Silniční doprava

​ŘSD předpokládá zprovoznění úseku dálnice D35 Hradec Králové - Úlibice v roce 2028

10.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předpokládá, že dálnice D35 v úseku od napojení na dálnici D11 na západním okraji Hradce Králové po Úlibice na Jičínsku by mohla být zprovozněna v roce 2028. Tato část D35 v délce zhruba 36 kilometrů je rozdělena na čtyři úseky, nejblíže stavbě je ten mezi Sadovou a Hořicemi, kde pokračuje archeologický výzkum s termínem ukončení v září a zahájením stavby ještě letos. Vyplynulo to ze včerejšího vyjádření ředitele hradecké správy ŘSD Marka Novotného. Zúčastnil se včerejší prezentace archeologického výzkumu v trase dálnice u Sadové.

​DKV Mobility a Andamur zahajují dlouhodobé strategické partnerství

9.6. – Společnost DKV Mobility, přední evropská platforma B2B pro platby a řešení na cestách, se spojila se společností Andamur, vedoucím poskytovatelem služeb pro silniční dopravu ve Španělsku. Tento krok odpovídá strategiím vývoje a růstu obou společností. DKV Mobility přebírá většinový podíl v dceřiné společnosti Road Solution PRO, S.L., která zajišťuje veškeré aktivity společnosti Andamur v oblastech tankovacích karet, mýtných řešení a refundace daně z přidané hodnoty. DKV Mobility tímto partnerstvím ještě více posílí své postavení na trhu ve Španělsku a rozšíří svou zákaznickou základnu. Kromě toho bude také podporovat růstovou strategii společnosti Road Solution PRO, S.L. a další rozvoj a rozšiřování obchodní divize odpočívadel společnosti Andamur.

​Společnost Schmitz Cargobull získala německou cenu za projekty udržitelnosti 2023

8.6. – Německý institut pro kvalitu služeb, DUP Unternehmer-Magazin a zpravodajský kanál ntv udělily plně elektrickému chladicímu návěsu S.KOe COOL společnosti Schmitz Cargobull první místo v kategorii „Technologie – Energie“ v letošním ročníku Německé ceny za projekty udržitelnosti. Marnix Lannoije, ředitel výzkumu a vývoje společnosti Schmitz Cargobull, převzal cenu na slavnostním ceremoniálu 6. června v Berlíně.

​Svaz měst a obcí je proti výjimce z omezení jízd kamionů o víkendech

8.6. – Svaz měst a obcí (SMO) odmítl poslaneckou snahu zavést výjimku z omezení kamionové dopravy o víkendech, která by se měla vztahovat na jízdy do místa vykládky na českém území. V případě přijetí návrhu by se kvůli zhušťování dopravy zásadně zhoršily životní podmínky zejména obyvatel tranzitních obcí, uvedl svaz v tiskové zprávě, kterou poskytla jeho mluvčí Alexandra Kočková.

​ALLLOG Consulting a ICOM transport se stanou prvními nájemci parku P3 Plzeň Myslinka

7.6. – První hala nově budovaného průmyslového parku v Myslince u Plzně už má nové nájemce a dokonce dva. Společnosti ALLLOG Consulting a ICOM transport si zde pronajaly jednotky o rozměrech 6 156 a 3 500 metrů čtverečních. „Plzeňsko je z pohledu průmyslového developmentu atraktivní lokalitou. O tom, že pro novou lokalitu najdeme vhodné zájemce, jsme byli natolik přesvědčeni, že jsme se do výstavby pustili spekulativně, tedy aniž bychom tou dobou měli potvrzeného nájemce,“ řekl Aleš Zacha, Head od development, P3 Logistic Parks.


​DHL uvádí pro Formuli 1 do provozu první flotilu nákladních vozidel na biopaliva

7.6. – DHL a Formule 1 posouvají trvale udržitelnou logistiku v rámci svého partnerství na novou úroveň. Společnost DHL představila pro letošní sezonu novou iniciativu v podobě první flotily nákladních vozidel na biopaliva. Formule 1 hodlá do roku 2030 dosáhnout nulové bilance emisí CO2 a na její cestě k tomuto cíli ji bude v letošní sezoně podporovat 18 nových nákladních vozidel schopných provozu na palivo HVO100 (hydrogenovaný rostlinný olej ) z obnovitelných zdrojů. Tato flotila bude zajišťovat zásobování týmů při všech evropských závodech Formule 1 v roce 2023. Každé nákladní vozidlo může přitom snížit emise oxidu uhličitého v porovnání se standardními palivy minimálně o 60 %, ale existuje potenciál pro ještě větší pokles.

​Snazší zaměstnávání řidičů ze zemí mimo EU by mohlo řešit jejich nedostatek

6.6. – Na 25 000 chybějících řidičů v české kamionové a autobusové dopravě je problém, který se nedaří stále řešit, naopak spíše se prohlubuje. Na plenárním zasedání Sdružení ČESMAD Bohemia se jím pochopitelně dopravci zabývali a konstatovali, že jedním z nejdůležitějších předpokladů pro zlepšení současného stavu je možnost snazšího a rychlejšího zaměstnávání řidičů ze zemí mimo Evropskou unii. Z pochopitelných důvodů jsou omezeny příchody řidičů z Ukrajiny. Uvedl to mluvčí sdružení Martin Felix.

​Praha vybuduje za 10 milionu EVR lampy, které budou sloužit i k dobíjení elektromobilů

6.6. – Pražští radní včera schválili předložený návrh čerpání rozpočtu na rok 2023 ve výši 120 milionů korun včetně DPH v rámci obnovy veřejného osvětlení v Projektu e-mobility se společností Technologie hlavního města Prahy, a. s. Cílem tohoto záměru je souběžně s pravidelnou obnovou sítě veřejného osvětlení instalovat tzv. EV-ready (EVR) lampy, které bude do budoucna možné jednoduše osadit nabíjecími stanicemi pro elektromobily.

​Poplatky za dálnice proti loňsku zdražily ve dvou sousedních státech

4.6. – Při letním cestování autem do zahraničí musí řidiči počítat s mírným zdražením za využití dálnic. Poplatky za dálnice proti loňsku zdražily na Slovensku a v Rakousku, od poloviny června pak zdraží také ve Slovinsku. V jiných evropských zemích, kde fungují dálniční známky, řidiči zaplatí stejně jako loni. Vyplývá to ze stránek oficiálních prodejů vinět jednotlivých evropských zemí. V dalších zemích Evropy řidiči musí platit mýtné, které například v Chorvatsku na léto zdražuje.

​BGL: Zdvojnásobení mýtného pod záminkou hrany klimatu jen zbytečně zvyšuje inflaci

Německý logistický a dopravní svaz BGL v současné době rozhodně odmítá faktické zdvojnásobení mýtného z důvodu nedostatečného klimatického efektu a předpokládá citelné zvýšení nákladů pro konečného spotřebitele. Spotřebitelé budou zatíženi 7,62 miliardami eur ročně, a to navíc k již existující inflaci a výměnou za nic. Střední dopravní podniky se tak cítí degradovány na pouhé inkasní agentury spolkové vlády.

spinner