Silniční doprava

Slovensko chce v příštích týdnech spustit komerční provoz evropské služby mýta

23.2. - Slovensko spustí komerční provoz evropské služby elektronického výběru mýta (EETS) v příštích týdnech. ČTK to napsal správce slovenských dálnic NDS, přesný termín startu projektu neuvedl. Zavedení EETS by mělo snížit náklady na výběr mýta a zjednodušit provozovatelům vozidel placení poplatků za použití zpoplatněné sítě silnic v zemích zapojených do projektu.

Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín dostali kontejnery pro hašení elektromobilů

23.2. - Součástí technického vybavení požárních jednotek Hasičských záchranných sborů jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově i kontejnery pro hašení elektromobilů. Počty zásahů podnikových hasičů obou jaderných elektráren, při kterých poskytují svoji pomoc v okolí, se každoročně zvyšují. Proto je důležitou součástí jejich přípravy a výbavy i schopnost reagovat na málo pravděpodobné události, kterými mohou být požáry aut s elektrickým pohonem. ČEZ tak preventivně reaguje na rozvoj elektromobility pořízením dvou nových kontejnerů za 1,2 mil. Kč, díky kterým posílí poskytovanou pomoc v regionu.

Zákazníci E.ON Drive loni odebrali celkem 2 GWh elektrické energie

23.2. - Systém E.ON Drive, který E.ON spustil k dobíjení elektrických vozidel svých zákazníků na jaře roku 2019, má téměř po pěti letech fungování přes 8 500 uživatelů. Ti provedli během uplynulého roku rekordních 111 000 dobíjení na veřejných stanicích a díky tomu dodali do svých vozidel zhruba 2 GWh elektrické energie. A to nejen na tuzemských stanicích E.ON Drive, ale díky neustále se rozšiřujícím roamingovým službám i v lokalitách jiných provozovatelů v Česku i v zahraničí. Nejvíce pak v Německu nebo v Rakousku.

Zeptali jsme se Radka Mátla, generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic

ŘSD se letos změnilo z příspěvkové organizace na státní podnik. Jak se tato změna již projevila v řízení společnosti a v rámci jejích obchodních vztahů navenek?

Hradecký kraj letos zvýší investice do silnic na 1,8 mld. z 1,4 mld. v roce 2023

21.2. - Královéhradecký kraj letos investuje do modernizace a oprav silnic a mostů rekordních 1,832 miliardy korun. Náklady platí kraj z více zdrojů. Plánuje 57 dopravních staveb, z nichž šest přechází z roku 2023. Opravy by se měly týkat více než 100 kilometrů krajských silnic a 34 mostů, řekli dnes novinářům představitelé hejtmanství. V posledních osmi letech kraj ročně na silnice vynakládá v průměru 1,2 miliardy korun. Spravuje zhruba 3300 kilometrů silnic II. a III. třídy.

DAF Trucks Vlaanderen byla vyhlášena továrnou „Factory of the Future“

20.2. - Společnost DAF Trucks Vlaanderen získala ocenění „Factory of the Future“, tedy „továrna budoucnosti“. Toto prestižní ocenění představuje uznání působivé přeměny belgické továrny na výrobu kabin a náprav DAF ve Westerlo ve špičkové, technologicky vyspělé zařízení, které patří mezi nejmodernější svého druhu na světě.

Díky partnerství s JITpay nabízí Eurowag financování faktur do 48 hodin

20.2. - Společnost Eurowag, přední celoevropský poskytovatel integrovaných řešení v oblasti komerční silniční dopravy (CRT), nově nabízí svým zákazníkům plně digitální faktoringové služby, dostupné prostřednictvím platformy Eurowag. Za rozšířením služeb stojí strategické partnerství s JITpay Group, s níž Eurowag spojil síly v roce 2022. Ze spolupráce těží i JITpay, která obohatila svoji nabídku platebních služeb pro dopravce o integrovaná řešení Eurowagu. Partnerství tak podporuje digitalizaci a zvýšení efektivity v celém odvětví.

Před plánovaným zdražením roční dálniční známky se zvýšil její prodej

20.2. - Loni v prosinci a letos v únoru se zvýšil počet prodaných dálničních známek. Vyplývá to z informací státního podniku Cendis, který prodej dálničních známek spravuje. V prosinci, kdy si lidé ještě mohli podle zákona odložit dobu začátku platnosti známky až o 90 dní, podnik zaznamenal více než dvojnásobný meziroční nárůst ze 163 200 na 354 173 prodaných ročních elektronických dálničních známek. V roce 2022 prodej meziročně vzrostl téměř o 23 procent. Od 1. ledna byla s novelou zákona o pozemních komunikacích doba odložení platnosti snížena z 90 na 30 dní.

Martin Kupka: Ceny dálničních známek porostou podle inflace

19.2. - Ceny dálničních známek by se do budoucna měly zvyšovat už pravidelně podle inflace. Postupně snižovat by se naopak měla podpora u dálničních známek pro hybridní a elektrická vozidla, řekl dnes novinářům ministr dopravy Martin Kupka při své návštěvě Františkových Lázní na Chebsku. Letos se od března po deseti letech cena dálniční známky výrazně zvedne, z 1500 korun na 2300 korun.

ŘSD zahájí 27. února stavbu poslední části obchvatu Olomouce

19.2. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý 27. února zahájí stavbu poslední části západního dálničního obchvatu Olomouce mezi Křelovem a Slavonínem. Na síti X to oznámil ředitel ŘSD Radek Mátl. Zprovoznění tohoto 3,2 kilometru dlouhého úseku dálnice D35 je naplánováno na rok 2026. Díky této dopravní stavbě by se měly přestat tvořit dlouhé kolony před okružní křižovatkou u hypermarketu Globus na západním okraji města.

spinner