomořský koridor vyvezla už pět milionů tun zemědělské produkce. Podle agentury Reuters to řekl ukrajinský vicepremiér a ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov. Ukrajina v srpnu vytvořila nový černomořský koridor poté, co Rusko neprodloužilo takzvané obilné dohody, které do té doby umožňovaly vývoz ukrajinského obilí a dalších plodin přes dohodnuté trasy v Černém moři.

Skrze nový koridor, který jednostranně vyhlásila Ukrajina, se podle Kubrakova z černomořských přístavů vyvezlo dohromady už sedm milionů tun různého nákladu, na čemž se podílelo 200 lodí. V současnosti se podle něj nakládá dalších 31 lodí. Předtím se za zhruba roční trvání obilných dohod podařilo z Ukrajiny vyvézt zhruba 33 milionů tun zemědělské produkce, uvádí Společné koordinační centrum (JCC), které dohlíželo na dodržování dohod.

Mnozí komentátoři dění na Ukrajině považují za úspěch, že Kyjevu se i po skončení obilných dohod s Ruskem daří pokračovat ve vývozu přes Černé moře. Americký historik Timothy Snyder v rozhovoru s britským listem The Telegraph označil za námořní vítězství skutečnost, že Ukrajina dokázala otevřít nový černomořský koridor a udržet pod kontrolou ruskou Černomořskou flotilu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc prohlásil, že díky Ukrajině už Rusko nedokáže využívat Černé moře k destabilizaci okolních zemí.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner