Silniční doprava

​ČEZ pokračuje v elektromobilizaci flotily, pod jednou střechou má 42 parkovacích míst vlastní dobíječku

15.3. – Přijet do práce, zaparkovat v garáži služební elektromobil, zapojit ho do dobíječky a odjet s dobitou baterií. Pro desítky řidičů služebních aut z pražské centrály ČEZ to je ode včerejška realita. Umožnilo to osazení dalších více než čtyřiceti parkovacích míst dobíjecími wallboxy, z toho je 13 pozic určeno pro elektromobily z firemní autopůjčovny. Řešení chce vedle zkvalitnění dobíjecího zázemí pro zaměstnance otestovat i řízení a rozložení dobíjecích výkonů v čase a zlepšit přehled o dobíjení pro provozovatele autoparku ČEZ.

​Společnost Renault Trucks loni vykázala osmnáctiprocentní nárůst fakturovaných vozidel

15.3. – Renault Trucks uzavřel rok 2023 s celkovým objemem 69 859 fakturovaných vozidel, což představuje nárůst o 18 %. „Tento solidní obchodní výsledek nám umožní pokračovat v transformaci a v přechodu na udržitelnou dopravu," uvedl Bruno Blin, prezident Renault Trucks. „Renault Trucks se prosazuje jako lídr v oblasti dekarbonizované mobility s 22,4 % podílem elektrických vozidel v segmentu nad 16 tun v Evropě," dodal.

​MAN loni výrazně zvýšil prodej ve všech produtových oblastech

V roce 2023 dodala společnost MAN Truck & Bus zákazníkům přibližně 116000 vozidel. To představuje nárůst o 37 procent ve srovnání s předchozím rokem, který byl ještě ovlivněn potížemi s dodávkami a poklesem prodeje autobusů v důsledku koronaviru. Kromě toho bylo v loňském roce prodáno 11600 motorů.

​Komentář: Co přinesl leden v dopravě a logistice

Hlavním tématem měsíce ledna, vedle eskalace teroristických útoků na tranzitující plavidla v Rudém moři ze strany jemenských povstalců (na kteréžto téma bylo již vyřčeno mnoho), byla, a i nadále bezesporu zůstává, kombinovaná doprava. Bylo by proto vhodné zanalyzovat, co vedlo vedoucí účastníky ke znásobení aktivity.

Na konci roku by mělo být na dálnici D35 rozestavěno 64 km, nyní se staví 32 km

14.3. - Na konci letošního roku by mělo být na dálnici D35 rozestavěno 64 kilometrů silnice. Stavba by tak podle premiéra Petra Fialy měla patřit k největším stavbám tohoto typu ve střední Evropě. Petr Fiala to řekl při kontrolním dnu na stavbě úseku D35 z Hořic na Jičínsku do Sadové na Hradecku.

Nebezpečné řidiče čekají od dubna terapeutické programy

13.3. - Výsledkem několika výzkumných projektů, které Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci se špičkovými výzkumnými pracovišti i aplikačními partnery řešilo, jsou nově uzákoněné a dlouho očekávané Terapeutické programy pro řidiče. Nově je budou muset absolvovat ti, kteří budou usilovat o navrácení svého řidičského oprávnění, které pozbyli kvůli závažnému porušení pravidel.

Jan Sechter (HK ČR): Emisní povolenky v dopravě mohou ohrozit i další odvětví ekonomiky

Doprava i celá ekonomika se musí stále více vypořádávat se snahou Evropské komise o dekarbonizaci. Jak se na tuto problematiku a preferovaný modal shift od silniční dopravy k železniční dívá Hospodářská komora České republiky, to nám přiblížil předseda její Dopravní sekce Jan Sechter.

​Praha zřídí komisi pro elektromobilitu, budou v ní politici a manažeři

12.3. – Pražský magistrát ustanoví komisi pro rozvoj elektromobility v metropoli. V pondělí to schválili radní města. V komisi, která bude působit jako poradní orgán rady, zasednou zástupci stran v zastupitelstvu, úředníci, manažeři městských firem či odborníci. Praha aktuálně v souvislosti s elektromobilitou pracuje především na přípravě sítě lamp veřejného osvětlení na instalaci elektronabíječek.

​Tatra Trucks investuje 700 milionů do výrobních technologií pro zvýšení produkce až na 2500 vozů

11.3. – Kopřivnická automobilka odstartovala investice do špičkového strojního vybavení, aby zefektivnila výrobní procesy a zvýšila objem produkce až na 2500 vozidel za rok. Tatra také spustila rozsáhlý proces digitalizace výroby s využitím moderních systémů podnikového řízení a chystá modernizace a úpravy vnitřních prostor továrny jak ve výrobních halách, tak v administrativní části. Díky těmto procesům automobilka nejen výrazným způsobem navýší svou výrobní kapacitu a efektivitu, ale zároveň poskytne zaměstnancům nové a atraktivnější pracovní prostředí odpovídající dnešním standardům.

​Allianz pro Schiene je proti dlouhým kamionovým soupravám, silniční dopravci zdůrazňují jejich ekologičnost

11.3. – Německá železniční asociace Allianz pro Schiene a ACE Auto Club Europa společně varují před schvalováním přeshraničního provozu dlouhých nákladních vozidel (evropský modulární systém, EMS) v Evropském parlamentu. Silniční nákladní dopravci naopak argumentují tím, že delší soupravy uvezou více zboží s menší spotřebou paliva a jsou tudíž okamžitým a levným příspěvkem k ekologii. A námitku, že v důsledku vyšší hmotnosti více ničí komunikace vyvracejí poukazem na skutečnost, že důležité je zatížení náprav, které u dlouhých soupravy stanovené limity nepřekračuje.

spinner