Silniční doprava

​ŘSD dokončilo demolici nadjezdu na dálnici D1 u Řehořova

25.3. – Ředitelství silnic a dálnic dokončilo veškeré práce spojené s demolicí zastaralého, již nevyhovujícího nadjezdu na dálnici D1 v km 126 u Řehořova. Veškerá dopravní omezení v místě prací skončila a dnes od 5.00 hodin byl na dálnici plně obnoven provoz. Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace ŘSD pro Středočeský kraj a Kraj Vysočina.

​Prodloužení platnosti EIA k D3 je podle odpůrců stavby v rozporu se zákonem

24.3. – Prodloužení platnosti posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) k výstavbě středočeské části dálnice D3 je podle odpůrců stavby v rozporu se zákonem. V dokumentaci jsou neaktuální data, uvedl spolek Alternativa středočeské D3. Plánovaná stavba dálnice má prodlouženou platnost stanoviska EIA do 1. února 2027. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tak získalo klíčové závazné stanovisko, které je nezbytné pro dokončení přípravy středočeských úseků D3. Zahájení výstavby se předpokládá v roce 2027, uvedení do provozu o tři roky později.

​Objednávku na 100 elektrických nákladních vozidel Volvo od společnosti DFDS

24.3. – Společnost Volvo Trucks získala objednávku na 100 elektrických nákladních vozidel od logistické společnost DFDS. Tímto nákupem DFDS přebrala od Volvo Trucks již 225 elektrických nákladních vozidel a disponuje podle svých představitelů největším vozovým parkem e-trucků v Evropě.

​IRU: Respektujte řidiče i při silničních kontrolách

Na konferenci na vysoké úrovni o silniční kontrole, kterou uspořádalo belgické předsednictví Rady Evropské unie, Mezinárodní unie silniční dopravy IRU nastínila klíčová opatření ke zlepšení zacházení s řidiči při silničních kontrolách a k digitalizaci kontrolních dokumentů.

​Pokutu za přetížení kamionů budou platit provozovatelé, prezident podepsal novelu

23.3. – Pokutu za přetížení kamionu, které by policie zjistila při vysokorychlostním vážení, budou napříště platit jen jeho provozovatelé, nikoli také řidiči. Změnu má přinést poslanecká novela o pozemkových komunikacích, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom na webu Hrad. Změnu zákona ve Sněmovně předložila skupina poslanců v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou.

​Josef Mařík (Daimler Truck ČR): Nový eActros 600 posouvá elektromobilitu v kamionové dopravě na novou úroveň

Značka Mercedes-Benz loni obhájila v České republice již podvaadvacáté v řadě s 2 044 vozidly celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad 6,5 tuny celkové hmotnosti v České republice. Aktuální situaci, výhled pro letošní rok, novinky a plány do budoucna nám přiblížil Josef Mařík, ředitel společnosti Daimler Truck ČR.

​Značka TRP je už 30 let lídrem v oboru náhradních dílů

TRP, značka patřící pod společnost PACCAR Parts, oslaví v roce 2024 své 30. výročí jako úspěšný dodavatel náhradních dílů pro všechny značky a modely nákladních vozidel, přívěsů a autobusů. TRP nabízí rozsáhlý sortiment více než 157 000 dílů prostřednictvím celosvětové sítě 18 distribučních center pro náhradní díly a více než 2 300 dealerů a obchodů DAF, Kenworth a Peterbilt a obchodů TRP.

​Středočeská D3 má prodlouženou platnost EIA

22.3. – Ředitelství silnic a dálnic se podařilo získat prodloužení platnosti stanoviska EIA (posouzení vlivu na životní prostředí) k záměru „D3 – Středočeská část“ do 1. února 2027. Ministerstvo životního prostředí tuto skutečnost aktuálně zveřejnilo v Informačním systému EIA.

Vláda podpoří miliardou korun dobíjecí infrastrukturu pro kamiony

Na konci února se na Výstavišti Brno uskutečnila konference eTruck ve flotile českého dopravce aneb od nabíječky k zákazníkovi. Uspořádalo ji Sdružení ČESMAD Bohemia a zúčastnili se jí dopravci, ministr dopravy Martin Kupka, zástupci výrobců vozidel, dodatelů energií i společností zajišťující služby pro dopravce.

​Společnost VCHD Cargo testovala elektrické nákladní vozidlo eActros

21.3. – Mezinárodní přepravní společnost VCHD Cargo zveřejnila výsledky testování elektrického nákladního vozidla eActros z dílny automobilky Mercedes-Benz. To ukázalo 200kilometrový dojezd soupravy se dvěma výměnnými nástavbami na jedno nabití, čas dobíjení z 20 procent do plné baterie 45 minut a příjemný uživatelský komfort.

spinner