Dopravní politika

Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru

Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru Premium

11.2. - Ministr dopravy Karel Havlíček zahájil 10. února 2020 workshop k podpoře aktivit Společného podniku Shift2Rail nazvaný „Why and how to invest in Research & Innovation”. Cílem workshopu byla výměna zkušeností z oblasti výzkumu a inovací mezi zástupci Společného podniku Shift2Rail a zástupci českého železničního sektoru, seznámení českého železničního sektoru se záměry současného vedení a členů Společného podniku Shift2Rail v přípravě programu nového partnerství „Transforming Europe’s Rail System“ pro připravovaný rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizon Europe a diskuse o nutnosti, vhodnosti a formě zapojení českého železničního sektoru do tohoto nového evropského partnerství po roce 2021.

Česká vláda zatím nechystá zákazy aut se spalovacími motory

6.2. - Česká vláda zatím podle ministra dopravy Karla Havlíčka nechystá zákazy aut se spalovacími motory. Považuje to za předčasné. Je to ale trend, který je třeba sledovat. Karel Havlíček to včera řekl českým novinářům v Berlíně, kde jednal se svým protějškem Andreasem Scheuerem.

Vysokorychlostní trať Praha - Drážďany je prioritou České republiky a Německa

Vysokorychlostní trať Praha - Drážďany je prioritou České republiky a Německa Premium

6.2. -  Přípravu tunelu pod Krušnými Horami pro vysokorychlos­tní trať z Prahy do Drážďan by mohla spolufinancovat Evropa. Na jednání v Berlíně včera spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer spolu s vicepremiérem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem podepsali žádost německé strany o spolufinancování přípravy německého úseku přeshraničního tunelu z prostředků Connecting Europe Facility (CEF).

ČD zruší i poslední zakázku na vybavení svých vlaků ETCS

5.2. - České dráhy zruší i poslední zakázku na vybavení svých vlaků mobilní částí zabezpečovacího zařízení ETCS. Důvodem jsou vysoké náklady, které nechce dopravce akceptovat. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČD Radek Joklík. Společnost tak učinila po dohodě s novým ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Loni dráhy vyhlásily celkem šest soutěží na vybavení vlaků zabezpečovačem, z nich úspěšně dokončily jedinou s hodnotou až 1,4 miliardy Kč, další čtyři už tehdy zrušily.

Ministerstvo dopravy podporuje inovace v dopravě

Ministerstvo dopravy podporuje inovace v dopravě Premium

4.2. - Bezmála půl miliardy Kč vydá Ministerstvo dopravy na výzkumné projekty v rámci první veřejné soutěže programu DOPRAVA 2020+. Mezi takové projekty patří například dopravní modely a predikce, životnost vozovek, diagnostika mostních konstrukcí nebo také využití družicové navigace v dopravě, bezpilotní prostředky, elektromobilita nebo autonomní řízení.

Rakouská vláda od příštího roku více zdaní létání

31.1. - Nová rakouská vláda včera na výjezdním zasedání v dolnorakouské Kremži oznámila první konkrétní kroky svého plánu „ekosociální přestavby daňového systému“. Od příštího roku více zdaní létání, naopak začne snižovat daň z příjmu. Informovali o tom lidovecký kancléř Sebastian Kurz a vicekancléř Werner Kogler za Zelené.

Sněmovna podpořila liniový zákon, který má zrychlit stavbu dálnic

30.1. - Příprava velkých dopravních staveb by se měla zkrátit ze současných až třinácti let zhruba o třetinu. Měla by tomu pomoci novela tzv. liniového zákona, kterou včera v úvodním kole podpořila Sněmovna. Jde o zákon o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury, do jehož názvu se nově doplňuje liniový zákon. Novela by měla výrazně zjednodušit povolovací procesy, jež často začátky staveb zdržují, a zkrátit potřebné lhůty. Zpřesňuje také podmínky rušení železničních přejezdů. Nyní ji posoudí sněmovní hospodářský výbor.

Karel Havlíček chce na MD pokračovat v prioritách předchozího vedení

24.1. - Nový ministr dopravy Karel Havlíček chce pokračovat v prioritách, které nastavilo už předchozí vedení resortu. Letos tak chce otevřít 75 kilometrů dálnic a silnic, zajistit nové zdroje financování dopravních staveb či úspěšně dokončit projekty nových dálničních známek či jednotné jízdenky. Plánuje také reorganizaci úřadu. Karel Havlíček to řekl na tiskové konferenci.

Hackathon #ZNAMKAMARADA o víkendu finišuje

Hackathon #ZNAMKAMARADA o víkendu finišuje Premium

24.1. – E-shop s elektronickými dálničními známkami, který vzniká zdarma, bude finišovat v neděli v 18:00 v pražských Holešovicích. Výzva podnikatele Tomáše Vondráčka z pátku 17. ledna, kterou na svém profilu v profesní sociální síti LinkedIn reagoval na absurditu zakázky za 401 milionů Kč, vyvolala zájem 60 developerů, realizujících e-shop na dálniční známky. Podpora přichází od stovek dalších.

Karel Havlíček se ujal ministerstva dopravy, povede ho s MPO

24.1. - Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš. Karel Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka, kterého premiér v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Karel Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Andreje Babiše až do konce volebního období.

spinner