Silniční doprava

Služba ČD Parking usnadní cestování

23.7. - České dráhy nabízejí svým zákazníkům možnost kombinování cest vlakem a vlastním automobilem. Díky službě ČD Parking řidiči výhodně zaparkují u jednoho ze čtyřiceti nádraží po celé republice a dál už můžou pohodlně pokračovat vlakem národního dopravce. U 32 železničních stanic je takto možné zaparkovat zcela bezplatně na vyhrazených místech, u dalších šesti nádraží nabízí ČD ve svém e-shopu rezervaci parkovacích míst a v Praze a Plzni jsou k dispozici místa ve velkokapacitních parkovacích domech poblíž hlavních nádraží.

Jihomoravský kraj dostane dalších 57 milionů na dopravní stavby

22.7. - Jihomoravský kraj obdrží od státu na dopravní stavby dalších 57 milionů korun. Dá je na opravy mostů. V tiskové zprávě to po jednání rady uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se tak podpora jižní Moravy vyšplhala z původních asi 280 milionů na celkových téměř 337 milionů.

DKV radí, jak hladce zvládnout přechod na nový mýtný systém v Polsku

21.7. - Společnost DKV Euro Service, přední poskytovatel služeb pro dopravce a firemní fleety, upozorňuje na spuštění nového mýtného systému v Polsku pro vozidla s celkovou hmotností vyšší než 3,5 tuny. Nový satelitní systém e-Toll je v provozu od června, přechodné období však potrvá do konce září.

ŠKODA AUTO získala sedm titulů v anketě Firemní auto roku 2021

20.7. - Společnost ŠKODA AUTO má hned sedm vítězů v anketě Firemní auto roku 2021 a slaví tak dosud největší úspěch v této uznávané anketě, kterou pořádá už tradičně německý odborný časopis firmenauto z nakladatelského domu EuroTransportMedia.

Stavba nových středočeských úseků dálnicce D7 by měla začít v roce 2023

19.7. - Stavba nových středočeských úseků dálnice D7 by měla začít v roce 2023. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předpokládá, že by mohly být v provozu v roce 2025. Jde o tři úseky, a to Knovíz – Slaný západ, Slaný západ – Kutrovice a Kutrovice – Panenský Týnec. Jejich příprava pokračuje odděleně a termíny mohou ovlivnit i rozhodnutí různých úředních orgánů. Ačkoliv ŘSD plánuje zahájení všech tří staveb přibližně ve stejnou dobu, v případě potřeby nevylučuje ani spuštění prací jednotlivě. Uvedl to dnes v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

​IRU opatrně vítá balíček Fit for 55, varuje ale před dvojím dopadem na dopravu

19.7. – Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) opatrně uvítala některé části návrhů Evropské komise v rámci iniciativy Fit-for-55. Zároveň však varovala, že energetická daň a obchodování s emisemi dohromady představují riziko nevyváženého dvojího zásahu do nákladů na silniční dopravu pro občany a podniky v EU. Balíček Fit-for-55 zahrnuje širokou škálu návrhů, jejichž cílem je snížit emise CO2 o 55 % do roku 2030 a zajistit, aby EU byla do roku 2050 klimaticky neutrální.

​Úřady by se brzy měly řídit nízkoemisními limity při zajišťování dopravy

18.7. – Úřady by se od 2. srpna měly začít při zajišťování veřejné dopravy řídit pravidly, které jim ukládají zajistit alespoň část provozu nízkoemisními vozidly. Limity, které by byly jednotlivě určeny, by měly být součástí veřejných zakázek. Vyplývá to z materiálu ministerstva pro místní rozvoj (MMR), který projedná vláda. Ta chce zavést platnost pravidel zatím přechodně vlastním usnesením, zákon totiž zatím neprojednala Sněmovna a hrozí, že Česko nestihne splnit podmínky stanovené EU.

​Zkušební komisaři pro autoškoly vyhlásí v pondělí stávkovou pohotovost

17.7. – Zkušební komisaři pro autoškoly se chystají od pondělí vyhlásit zatím časově neomezenou stávkovou pohotovost. Důvodem je jejich nespokojenost s kroky ministerstva dopravy, které podle nich dlouhodobě ignoruje jejich požadavky. Komisaři chtějí především změny v procesu vzdělávání a státního dozoru. Řekl to řekl mluvčí Asociace zkušebních komisařů ČR Jan Bajgar. Ministerstvo výtky odmítlo s tím, že s komisaři pravidelně jedná a jejich zástupci byli zapojeni i do vytváření nové legislativy. V ČR působí několik stovek zkušebních komisařů.

ČR má přes 700 stanic pro elektromobily, do roku 2030 chce stát desítky tisíc

16.7. – Do roku 2030 by na českých silnicích mělo podle Národního plánu čisté mobility jezdit až půl milionu elektromobilů, pro které by mělo fungovat 19 000 až 35 000 dobíjecích stanic na elektřinu. Ministerstvo dopravy má pro podporu infrastruktury připraveno desítky miliard korun. Řekl to mluvčí ministerstva František Jemelka. V současnosti je v zemi přes 700 dobíjecích stojanů, v rámci EU Česko zaostává.

Kia představuje modernizovaný model Ceed

15.7. – Nový design se dotkl tří ze čtyř karosářských variant – Hatchback, Sportswagon a ProCeed Moderní ztvárnění karoserie dává více prostoru ke zviditelnění nového loga značky Kia Ceed přináší ucelenou a pokrokovou modelovou řadu s elektrifikovanými pohony a novými službami pro vozidla s konektivitou včetně on-line aktualizací.

spinner