Silniční doprava

Přestavba křižovatky Mileta v Hradci Králové od dubna změní trasy MHD

24.2. - Přestavba frekventované křižovatky Mileta na silničním okruhu v Hradci Králové, která začne 2. dubna, dočasně změní trasy některých linek městské hromadné dopravy. Část zastávek bude na jiných místech. Žádná z linek však nebude zrušena. Uvedl to včera náměstek primátorky pro dopravy Miroslav Hloušek. Stavba potrvá do konce roku 2026 a přijde na 634 milionů korun. Město o přestavbu křižovatky usilovalo přes 20 let. Křižovatka má mít po přestavbě vyšší dopravní kapacitu a má být bezpečnější pro chodce a cyklisty.

Slovensko chce v příštích týdnech spustit komerční provoz evropské služby mýta

23.2. - Slovensko spustí komerční provoz evropské služby elektronického výběru mýta (EETS) v příštích týdnech. ČTK to napsal správce slovenských dálnic NDS, přesný termín startu projektu neuvedl. Zavedení EETS by mělo snížit náklady na výběr mýta a zjednodušit provozovatelům vozidel placení poplatků za použití zpoplatněné sítě silnic v zemích zapojených do projektu.

Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín dostali kontejnery pro hašení elektromobilů

23.2. - Součástí technického vybavení požárních jednotek Hasičských záchranných sborů jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově i kontejnery pro hašení elektromobilů. Počty zásahů podnikových hasičů obou jaderných elektráren, při kterých poskytují svoji pomoc v okolí, se každoročně zvyšují. Proto je důležitou součástí jejich přípravy a výbavy i schopnost reagovat na málo pravděpodobné události, kterými mohou být požáry aut s elektrickým pohonem. ČEZ tak preventivně reaguje na rozvoj elektromobility pořízením dvou nových kontejnerů za 1,2 mil. Kč, díky kterým posílí poskytovanou pomoc v regionu.

Zákazníci E.ON Drive loni odebrali celkem 2 GWh elektrické energie

23.2. - Systém E.ON Drive, který E.ON spustil k dobíjení elektrických vozidel svých zákazníků na jaře roku 2019, má téměř po pěti letech fungování přes 8 500 uživatelů. Ti provedli během uplynulého roku rekordních 111 000 dobíjení na veřejných stanicích a díky tomu dodali do svých vozidel zhruba 2 GWh elektrické energie. A to nejen na tuzemských stanicích E.ON Drive, ale díky neustále se rozšiřujícím roamingovým službám i v lokalitách jiných provozovatelů v Česku i v zahraničí. Nejvíce pak v Německu nebo v Rakousku.

Zeptali jsme se Radka Mátla, generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic

ŘSD se letos změnilo z příspěvkové organizace na státní podnik. Jak se tato změna již projevila v řízení společnosti a v rámci jejích obchodních vztahů navenek?

Hradecký kraj letos zvýší investice do silnic na 1,8 mld. z 1,4 mld. v roce 2023

21.2. - Královéhradecký kraj letos investuje do modernizace a oprav silnic a mostů rekordních 1,832 miliardy korun. Náklady platí kraj z více zdrojů. Plánuje 57 dopravních staveb, z nichž šest přechází z roku 2023. Opravy by se měly týkat více než 100 kilometrů krajských silnic a 34 mostů, řekli dnes novinářům představitelé hejtmanství. V posledních osmi letech kraj ročně na silnice vynakládá v průměru 1,2 miliardy korun. Spravuje zhruba 3300 kilometrů silnic II. a III. třídy.

DAF Trucks Vlaanderen byla vyhlášena továrnou „Factory of the Future“

20.2. - Společnost DAF Trucks Vlaanderen získala ocenění „Factory of the Future“, tedy „továrna budoucnosti“. Toto prestižní ocenění představuje uznání působivé přeměny belgické továrny na výrobu kabin a náprav DAF ve Westerlo ve špičkové, technologicky vyspělé zařízení, které patří mezi nejmodernější svého druhu na světě.

Díky partnerství s JITpay nabízí Eurowag financování faktur do 48 hodin

20.2. - Společnost Eurowag, přední celoevropský poskytovatel integrovaných řešení v oblasti komerční silniční dopravy (CRT), nově nabízí svým zákazníkům plně digitální faktoringové služby, dostupné prostřednictvím platformy Eurowag. Za rozšířením služeb stojí strategické partnerství s JITpay Group, s níž Eurowag spojil síly v roce 2022. Ze spolupráce těží i JITpay, která obohatila svoji nabídku platebních služeb pro dopravce o integrovaná řešení Eurowagu. Partnerství tak podporuje digitalizaci a zvýšení efektivity v celém odvětví.

Před plánovaným zdražením roční dálniční známky se zvýšil její prodej

20.2. - Loni v prosinci a letos v únoru se zvýšil počet prodaných dálničních známek. Vyplývá to z informací státního podniku Cendis, který prodej dálničních známek spravuje. V prosinci, kdy si lidé ještě mohli podle zákona odložit dobu začátku platnosti známky až o 90 dní, podnik zaznamenal více než dvojnásobný meziroční nárůst ze 163 200 na 354 173 prodaných ročních elektronických dálničních známek. V roce 2022 prodej meziročně vzrostl téměř o 23 procent. Od 1. ledna byla s novelou zákona o pozemních komunikacích doba odložení platnosti snížena z 90 na 30 dní.

Martin Kupka: Ceny dálničních známek porostou podle inflace

19.2. - Ceny dálničních známek by se do budoucna měly zvyšovat už pravidelně podle inflace. Postupně snižovat by se naopak měla podpora u dálničních známek pro hybridní a elektrická vozidla, řekl dnes novinářům ministr dopravy Martin Kupka při své návštěvě Františkových Lázní na Chebsku. Letos se od března po deseti letech cena dálniční známky výrazně zvedne, z 1500 korun na 2300 korun.

spinner