Dopravní politika

Investice Česka do kosmických aktivit vzrostou na 1,205 miliardy korun

Investice Česka do kosmických aktivit vzrostou na 1,205 miliardy korun Premium

3.12. – Ministerstvo dopravy chce přispět k tomu, aby se ČR i díky kosmickým aktivitám zbavila image nízkonákladové ekonomiky a nálepky montovny. Iniciovalo vládní schválení investic do kosmických aktivit ve výši 1,205 miliardy Kč ročně, což je o 275 milionů Kč více než dosud. Od příštího roku se tak do oblasti, která má stále větší vliv na rozvoj hospodářství a přímo ovlivňuje život lidí, investují finanční prostředky navíc. ČR je průmyslová země a má podle rezortu dopravy co nabídnout.

Komentář: Co přinesl říjen 2019 v dopravě

Začátek podzimu přinesl řadu událostí a podnětů zejména z letecké dopravy osob i zboží – na některé blíže pohlédneme. Nejprve na informaci z Maďarska, která sice může vyvolat krapet speditérské závisti a také poněkud zchladit představu, že to je pražské letiště Václava Havla, které je a bude v naší části Evropy dominujícím letištním zařízením. 

Rychlejší přípravu staveb schválila vláda, liniový zákon míří do Sněmovny

Rychlejší přípravu staveb schválila vláda, liniový zákon míří do Sněmovny Premium

26.11. – Novela zákona urychlující výstavbu dopravní, vodní a energetické infrastruktury chce zkrátit dobu přípravy staveb pod deset let ze současných třinácti. Navrhovaná změna má za cíl zjednodušit povolovací procesy, které brání včasnému zahájení staveb.

Vedení Prahy schválilo plán rozvoje dopravy do roku 2023

19.11. – Vedení hlavního města včera schválilo plán rozvoje dopravy na další roky, takzvaný akční plán udržitelné mobility. Dokument určuje strategické dopravní stavby, které mají být hotové, či se na nich začne pracovat do roku 2023. Zahrnuje mimo jiné rozšíření tramvajových tratí, stavbu metra D nebo silničních okruhů. Novinářům to včera řekl náměstek primátora Adam Scheihnerr. Materiál navazuje na plán udržitelné mobility zahrnující projekty do roku 2030, který schválili letos v květnu pražští zastupitelé.

Ministři dopravy ČR jednali o společných dopravních projektech

12.11. – Ministři dopravy České republiky a Slovenska jednali včera na separátním setkání v rámci společného zasedání obou vlád o společných cílech v oblasti dopravy. Podle Vladimíra Kremlíka a Arpáda Érseka vlády obou států podporují rozvoj vysokorychlostního i konvenčního železničního spojení v regionu střední Evropy. Klíčovým tématem je také rozvoj spolupráce v oblasti autonomní mobility.

Vláda přerušila jednání o novele k urychlení dopravních staveb

5.11. – Vláda včera přerušila jednání o novele tzv. liniového zákona, jejímž cílem je zkrátit ze současných až 13 let zhruba o třetinu přípravu velkých dopravních staveb. Na tiskové konferenci po jednání vláda o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Novela zjednodušuje povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb. Letos by se mělo otevřít 26 kilometrů nových dálnic, loni to byly čtyři.

Velké dopravní stavby váznou, včetně čtyř městských okruhů

Jak to vypadá s přípravou velkých dopravních staveb v Česku? Vláda 30. září projednala materiál „Přehled investorské přípravy dopravních staveb s cenou nad 300 milionů korun“, který připomíná festival odložených snů. Především situaci se stavbou obchvatů bych označil doslova za debakl.

Aktuality ze světa 41-42/2019

Aktuality ze světa 41-42/2019 Premium

16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.

Co přineslo září 2019 v dopravě

Není pochyb, že svět a jeho obyvatelé jsou na pokraji velkých změn. A jsou to zejména hlavní světové vládní organizace jako OSN a regionální organizace jako Evropská unie, které chystají pro vlády členských zemí plány a strategie, jak se potýkat s tématy jako oteplování klimatu, udržitelnost a třeba i digitalizace. Jsou však případy, kdy se nečeká, s čím přijdou vlády. Uvedu zde příklad finských Helsinek. A rovněž příklad z oblasti mezinárodních dopravních svazů, kde jsme svědky netradičního vývoje. Mám na mysli asociaci ALIS.

Průmyslová výroba v Česku zpomaluje, naráží na pokles v eurozóně

Poslední novinky a trendy v oblasti průmyslových technologií budou zástupci českého i světového průmyslu prezentovat už příští týden na 61. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Letos se na brněnské výstaviště po dvou letech opět vracejí i dopravní a logistická řešení v rámci veletrhu Transport a Logistika, který se uskuteční souběžně s Mezinárodním strojírenským veletrhem.

spinner