Dopravní politika

Evropský automobilový průmysl včetně českého sdružení je proti tvrdému brexitu

Evropský automobilový průmysl včetně českého sdružení je proti tvrdému brexitu Premium

24.9. – Vzhledem ke skutečnosti, že Velká Británie má opustit Evropskou unii již na konci října, vyzval včera evropský automobilový průmysl oba aktéry, aby se vyhnuli brexitu „bez dohody“. Přední organizace zastupující výrobce vozidel a náhradních dílů v celé EU – Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) a Evropská asociace dodavatelů automobilů (CLEPA), jakož i národní asociace včetně Německé asociace automobilového průmyslu (VDA), Federace francouzských výrobců automobilů (CCFA) a Společnosti výrobců a obchodu motorových vozidel (SMMT), společně zdůrazňují, že brexit „bez dohody“ by měl zásadní negativní dopad na jedno z nejcennějších ekonomických aktiv Evropy. K této výzvě se připojuje také české Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP). 

Státy EU chtějí omezit emise z dopravy, hledají k tomu shodu

23.9. – Žádné členské státy Evropské unie nejsou proti tomu, aby se Evropa snažila dosáhnout klimatické neutrality do poloviny tohoto století. Po pátečním jednání unijních ministrů dopravy to novinářům řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Podle ní se zástupci všech zemí shodují na cíli, navrhují ale rozdílné cesty k jeho dosažení. Česko mimo jiné podporuje přechod k autům, která produkují nižší emise, řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Aktuality ze světa 37 – 38/2019

Aktuality ze světa 37 – 38/2019 Premium

20.9. – LETECKÁ DOPRAVA – V rámci rozšíření svých služeb pro letecké společnosti a speditéry otevírá firma World Flight Services (WFS) Pharma Centre za 10 milionů EUR na letišti Charlese De Gaula v Paříži. Tato investice následuje po otevření farmaceutických zařízení v Kodani, Johannesburgu a v Miami. Bude fungovat pro pozemní a leteckou oblast a rovněž obdrží IATA certifikát CEIV Pharma v rámci iniciativy pro komunitu leteckého carga. Prostor o rozloze 2400 metrů čtverečních má vlastní nakládací plošinu a manévrovací plochu pro nakládku a vykládku farmaceutických zásilek pod kontrolovanou teplotou a prostor pod teplotou +15 až +25 oC s kapacitou 108 europalet ve čtyřech úrovních a kapacitou uložení 47 europalet na podlaze. Malý mrazicí prostor s –20 oC může uložit současně devět europalet. WFS rovněž investuje do systémů nové digitální techniky ke zvýšení provozní efektivnosti a viditelnosti zásilek. Nový systém skladového managementu (WMS) podporuje užívání skenování čárového kódu pro monitorování skladové kapacity v reálném čase. Řešení sledování teploty s cloudovou platformou sbírá údaje o teplotě a vlhkosti v reálném čase přes čidla. Středisko je rovněž vybaveno kontrolním a poplašným systémem CCVT, navázaném na bezpečnostní provozní centrum. Zařízení také odráží podnikové kroky v ochraně klimatu. Hugo Rodriques, viceprezident Cargo France u WFS uvedl: „Farmaceutické výrobky jsou jsou jedním z nejrychleji rostoucích produktů v oblasti leteckého carga a naši zákazníci z řad leteckých společností odpovídají na tuto příležitost specializovanými produkty a službami k pokrytí poptávky.“

EK: USA zřejmě zavedou cla na zboží z EU kvůli sporu kolem letadel

17.9. – Spojené státy pravděpodobně v brzké době uvalí nová cla na zboží z Evropské unie kvůli vleklému sporu ohledně subvencování výroby letadel. Včera to uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. EU podle ní v takovém případě odpoví novými cly na americké zboží, napsala agentura DPA.

Německé ministerstvo chce dát 75 miliard EUR na ochranu klimatu

16.9. – Německé ministerstvo dopravy chce do roku 2030 investovat až 75 miliard EUR (1,9 bilionu Kč) do boje proti klimatickým změnám. Investice do podpory elektromobilů nebo rozvoje železniční dopravy mají vést k tomu, že i oblast dopravy splní klimatické závazky Německa na rok 2030. Zatím k tomu má velmi daleko.

Ministerstvo připravuje masivní investice do infrastruktury

Poprvé od roku 1989 existují díky týmové práci vlády, parlamentu i Ministerstva dopravy ČR a jemu podřízených organizací podmínky pro výraznou expanzi projektů dopravní infrastruktury v oblasti silniční, drážní i vodní dopravy. Pomůže tomu také připravovaná transformace ŘSD na akciovou společnost. Naprostá většina zbývajících staveb pro dokončení dálniční sítě ČR bude zahájena v nejbližších pěti letech.

Daniel Beneš zvolen prvním viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR

11.9. – Představenstvo Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) na včerejším jednání zvolilo ze šesti viceprezidentů Daniela Beneše prvním viceprezidentem svazu. „Vážím si zvolení do pozice prvního viceprezidenta. Je to pro mě povzbuzení a potvrzení, že si kolegové z představenstva mé dosavadní práce v oblasti energetické politiky ve Svazu průmyslu váží,“ uvedl 1. viceprezident SP ČR Daniel Beneš.

Německá průmyslová výroba je podle indexu PMI stále v červených číslech

Německá průmyslová výroba je podle indexu PMI stále v červených číslech Premium

10.9. – Index nákupních manažerů PMI (Purchasing Manager Index), který sleduje průmyslovou produkci, zůstal v srpnu v Německu již osmý měsíc v řadě pod hranicí 50 bodů, ačkoli oproti velmi slabému červenci mírně vzrostl z 43,2 na 43,5 bodu. Výrobní sektor v Německu je tak stále pod silným tlakem. Podle londýnské společnosti IHS Markit pokles objednávek způsobuje u mnoha firem omezování produkce a může vést k dalšímu propouštění. 

Mýtný systém v Praze není podle primátora v tomto volebním období na stole

9.9. – Hlavní město nepočítá s tím, že v tomto volebním období zavede mýtný systém pro zpoplatnění vjezdu do metropole. Po společném jednání pražských a středočeských radních to uvedli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle Zdeňka Hřiba je nejprve potřeba vyřešit nutné legislativní změny, které by zavedení mýta v metropoli umožnily. Politici řešili i další témata, zejména z dopravy, územního plánování či cestovního ruchu. Další schůzky by měly následovat.

Brexit bez dohody podle britské vlády přinese zdržení v Doveru

2.9. – Několik hodin by den po brexitu bez dohody čekaly v anglickém Doveru kamiony na odbavení i při nejlepší možné připravenosti. Stojí to v nové analýze britského ministerstva dopravy, kterou získala televize Sky News. Nejčernější scénář ale předpovídá ihned po britském odchodu z unie až dvoudenní prostoje. Deník The Guardian informuje o jiném vládním dokumentu, v němž experti varují, že veškeré navrhované alternativy k takzvané irské pojistce obsahují řadu problémů.

spinner