Silniční doprava

​Povolení nadrozměrných nákladů je jednodušší, začal fungovat informační systém NADR

2.3. – Ministerstvo dopravy spustilo nový informační systém, skrze který si dopravci mohou zažádat o povolení nadrozměrné přepravy elektronicky. Díky elektronizaci úkonů je proces povolování zvláštního užívání pozemních komunikací nadrozměrnými vozidly významně efektivnější, jednodušší a rychlejší.

​Stát loni na dálničních známkách vybral 6,49 miliardy korun, meziročně více

1.3. – Řidiči v České republice loni za dálniční známky zaplatili 6,49 miliardy korun, meziročně o téměř 11 procent více. V roce 2022 stát vybral 5,85 miliardy korun. Vzrostl také celkový počet prodaných vinět, a to téměř o 13 procent na 8.331.877 kusů. Uvedl to státní podnik Cendis, který prodej elektronických dálničních známek spravuje. Podnik očekává vyšší prodeje i v letošním prvním čtvrtletí, a to kvůli zdražení dálničních známek od 1. března.

​Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu dálnice D35 Křelov–Slavonín

28.2. – Ředitelství silnic a dálnic včera 27. února zahájilo stavbu dálnice D35 v úseku Křelov–Slavonín. Po dokončení stavby bude dokončen západní obchvat Olomouce, zároveň vznikne nepřerušený tah D35 mezi Mohelnicí a Lipníkem nad Bečvou. Uvedl to Václav Koblenc ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.

​Vláda podpoří stavbu nabíjecích stanic pro nákladní auta

28.2. – Vláda se chystá finančně podpořit stavbu dobíjecích míst, která umožní rozvoj elektromobiliy v nákladní silniční dopravě. Tento týden vypisuje první výzvu za jednu miliardu korun a chystá druhou se stejným objemem peněz. Naopak se vláda nechystá finančně podpořit dopravce při nákupu elektrických nákladních aut, řekl včera na brněnské konferenci o nákladní elektromobilitě ministr dopravy Martin Kupka.

​IRU: Kriminální činy provázející blokády poškozují dopravce

27.2. – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU, jejímž je členem i Sdružení ČESMAD Bohemia, reaguje na protesty zemědělců v západní Evropě. Mnohé vážně narušily logistické řetězce, zablokovaly klíčové trasy, došlo k napadení nákladních automobilů a zničení nákladů, přičemž policie byla často pouze pasivním svědkem. Náklady pro řidiče a dopravní firmy jsou obrovské a stále rostou.

Lukáš Andrýsek (Tatra Trucks): Letos plánujeme opět navýšit výrobu, do tří let chceme vyrábět 2 500 vozidel ročně

Společnost Tatra Trucks loni vyrobila 1451 vozidel, letos chce objem výrazněji navýšit a zhruba do tří let se dostat na objem 2 500 vozidel ročně. Pro Dopravní noviny to uvedl generální ředitel Tatra Trucks a generální ředitel CSG Mobility Lukáš Andrýsek.

Využití Energokarty pro dobíjení elektromobilů loni vzrostlo více než o polovinu

26.2. - V Česku byl loni registrován historicky nejvyšší počet nových bateriových elektrických vozidel (BEV). Ruku v ruce s tím výrazně rostl i počet dobíjení a objem odebrané elektřiny. Například prostřednictvím Energokarty poskytované nákupní aliancí Axigon loni proběhlo více než 36 tisíc dobíjení, během kterých bateriová vozidla odebrala 752 MWh elektrické energie. Průměr na jedno dobíjení zůstává kolem 21 kWh.

Cestu mezi H. Králové a Jičínem zkomplikuje stavba objezdu na I/35 u Hořic

26.2. - Výstavba kruhového objezdu na silnici I/35 u Hořic na Jičínsku od poloviny března do konce května zkomplikuje řidičům cestu mezi Hradcem Králové a Jičínem. Provoz v místě stavby bude řízen kyvadlově, uvedla hořická radnice. Na komplikace se budou muset připravit i řidiči jedoucí přes Hořice.

Flotila 165 tahačů DAF XG pro globálního přepravce kapalin HOYER

24.2. - Společnost HOYER, přední světový poskytovatel logistických řešení pro kapalné produkty, obnovuje svůj vozový park prostřednictvím 165 tahačů DAF XG 480 4×2. Vozidla, která budou dodána v nadcházejících měsících, se zařadí do provozu po celé Evropě. Všechna vozidla jsou vybavena komplexní sadou nejnovějších pokročilých asistenčních systémů řidiče (ADAS) od společnosti DAF Trucks.

Přestavba křižovatky Mileta v Hradci Králové od dubna změní trasy MHD

24.2. - Přestavba frekventované křižovatky Mileta na silničním okruhu v Hradci Králové, která začne 2. dubna, dočasně změní trasy některých linek městské hromadné dopravy. Část zastávek bude na jiných místech. Žádná z linek však nebude zrušena. Uvedl to včera náměstek primátorky pro dopravy Miroslav Hloušek. Stavba potrvá do konce roku 2026 a přijde na 634 milionů korun. Město o přestavbu křižovatky usilovalo přes 20 let. Křižovatka má mít po přestavbě vyšší dopravní kapacitu a má být bezpečnější pro chodce a cyklisty.

spinner