Silniční doprava

DAF Trucks Vlaanderen byla vyhlášena továrnou „Factory of the Future“

20.2. - Společnost DAF Trucks Vlaanderen získala ocenění „Factory of the Future“, tedy „továrna budoucnosti“. Toto prestižní ocenění představuje uznání působivé přeměny belgické továrny na výrobu kabin a náprav DAF ve Westerlo ve špičkové, technologicky vyspělé zařízení, které patří mezi nejmodernější svého druhu na světě.

Díky partnerství s JITpay nabízí Eurowag financování faktur do 48 hodin

20.2. - Společnost Eurowag, přední celoevropský poskytovatel integrovaných řešení v oblasti komerční silniční dopravy (CRT), nově nabízí svým zákazníkům plně digitální faktoringové služby, dostupné prostřednictvím platformy Eurowag. Za rozšířením služeb stojí strategické partnerství s JITpay Group, s níž Eurowag spojil síly v roce 2022. Ze spolupráce těží i JITpay, která obohatila svoji nabídku platebních služeb pro dopravce o integrovaná řešení Eurowagu. Partnerství tak podporuje digitalizaci a zvýšení efektivity v celém odvětví.

Před plánovaným zdražením roční dálniční známky se zvýšil její prodej

20.2. - Loni v prosinci a letos v únoru se zvýšil počet prodaných dálničních známek. Vyplývá to z informací státního podniku Cendis, který prodej dálničních známek spravuje. V prosinci, kdy si lidé ještě mohli podle zákona odložit dobu začátku platnosti známky až o 90 dní, podnik zaznamenal více než dvojnásobný meziroční nárůst ze 163 200 na 354 173 prodaných ročních elektronických dálničních známek. V roce 2022 prodej meziročně vzrostl téměř o 23 procent. Od 1. ledna byla s novelou zákona o pozemních komunikacích doba odložení platnosti snížena z 90 na 30 dní.

Martin Kupka: Ceny dálničních známek porostou podle inflace

19.2. - Ceny dálničních známek by se do budoucna měly zvyšovat už pravidelně podle inflace. Postupně snižovat by se naopak měla podpora u dálničních známek pro hybridní a elektrická vozidla, řekl dnes novinářům ministr dopravy Martin Kupka při své návštěvě Františkových Lázní na Chebsku. Letos se od března po deseti letech cena dálniční známky výrazně zvedne, z 1500 korun na 2300 korun.

ŘSD zahájí 27. února stavbu poslední části obchvatu Olomouce

19.2. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý 27. února zahájí stavbu poslední části západního dálničního obchvatu Olomouce mezi Křelovem a Slavonínem. Na síti X to oznámil ředitel ŘSD Radek Mátl. Zprovoznění tohoto 3,2 kilometru dlouhého úseku dálnice D35 je naplánováno na rok 2026. Díky této dopravní stavbě by se měly přestat tvořit dlouhé kolony před okružní křižovatkou u hypermarketu Globus na západním okraji města.

VCHD Cargo investovala 180 milionů korun do kvalitní a bezpečné techniky

18.2. - Mezinárodní přepravní společnost VCHD Cargo v minulém roce přivítala do své flotily na sto nových vozidel. Snížila tím průměrné stáří svého vozového parku v České republice na 2,3 roky. Významně klesly i náklady na údržbu a servis vozidel. Investicí do obnovy tažných a přípojných vozidel ve výši 180 milionů korun společnost posílila podmínky pro bezpečnou jízdu svých řidičů a zvýšila jejich komfort při výkonu práce.

Příští týden budou dva protesty zemědělců, v pondělí zablokují magistrálu

17.2. - V Česku se příští týden uskuteční dvě protestní akce zemědělců, které ale mají odlišné pořadatele. V pondělí přijedou farmáři do Prahy a technikou chtějí zablokovat magistrálu. Odpoledne pak budou demonstrovat na Malostranském náměstí. Protest organizuje například předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek. Velké oborové organizace jako Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se do pondělní akce nezapojí, plánují na čtvrtek na hranicích vlastní symbolický protest proti politice EU.

EU chce dekarbonizovat těžkou dopravu, je nutné budovat infrastrukturu

16.2. - Evropští zákonodárci dosáhli dohody, která stanovuje ambiciózní cíle pro snižování emisí CO2 u nákladních automobilů a autobusů. Dohodnutý harmonogram implementace nutných změn je ale poměrně náročný, a to především z důvodu zatím nedostatečné infrastruktury a dalších klíčových podmínek.

CzechToll: Mýtný systém zpoplatní od 1. března emise CO2

16.2. - Vozidla registrovaná v Systému elektronického mýtného budou k 1. březnu 2024 automaticky zařazena do základní emisní třídy CO2 1. U vozidel s datem první registrace po 1. červenci2019 si mohou provozovatelé ověřit v dokumentech výrobce a ve Vyhledávači emisní třídy CO2 na stránkách mytocz.eu/co2, zda nemají nárok na zařazení do vyšší emisní třídy CO2 s nižšími poplatky.

Renault Trucks oznámil výstavbu nového logistického centra v Lyonu

15.2. - Renault Trucks oznámil výstavbu nové budovy s pozitivní energetickou bilancí v centru svého závodu v Lyonu Saint-Priest. Nové globální distribuční centrum značky pro náhradní díly bude vybudováno na ploše 46 000 m² a bude představovat investici ve výši 132 milionů EUR. Otevření nového centra je plánováno v roce 2028.

spinner