Silniční doprava

Ministerstvo dopravy prověří způsob měření emisí a technických kontrol vozidel

15.2. - Ministerstvo dopravy plánuje zpracovat analýzu současného způsobu měření emisí a provádění technických kontrol automobilů. Cílem je vyhodnotit stávající rizika české praxe a srovnat ji s Rakouskem, Polskem a Německem. Ministerstvo tak reaguje na zpochybňování činnosti stanic technické kontroly (STK) a stanic měření emisí (SME). Po vyhodnocení kontroly úřad zpracuje návrh opatření ke snížení případného protikorupčního jednání. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy ministerstva.

ČESMAD Bohemia: Zvýšení mýtného bezprostředně ovlivní ceny dopravy

15.2. - Od 1. března 2024 se v rámci promítnutí poplatků za produkci CO2 zvy­šují v České republice sazby mýtného a bohužel to neproběhne jednorázově, ale 25. března dojde ještě k dílčí úpravě u některých sazeb. Ta už bude víceméně kosmetická a neměla by po technické a administrativní stránce dopravce nijak zatížit.

Vláda schválila sazby mýtného od března 2024

14.2. - Vláda schválila nařízení vlády stanovující výši sazeb mýtného od 1. března 2024, kdy nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích. Ta umožňuje zvýšit sazby mýta zavedením tzv. čtvrté složky mýta jako poplatku za znečištění produkcí CO2 u vo­zidel podléhajících zpoplatnění. Změna je zavedena v souvislosti s implementací evropské směrnice, jejímž cílem je podpořit další snižování emisí CO2.

Daimler Truck Česká republika předal tahač návěsů Mercedes-Benz eActros 300 společnosti HOPI

14.2. - Předání elektrického tahače návěsů Mercedes-Benz eActros 300 logicky navazuje na dlouholetou spolupráci mezi dovozcem nákladních vozidel Mercedes-Benz a společností HOPI, která je jednou z nejvýznamnějších firem, které se ve střední a východní Evropě zabývají výrobou, skladováním a distribucí potravin. Vozidlo bude nasazeno v běžném každodenním rozvozu na stálé trase z areálu společnosti HOPI v Prostějově. Tento areál je vybaven nejmodernější fotovoltaickou technologií, zahrnující jak solární elektrárnu na střeše, tak i bateriové úložiště a výkonnou nabíjecí infrastrukturu, což umožní vozidlo provozovat skutečně bez emisí. To je hlavním přínosem nového řešení přepravy elektrickým vozidlem.

Oprava Barrandovského mostu v Praze skončí letos, práce začnou 11. března

14.2. - Silničáři letos dokončí kompletní opravu Barrandovského mostu v Praze. Technická správa komunikací (TSK) sloučila zbylé práce naplánované pro roky 2024 a 2025 do jednoho roku. Práce začnou 11. března a potrvají do konce letních prázdnin. Silničáři se při nich zaměří na severní část mostu ve směru z Braníku na Smíchov. Novinářům to včera řekli náměstek primátora Zdeněk Hřib a náměstek ředitele TSK Josef Richter. Loni a předloni TSK opravila část soumostí ve směru ze Smíchova do Braníku.

Eurowag přiváží na Slovensko čisté biopalivo z obnovitelných zdrojů

13.2. - Až o 90 % nižší emise oxidu uhličitého, vynikající výkon a možnost tankovat automobily s moderními vznětovými motory bez jakýchkoli úprav. Biopalivo HVO100 je udržitelnou alternativou fosilní nafty, která umožní společnostem lépe plnit stále přísnější ekologická kritéria. Nyní ji mohou tankovat i dopravci na Slovensku. Najdou ji na čerpací stanici Eurowag v Malackách.

ŘSD obdrželo šest nabídek na stavbu přivaděče od D3 směrem na Český Krumlov

13.2. - Ředitelství silnic a Dálnic (ŘSD) obdrželo šest nabídek na stavbu přivaděče od dálnice D3 směrem na Český Krumlov. Nejvýhodnější podala společnost M-Silnice za 322,9 milionu korun bez daně. Jde o 3,2 kilometru dlouhou silnici. Uvedl to včera generální ředitel ŘSD Radek Mátl na sociální síti.

​DB Schenker je partnerem výrobce světel Ledvance

12.2. – Polská pobočka DB Schenker a Ledvance, jeden z předních světových dodavatelů inovativních světelných produktů a řešení, uzavřeli partnerství. Logistická společnost bude zodpovídat za pozemní přepravu a distribuci zásilek v regionu severní, střední a východní Evropy do 23 destinací mimo jiné z Číny do Polska a České republiky.

​Liberecký kraj šetří na silničních stavbách, dostane se tak na další projekty

12.2. – Libereckému kraji se v soutěžích na silniční stavby daří snižovat náklady až o 30 procent, díky tomu se uskutečnění dočkají i projekty, s nimiž se letos původně nepočítalo. Dostane se tak například na sanaci skalního masivu nad silnici třetí třídy mezi Zahrádkami a Jestřebím na Českolipsku, řekl náměstek hejtmana Jan Sviták. Do obnovy svých silnic a mostů plánuje dát letos kraj 1,1 miliardy korun, v plánu je zhruba 40 akcí, další pokračují z loňského roku.

​V lednu získalo řidičský průkaz 771 sedmnáctiletých, řízení jim umožňuje novela

11.2. – V lednu získalo řidičský průkaz 771 sedmnáctiletých řidičů, kteří budou jezdit pod dohledem 1364 registrovaných mentorů. Řízení nezletilým od 17 let umožňuje od letošního 1. ledna novela zákona o provozu na silničních komunikacích. Z celkového lednového počtu 8810 uchazečů o řidičské oprávnění skupiny B bylo 4544 osmnáctiletých a 771 sedmnácti­letých. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo dopravy.

spinner