Silniční doprava

​Firmy TollNet a SkyToll uspěly v tendru na elektronické mýtné v Chorvatsku

5.2. – Chorvatský státní provozovatel dálnic Hrvatske Autoceste (HAC) se na základě výběrového řízení rozhodl podepsat s konsorciem zahrnujícím českou společnost TollNet a slovenskou firmu SkyToll dohodu o vytvoření systému pro elektronický výběr mýtného v hodnotě zhruba 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč). Informovala o tom chorvatská média.

​Automobilka Tatra Trucks v roce 2023 opět navýšila výrobu a chystá další novinky

5.2. – Za loňský rok kopřivnická společnost Tatra Trucks, kterou vlastní akcionáři z Czechoslovak Group a Promet Group, vyrobila a prodala 1451 vozidel, naplnila své plány a dostála svým závazkům k partnerům i zákazníkům. Loni také představila několik nových technologických projektů, které významně ovlivní její budoucnost, letos představí další novinky ve své produkci.

​Česká pošta převzala 652 kamiqů od společnosti Drivalia

5.2. – Leasingová společnost Drivalia předala České poště 652 automobilů Škoda Kamiq. Jde o výsledek nejnovější zakázky, kterou Česká pošta na základě výběrového řízení Drivalii zadala. Všechny vozy budou provozovány v režimu operativního leasingu. Auta mají jednotnou bílou barvu i stejnou motorizaci 1,0 TSI 81 kW Fresh. Pošta si je pronajala na 36 měsíců a počítá s průměrným předpokládaným ročním nájezdem 25 tisíc kilometrů na jeden vůz. Předplacené služby zahrnují údržbu a předepsaný servis, komplexní pojištění, asistenční službu včetně nároku na náhradní vozidlo či sezónní pneumatiky.


​ŘSD vybírá zhotovitele dostavby Pražského okruhu v úseku D1 – Běchovice

5.2. – V současné době probíhá veřejné výběrové řízení na zhotovitele dostavby 12,6 km dlouhé jihozápadní části Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. Jako základní termín pro podání nabídek bylo stanoveno datum 22. února 2024. Uvedl to Jiří Veselý ze samostatného oddělení komunikace Středočeského kraje a Kraje Vysočina Ředitelství silnic a dálnic ČR.


​Tadeáš Kos nově vede také oddělení transportu FM Logistic pro Česko a Slovensko

3.2. – Tadeáš Kos je v FM Logistic od 10. ledna 2024 nově zodpovědný také za oddělení transportu pro Česko a Slovensko. Tadeáš nastoupil do FM Logistic v září 2022, kdy začal působit jako provozní ředitel pro Česko a Slovensko. V této funkci zůstává, řídí nadále veškeré skladové aktivity a zodpovídá za rozvoj aktivit se stávajícími i novými zákazníky.

​ČSAD Brno-Černovice přebírá flotilu nových Scanií Super pro převoz výměnných nástaveb

3.2. – Tradiční brněnská dopravní společnost ČSAD Brno-Černovice, a. s., obměňuje svoji flotilu podvozků určených pro převoz výměnných kontejnerových nástaveb (tzv. wechselbrücků). Nově do ní zařazuje Scanie 460 R 6×2 s úsporným pohonným Super.

​NEVA Group byla jmenována mezinárodním dealerem DAF roku 2024

3.2. – Česká společnost NEVA Group byla na mezinárodním setkání dealerů DAF v Malaze jmenována mezinárodním dealerem DAF roku 2024 – „International DAF Dealer of the Year 2024“. Toto ocenění je vyjádřením uznání za vynikající zkušenosti jejích zákazníků ve všech oblastech. „Se svým neochvějným závazkem dosahovat dokonalosti je společnost NEVA Group zaslouženým vítězem ocenění za rok 2024“, uvedl Bart Bosmans, ředitel marketingu a prodeje a člen představenstva společnosti DAF Trucks.

​MAN A ABB E-mobility oznamují spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje

2.2. – Společnosti MAN Truck & Bus a ABB E-mobility podepsaly exkluzivní dohodu o spolupráci. Cílem strategického partnerství je ještě užší spolupráce, zejména v oblasti vývoje. Thomas Nickels, senior viceprezident pro inženýrství ve společnosti MAN, považuje oznámenou spolupráci za nový vývoj na trhu: „Spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje je v našem odvětví poměrně vzácná. Společně s ABB E-mobility usilujeme o závazné a transparentní partnerství založené na vzájemné důvěře. Již nyní začínáme vyvíjet produkty i normy a zaměříme se na speciální požadavky průmyslu užitkových vozidel.“

​Volvo představuje Volvo FM Low Entry

2.2. – Nejnovější přírůstek v řadě elektrických nákladních vozidel Volvo Trucks, model Volvo FM Low Entry, je těžké nákladní vozidlo speciálně vyvinuté pro nejrůznější přepravní úkoly ve městech a okolí. Představuje také první takový model nákladního vozidla vyvinutý společností Volvo, které je k dispozici pouze s elektrickým pohonem.

​Společnost C.S.CARGO koupila firmu PUMR & RYBA

31.1. – Dopravní a logistická společnost C.S.CARGO pokračuje v posilování své pozice na českém trhu. Společnost nově koupila stoprocentní podíl ve firmě PUMR & RYBA, TRANSPORT-SPEDITION, spol. s r. o., která se zabývá mezinárodní silniční dopravou a spedicí zaměřenou zejména na přepravu sypkých materiálů. Akvizice byla dokončena na konci roku 2023.

spinner