Silniční doprava

​Mezi novými polskými sankcemi je i zákaz vjezdu kamionů z Ruska a Běloruska

30.5. – Polsko zavádí nové omezení na hranicích s Běloruskem a od 1. června zakáže vjezd kamionům s běloruskou a ruskou poznávací značkou, oznámil včera ministr vnitra Mariusz Kamiňski. Příslušné nařízení již vyšlo v úředním věstníku a 30. května vstoupí v platnost, uvedl polský rozhlas. Zákaz bude platit do odvolání.

​Koncerny opouštějící Čínu se stěhují do Severní Ameriky

29.5. – Dvě akvizice logistických společností během půl roku podnikl přepravce DSV v Severní Americe. Místní logistický trh se na oživení regionu rychle adaptuje. Tři státy regionu – USA, Kanada a Mexiko těží z bohatých zdrojů surovin i široké dopravní sítě. Region pomalu navazuje na svou automobilovou historii a vítá koncerny opouštějící Čínu. Jediné, co v strategických plánech chybí, je ochota municipalit k výstavbě na brownfieldech.

​Memorandum mezi ORLEN Unipetrol a Škoda Auto o vysokorychlostních nabíjecích stanicích

29.5. – Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v modernizaci a rozvoji své sítě ORLEN Benzina, která je s 436 čerpacími stanicemi největším řetězcem v Česku. Jedním ze strategických cílů je i budování infrastruktury pro alternativní pohony v návaznosti na národní i evropské cíle rozvoje veřejné infrastruktury pro čistou mobilitu. ORLEN Unipetrol plánuje do své sítě čerpacích stanic ORLEN Benzina instalovat vysokorychlostní elektrodobíjecí stojany o výkonu 150 kW a podepsal memorandum o spolupráci při jejich výstavbě s koncernem Škoda Auto.

​Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky dopravních omezení

29.5. – Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky dopravních omezení. Opravovat se bude několik úseků dálnic včetně mostů, ale také příjezdové cesty k některým turistickým cílům. Vyplývá to z aktuálních dat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které dosud zveřejnilo v mapě oprav. Finální podoba letních dopravních omezení by měla být podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého zveřejněná až v polovině června.

​Počet prodaných dálničních známek meziročně vzrostl o 200 tisíc

29.5. – Prodej elektronických dálničních známek za pět měsíců letošního roku meziročně stoupl, když od začátku roku do středy 24. května se prodalo přes 3,4 milionu vinět, což je proti stejnému období loni nárůst o 200 000 kusů. Největší zastoupení v prodejích mají roční známky, následují desetidenní. Informoval o tom státní podnik Cendis, který má systém elektronických známek na starosti. Tržby za prodeje vinět meziročně naopak klesly zhruba o 1,2 procenta na 3,27 miliardy Kč.

​Na dálnici D3 je ode dneška kvůli opravě mostu u Ševětína omezený provoz

29.5. – Na dálnici D3 je ode dneška kvůli opravě mostu u Ševětína na Českobudějovicku omezený provoz. Do 9. června budou v obou směrech auta jezdit jen jedním pruhem. Omezený je na dálnici provoz již od 22. května na Táborsku, na hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Tam potrvají opravy dva měsíce.

​Ministr dopravy Martin Kupka komentoval zdražení dálničních známek

28.5. – Pod názvem Mýty kolem zdražení dálniční známky uveřejnilo Ministerstvo dopravy komentář ministra dopravy Martina Kupky k této tak diskutované tématice. Jeho komentář přináším v plném znění.

​Začala výroba nové generace elektromobilu Fuso eCanter

26.5. – Ještě výkonnější, hospodárnější a s delším dojezdem – a k tomu navíc velmi rozmanité možnosti využití plus provoz s neutrální bilancí emisí oxidu uhličitého. Tak lze podle výrobce souhrnně charakterizovat novou generaci modelu FUSO eCanter. FUSO, dceřiná společnost koncernu Daimler Truck, slaví po evropské premiéře na veletrhu IAA Transportation v Hannoveru v září 2022 zahájení výroby zcela elektrického lehkého nákladního vozidla v Evropě. Slavnostní akce, která se uskutečnila ve výrobním závodě společnosti Mitsubishi FUSO Europe („MFTE“) v portugalském Tramagalu u příležitosti výroby prvního vozu eCanter nové generace v Evropě, se zúčastnili kromě zástupců výrobce také hosté z oblastí politiky a hospodářství.

​Volvo Trucks uvádí na trh nové bezpečnostní systémy

26.5. – S cílem zvýšit bezpečnost cyklistů a chodců a také usnadnit řidičům práci, zavádí Volvo Trucks řadu nových a inovovaných bezpečnostních prvků pro svá vozidla. Mezi prvky, které byly vyvinuty s cílem zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů a zároveň usnadnit práci řidiči, patří nový Systém varování o dění před vozidlem. Tento bezpečnostní prvek je navržen tak, aby pomocí předního radaru a kamery detekoval, zda se cyklista nebo chodec nachází v rizikové oblasti před vozidlem, a varuje řidiče, pokud hrozí bezprostřední nebezpečí kolize. Další funkcí je nový systém Varování před otevřením dveří. Tento systém je navržen tak, aby varoval, že se k nákladnímu vozidlu zezadu blíží chodec, cyklista nebo automobil na stejné straně nákladního vozidla, kde jsou otevřeny dveře.


​Kopřivnická Tatra představila novou generaci modelové řady Tatra Force

25.5. – Na brněnském výstavišti se 24. května v rámci veletrhu PYROS 2023 uskutečnilo slavnostní odhalení nové generace automobilů modelové řady Tatra Force. Automobilka Tatra Trucks ve světové premiéře představila nové vozy v hasičském provedení, nabízet je ale samozřejmě bude i ve variantách pro další segmenty. Nová generace rozšíří nabídku verzí ve srovnání se stávající generací řady Force, čímž zároveň ve výrobním portfoliu Tatry nahradí modelovou řadu Terra.

spinner