​Rekordní ceny nafty ohrožují dopravce, rostoucí náklady nejsou schopni pokrýt

​Rekordní ceny nafty ohrožují dopravce, rostoucí náklady nejsou schopni pokrýt

4.3. - Současné rekordní ceny nafty a benzinu ohrožují tuzemské dopravce. Podle nich nebude dál možné poskytovat služby za stávající ceny, zákazníci však na zdražování nechtějí přistoupit. Dopravci proto zahájili jednání s vládou o možných řešeních, patří mezi ně například snížení spotřební daně. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Průměrné ceny pohonných hmot v Česku ve čtvrtek poprvé přesáhly 40 korun za litr.

Ceny nafty jsou v současnosti meziročně vyšší i o více než deset korun na litr. Takový vývoj je podle dopravců nepředvídatelný a znamená tak pro ně zásadní problém. "Ohrožuje dokonce i ty, kteří mají palivovou doložku, neboť je tak rychlý, že běžná čtvrtletní valorizace by jim zcela ochromila cash flow. Ještě hůře jsou na tom autobusoví dopravci v závazku veřejné služby. Tam se obvykle cena za naftu dorovnává až po jednom roce," popsal situaci Felix.

Strmě rostoucí náklady podle něj nemůže žádný z dopravců pokrýt z vlastních zdrojů. "Bohužel ochota zákazníků přistoupit na vyšší ceny není adekvátní situaci. Myslím, že za stávající ceny, kdy na každém kilometru dopravce prodělává několik korun, nebude možné služby poskytovat," podotkl Felix.

Dopravci už proto zahájili jednání s vládou o možných řešeních situace. Jedním z klíčových by mohlo být například snížení spotřební daně u nafty na minimum. Od loňska činí spotřební daň na litr nafty 9,95 koruny. Podle dopravců je prostor ke snížení o 1,60 koruny.

Ceny za silniční dopravu strmě rostly už vloni. Náklady dopravců zvyšovaly inflace, rostoucí ceny energií, paliv i výdajů na lidské zdroje. Problémy navíc byly i s dostupností služeb a s nedostatkem některých základních materiálů. Dopravci už proto loni navyšovali ceny svých služeb.

Důvodem dramatického nárůstu cen pohonných hmot v ČR je podle analytiků zdražování ropy na světových trzích a oslabení koruny v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Benzin nabízejí pumpy v průměru za 40,40 Kč, naftu o haléř levněji. Ve srovnání se čtvrtkem předchozího týdne zdražil Natural 95 přibližně o tři koruny a nafta zhruba o čtyři. U nafty to představuje nejvýraznější mezitýdenní nárůst od začátku sledování. Benzin zdražoval rychleji než v současnosti počátkem září 2005, vyplývá z dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od začátku roku 2005.

(čtk)

Foto: LAN

spinner