Silniční doprava

Začátek školního roku je v dopravě rizikovým obdobím

4.9. - Začíná nový školní rok, který je tradičně provázen zvýšenou dopravní zátěží a intenzivním pohybem dětí i dospělých v silničním provozu. Září se dlouhodobě řadí k měsícům s nadprůměrným počtem závažných nehod s účastí dětí. Děti mohou být po dvouměsíčních prázdninách nesoustředěné a rozptýlené setkáním se spolužáky. Řidiči by proto měli v blízkosti škol a v obytných oblastech zpomalit, sledovat pozorně provoz a předvídat pohyb dětí.


Silnice mezi Hrádkem a Ústí nad Orlicí je zhruba po dvou a půl letech otevřená

2.9. - Silnice mezi Hrádkem a Ústí nad Orlicí je od včerejška po dvou a půl letech opět otevřená. Zbývá dokončit některé úpravy, které nebrání dopravnímu provozu. Její oprava byla složitá, protože se v místě sesouval svah. Komunikace je nejkratší spojnicí na dálnici D35. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický.

Závěrečné stavební práce omezí provoz na předpolích Barrandovského mostu do půlky září

1.9. - Hlavní stavební práce II. etapy rekonstrukce jižní poloviny Barrandovského mostu skončily. Nicméně stejně, jako tomu bylo před zahájením hlavních prací v polovině května, kdy se dělaly přípravné práce, je třeba provést i dokončovací práce na předpolích na Modřanské a Smíchovské straně. Ty navážou v neděli 3. září na otevření mostu a rampy z ulice K Barrandovu a měly by skončit nejpozději do víkendu 15. září. Zahrnovat budou úpravu povrchu v místě napojení větve z ulice K Barrandovu na Barrandovský most, stavební úpravu rozštěpu Barrandovského mostu a větve na Modřanskou ulici, a napojení předpolí na most.

Češi chtějí alternativy v mobilitě, 68 % firem z průzkumu Arvalu je už používá

31.8. - Carsharing, veřejná doprava nebo třeba elektrokola. Firmy zavádějí tyto a další způsoby dopravy jako alternativu k běžnému vlastnění automobilů. Náhradní řešení podle průzkumu leasingové společnosti Arval využívá 68 % zúčastněných českých firem, dalších 20 % je zavádí nebo to má v plánu. Motivace jsou různé, z průzkumu ale vyplynulo, že hlavní roli hraje image firmy a zvýšení její atraktivity pro zaměstnance.

První test nového hybridního nákladního automobilu Scania se solárním pohonem

31.8. – V rámci dvouletého výzkumu, na kterém spolupracují společnosti Scania, Uppsala University, Eksjö Maskin & Truck, Midsummer, Ernsts Express a Dalakraft, se na veřejných komunikacích testuje unikátní hybridní nákladní automobil s návěsem pokrytým solárními panely. Solární energie výrazně snižuje provozní náklady a lokální emise, protože nákladní vůz si část energie pro vlastní pohon vyrábí sám.

DB Schenker a L´Oréal se připravují na nízkoemisní zásobování

31.8. – Společnost DB Schenker zařadila do své flotily dva kamiony na zkapalněný zemní plyn (LNG), které by ještě letos měly plynule přejít na bio LNG. Provozuje je na zakázkách pro společnost L´Oréal, která je tak o krok blíže ke splnění svých udržitelných závazků.

Nejnižší nabídku na stavbu úseku D35 Džbánov-Litomyšl dal polský Budimex, 3,4 miliardy Kč

31.8. - Nejvýhodnější nabídku na stavbu úseku dálnice D35 Džbánov – Litomyšl podala polská společnost Budimex. Cena 3,423 miliardy korun bez DPH je o čtvrtinu nižší, než činila cena předpokládaná. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybíralo z návrhů čtyř uchazečů. Stavět by se mělo začít v roce 2024. Podle informačního letáku ŘSD by úsek měla být uveden do provozu v roce 2027. „Stavba má vydané pravomocné stavební povolení a probíhá archeologický výzkum,“ uvedl na sociální síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Prezident podepsal novelu bodového systému, změny začnou platit od ledna 2024

30.8. - Prezident republiky Petr Pavel podepsal novelu zákona o silničním provozu. Úspěšně tak byl završen legislativní proces jednoho z nejkomplexnějších dopravních zákonů za poslední období. Bodový systém se dočkal největší aktualizace od svého zrodu v roce 2006. Novela zjednodušuje i zpřehledňuje bodový systém a zpřísňuje sankce za nejzávažnější a nejnebezpečnější přestupky. Zároveň na naše silnice přináší dvě důležité novinky – možnost řídit auto od 17 let pod dohledem mentora a řidičák na zkoušku po dobu 2 let od získání prvního řidičského oprávnění.

VCHD Cargo inovovala flotilu, má průměrné stáří 2,5 roku

30.8. - Přepravní společnost VCHD Cargo díky investicím do vozové techniky snížila průměrné stáří své flotily na 2,5 roku. Jen v prvním pololetí tohoto roku pořídila tažná a přípojná nákladní vozidla v celkové hodnotě přes 150 milionů korun. Inovovaná flotila je zárukou kvalitního doručování a zároveň vytváří komfortní pracovní prostředí pro řidiče.

Na další část obchvatu České Lípy má ŘSD pět nabídek, nejnižší je 544 milionů Kč

30.8. - Na stavbu další části obchvatu České Lípy dostalo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) pět nabídek. Nejvýhodnější nabídku podalo na stavbu úseku z Dubice do Dolní Libchavy sdružení firem Swietelsky a Herkul s nabídkovou cenou 543,72 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Cena je tak o 15 procent nižší, než projektanti původně odhadovali. Na sociální síti X, dříve twitter, to včera uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Práce by měly začít ještě letos, řidiči by se po nové silnici měli projet za dva roky.

spinner