Silniční doprava

​V Mohelnici proběhne reklamační oprava sjezdů a nájezdů

29.5. – Po pravidelné kontrole stavu komunikace a následné dohodě se zhotovitelem proběhne reklamační oprava sjezdů a nájezdů v Mohelnici. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​Dálniční obchvat Českých Budějovic včetně tunelu bude zprovozněn v prosinci

29.5. – Tunel Pohůrka u Českých Budějovic stejně jako 28,5 kilometru dálnice D3 silničáři zprovozní ve druhé polovině prosince letošního roku. Řidiči tak budou jezdit po nových částech dálnice od Tábora až po Kaplici na Českokrumlovsku. V tunelu Pohůrka by měla být maximální povolená rychlost 100 km/h. Stavba nebude kompletně hotová, bude se ještě dodělávat, řekl včera novinářům mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

​Mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a Státním pozemkovým úřadem dochází k převodu pozemků pro stavbu dálnice D35

28.5. – Ředitelství silnic a dálnic a Státní pozemkový úřad spolupracují během výstavby tuzemské dopravní infrastruktury. Obě státní instituce protínají pracovní působení během přípravy staveb při majetkoprávním vypořádání a následně se vzájemná jednání obnovují po dokončení stavebních projektů za účelem provedení komplexních pozemkových úprav. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​Společnosti ABB E-mobility a MAN poprvé předvedly megawattové nabíjení elektrického kamionu

28.5. – Společnosti ABB E-mobility a MAN Truck & Bus za přítomnosti bavorského premiéra Markuse Södera připravily premiéru megawattového nabíjecího systému (MCS). Elektrický tahač návěsů MAN byl nabíjen výkonem více než 700 kW a při 1000 A na nabíjecí stanici MCS od ABB E-mobility. Při první ukázce klíčové technologie pro e-trucky, ale i pro dálkové autobusy Markus Söder řekl: „Bavorsko je na cestě k mobilitě budoucnosti. Dnes to byl startovní signál pro první megawattovou nabíjecí stanici pro elektrická nákladní vozidla MAN v Mnichově. Toto je nejmodernější ekologická a ekonomická e-mobilita, která se vyvíjí v Bavorsku. Náš domácí průmysl musíme dostat na konkurenceschopnou pozici. Inovace a technologie zajišťují budoucnost.“

V dalších dvou ulicích v Olomouci platí rychlostní limit 30 kilometrů za hodinu

27.5. - Do zóny s povolenou maximální rychlostí 30 kilometrů za hodinu v sousedství historického centra Olomouce patří ode dneška další dvě ulice. Změna v rychlosti se týká Krapkovy ulice a třídy Svornosti. Kvůli opravě dnes byly uzavřeny ulice Jarmily Glazarové a Generály Píky na propojce mezi Norskou ulicí a ulicí Politických vězňů. ČTK to sdělila mluvčí radnice Radka Štědrá.

Výsev divokých luk podél dálnice D4 Via Salis je v plném proudu

27.5. – Příchod teplejšího počasí od počátku května umožnil naplno rozjet výsev divokých luk podél nově budované dálnice D4 Via Salis. Projekt osetí ploch kolem dálnice přirozenou směsí místních bylin a rostlin odstar­tovali již časně zjara jihočeští skauti, kteří si semena pro sadbu vlastnoručně nasbírali na okolních loukách. Na jejich první louku u Milína navazuje výsev na svazích podél celé trasy 48 kilometrů.

Provoz na dálnici D46 ovlivní velkoplošné opravy nerovností

27.5. - Dálnice D46 mezi Prostějovem a Olomoucí patří k nejvytíženějším úsekům pozemních komunikací v O­lomouckém kraji. Frekventovanou dopravu s provozem více než 40 000 aut denně ovlivnění velkoplošné opravy nerovností, které budou brzy minulostí. Ředitelství silnic a dálnic prosí řidiče o trpělivost, zúžení a snížení rychlosti potrvá do začátku června v pěti termínech.

V EU se od ledna do dubna registrovalo 442 tisíc nových osobních bateriových elektromobilů

27.5. - V EU se od ledna do dubna tohoto roku registrovalo 3 683 042 nových osobních vozidel (meziročně o 6,6 % více), z nich 441 992 bylo bateriových elektrických (meziročně o 6,4 % více). Bateriové elektromobily se s podílem 12 % staly čtvrtou nejoblíbenější volbou, nejvíce registrací si připsaly benzínové motorizace (35,6 %), před hybridními bez externího dobíjení (29 %) a dieselovými (12,9 %), plug-in hybridy pak dosáhly podílu 7,2 %.

Na prohlídku stavby v Brně na Žabovřeské zamířily stovky lidí

26.5. - Na den otevřených dveří stavby brněnského velkého městského okruhu Žabovřeská včera dopoledne zamířily stovky lidí, kteří se chtěli podívat, jak stavbaři pokročili a co vše už je hotové. Stavbu si prohlédli i politici. Premiér Petr Fiala uvedl, že jde o úzké hrdlo brněnské dopravy a že se těší, až bude stavba dokončena.

Kolín zmírnil přísné nastavení radarů na měření rychlosti, zohlední místo a čas

25.5. - Kolín na konci března zmírnil nastavení rychlostních limitů u radarů, kvůli kterým řidiči dostávali pokuty už za minimální překročení maximální povolené rychlosti. Přesné parametry změny město nechce zveřejňovat, nově ale zohledňuje například místo a denní dobu. Nejvíce přestupků bylo za překročení rychlosti v pásmu 51 až 53 kilometrů v hodině. Počet výzev odeslaných řidičům za překročení rychlosti se od konce března výrazně snížil. Úseková měření se týkají pěti míst, tři jsou v Kolíně a dvě v blízkých obcích. ČTK to řekl místostarosta Roman Šulc.

spinner