Silniční doprava

Dopravní podnik Ostrava vypsal tendr na 10 autobusů s pohonem na vodík

2.5. - Dominantní vysoké zásobníky na vodík. Zastřešené výdejní místo s plnicími stojany před vjezdem do areálu. Už za dva roky součást autobusových garáží Dopravního podniku Ostrava (DPO) na Hranečníku. DPO požádal o sloučené územní a stavební řízení na výstavbu nové vodíkové plničky. Zároveň spustil tendr na prvních deset autobusů s pohonem na vodík.

Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem formou PPP projektu může začít

30.4. - Ministerstvo dopravy dosáhlo s koncesionářem projektu, za nímž stojí společnosti VINCI Concessions a Meridiam, tzv. finanční uzavření pro financování dostavby dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Tím skončila přípravná fáze před samotným zahájením stavebních prací na 32 kilometrech nové dálnice a obnově existujících 16 km navazujících čtyřpruhových úseků.

Od května se otevírají půjčovny kol ČD Bike

28.4. - Po delší zimní přestávce vyvolané koronavirovou pandemií se od soboty 1. května 2021 znovu otevřou půjčovny kol ČD Bike. V letošní turistické sezóně bude tato oblíbená služba fungovat v celkem 70 železničních stanicích napříč všemi kraji České republiky.

Přeměnou ŘSD na státní organizaci se bude zabývat rada vlády

27.4. - Stát pokračuje v dlouhodobě připravované transformaci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), dosud státní příspěvkové organizace, na státní organizaci po vzoru Správy železnic. Ministerstvo dopravy nyní předložilo legislativní radě vlády věcný záměr zákona o státní organizaci Správa dálnic a silnic. Úřad si od změny slibuje zrychlení a zefektivnění silniční výstavby. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy.

Nové autobusy IVECO pro Jihomoravský kraj

27.4. - Výrobní závod IVECO BUS ve Vysokém Mýtě v pátek 23. dubna navštívil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a zástupci dopravních společností z tohoto regionu. Účelem návštěvy byla prohlídka výroby nových autobusů, které budou od května sloužit cestujícím na jižní Moravě.

Emisní normy Euro 7/VII musí být ekologicky i ekonomicky udržitelné

27.4. - Evropská komise plánuje ještě v tomto roce představit nové emisní normy Euro 7/VII. Ty by měly od roku 2025 nahradit stávající emisní předpisy poté, co je projedná Evropský Parlament a Rada. Ačkoliv začátkem dubna došlo podle neoficiálních informací k jistému zmírnění původních návrhů, požadavky zůstávají nadále velmi přísné. Jejich splnění v tak krátkém čase bude proto extrémní ekonomickou zátěží průmyslu v již tak složité pandemické době a v konečném důsledku bude i působit proti úsilí o snížení ekologické zátěže z dopravy.

Scania dodala Policii ČR vozidlo pro přepravu koní

26.4. - Scania Česká republika společně s firmou Cargodesign připravila pro policisty z oddělení hipologie nové vozidlo pro přepravu koní. Prostorná kabina se zvýšenou střechou, která je velmi oblíbená například mezi hasiči, pojme sedm členů posádky a v přepravním prostoru je místo pro šest koní.

Systém parkovacích zón v Praze začal fungovat v roce 1996, má své kritiky

26.4. – Před dvaceti pěti lety, konkrétně 29. dubna 1996, začal v části Prahy 1 jako první části Prahy platit parkovací systém.

Liberecký kraj převezme od ŘSD část původní silnice I/14 přes centrum Liberce

25.4. - Liberecký kraj převezme od Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) část původní silnice I/14 přes centrum Liberce. Komunikace ztratila svůj význam, dopravu na Jablonec zajišťuje nová čtyřproudá silnice mimo centrum. Město chce komunikaci zklidnit, ve spolupráci s krajem proto připravuje rekonstrukci silnice od křižovatky se Zhořeleckou po Klášterní ulici. Projekt je rozdělen do čtyř etap a hotovo by mělo být v roce 2026. ČTK to řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Slovensko podepsalo se Skanskou smlouvu na dostavbu dálnice a tunelu

24.4. - Slovensko včera podepsalo se stavební skupinou Skanska smlouvu na dokončení rozestavěné dálnice D1 včetně téměř 7,5 kilometru dlouhého tunelu na severu země. Dostavba úseku, který se řadí k největším infrastrukturním zakázkám v zemi za poslední roky, výrazně zlepší dopravu zejména při tranzitu od Žiliny dál na východ země a také v opačném směru. V soutěži o tuto zakázku neuspěla skupina Metrostav ani konsorcium kolem společnosti Strabag.

spinner