Silniční doprava

​Na obchvatu Olbramovic na silnici I/3 probíhají stěžejní práce

19.5. – Stěžejní práce na stavbě obchvatu Olbramovic na sinici I/3 probíhají v prostoru mimoúrovňové křižovatky. Pracuje se na křižovatkových větvích i mostu na silici III/00336, která tuto komunikaci bude převádět přes hlavní trasu obchvatu. Na mostě jsou osazeny nosníky a pracuje se na jejich armování, aby po jejich předpětí mohla být zahájena betonáž spřažené desky nosné konstrukce.

​Společnost Carvago loni utržila třičtvrtě miliardy, letos očekává třímiliardový obrat

19.5. – Největší evropské online tržiště s ojetými vozy Carvago pokračuje v rekordním tempu růstu. Za loňský rok společnost utržila třičtvrtě miliardy korun a v březnu vykázala meziroční zvýšení tržeb o 600 %. Navzdory složité situaci ve světě i v sektoru automotive se tak potvrdil trend příklonu zákazníků k nákupu auta online. Spolu s tím vzrostla i průměrná cena ojetého vozu prodaného na Carvago, která na českém trhu činí již 676 000 Kč. V letošním roce společnost míří na obrat ve výši tří miliard s měsíčními tržbami 250 milionů korun.

​Společnost MAN obnovila v dubnu výrobu nákladních vozidel

Společnost MAN obnovila v dubnu výrobu nákladních automobilů. Od poloviny března byla výroba na šest týdnů zastavena kvůli výpadkům dodávek způsobeným válkou na Ukrajině v závodech MAN na výrobu nákladních automobilů v Mnichově a Krakově.

​První sériově vyrobený Mercedes‑Benz eActros se představil v Praze

První sériově vyrobený elektrický Mercedes‑Benz eActros přijel koncem dubna z Lipska do Prahy. Představen byl v sídle společnosti Mercedes‑Benz Trucks Česká republika v Pražských Stodůlkách, kde absolvoval několik prezentací různým zákazníkům převážně z oblasti logistiky, zkušební jízdy a školení, a poté se vrátil zpět do svého stálého působiště v Lipsku.

​Model DAF XF H2 využívá vodík pro spalovací motor

Pokud se dnes hovoří o využití vodíku v dopravě, často se má na mysli technologie, která využívá vodík jako zdroj pro výrobu elektrické energie. Nizozemský výrobce nákladních vozidel DAF v loňském roce však představil jiné řešení – u modelu DAF XF H2 slouží vodík jako palivo pro spalovací motor.

​Výroba automobilů v České republice meziročně poklesla o pětinu

19.5. – V České republice bylo od začátku roku vyrobeno 361 349 osobních vozidel, tedy o pětinu méně než v minulém roce. Do objemu produkce se promítají rozkolísané dodavatelské řetězce v souvislosti s válkou na Ukrajině i pandemickou situací v Číně. Vozidel s elektrickým pohonem bylo vyrobeno 36 769 ks, jejich podíl na celkové produkci se tak dlouhodobě drží na úrovni deseti procent. Produkce autobusů a motocyklů úspěšně roste.

​Začal se boural nájezd na Barrandovský most, větší problémy v dopravě nejsou

18.5. – Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické ulice, kvůli tomu je v místě zúžen průjezd. Na Strakonické ulici se ve směru do centra tvořila v ranní špičce kolona od chuchelského závodiště, která byla srovnatelná s kolonami, které se v místě tvořily v minulých dnech. Podle pražské Technické správy komunikací (TSK) byla kolem 9:00 v místě doprava na stupni čtyři z pěti. Větší problémy v dopravě nejsou, intenzivnější doprava byla v ranní špičce na některých objízdných trasách. Vyplývá to z údajů TSK a dopravních aplikací.

​Prodáno již devět milionů elektronických vinět a dva miliony jednotných jízdenek

17.5. – Dva klíčové dopravní projekty si po roce a půl od svého spuštění připsaly milionové prodejní výsledky. Jednotnou jízdenku na železnici neboli OneTicket si od počátku ostrého provozu koupily už více než dva miliony cestujících. Elektronických dálničních známek se od zahájení provozu prodalo přes devět milionů. Oba projekty provozuje státní podnik CENDIS.

Počet dobíjecích stanic v Česku se blíží tisícovce

16.5. - Aktuální evidence Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) potvrzuje enormní růst počtu dobíjecích stanic. Statistiky však zřejmě nestíhají reflektovat aktuální vývoj a podle odborníků se jejich reálný počet už přehoupl přes 1 000. Veřejných benzínek s klasickými palivy jsou pak necelé 4 000. Standardních čerpacích stanic s prodejem primárně benzínu a nafty je ale v Česku o něco méně. Na rozdíl od předchozích let v tomto roce jedna ubyla, ovšem jen „papírově“.

Při opravě Barrandovského mostu vypluje nový přívoz P4 z Velké Chuchle do Modřan

15.5. - Cestující či cyklisté budou moci při rekonstrukci pražského Barrandovského mostu využít nový přívoz P4 mezi Velkou Chuchlí a Modřany. Poprvé vypluje v pondělí 16. května v 07:00. Interval bude 20 minut. ČTK to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. U přívozu bude umístěn stojan se sdílenými koly. V MHD bude při rekonstrukci mostu například posílena tramvajová linka číslo 21, prodloužena trasa linky číslo 17 a častěji pojedou vlaky mezi Zbraslaví a Braníkem. Prodlouženy byly také některé vyhrazené autobusové pruhy.

spinner