Dopravní politika

​Karel Havlíček se dnes ujímá funkce ministra dopravy

24.1. – Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se dnes ujímá funkce ministra dopravy. Jeho předchůdce Vladimír Kremlík byl odvolán kvůli předražené zakázce na IT systém k elektronickým známkám. Stane se politickým náměstkem nového ministra, který nyní povede jak resort dopravy, tak průmyslu.

Prezident odvolal Vladimíra Kremlíka, řízením dopravy pověřil Karla Havlíčka

22.1. – Prezident Miloš Zeman odvolal ke čtvrtku z funkce ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Zároveň pověřil řízením ministerstva místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který v čele dopravy stane od pátku. Oznámil to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

​Šéf SFDI Zbyněk Hořelica i náměstek Tomáš Čoček chtějí jednat s Karlem Havlíčkem

22.1. – Ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyněk Hořelica chce co nejdříve seznámit budoucího ministra dopravy Karla Havlíčka se situací kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám. Až poté podle něho nový ministr rozhodne o dalším postupu. Stejně chce postupovat i první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

​Sloučení MD a MPO vyžaduje změnu zákonů, proti spojení je vládní ČSSD i komunisté

21.1. – Zvažované sloučení ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva dopravy by vyžadovalo změnu tzv. kompetenčního zákona, ale také úpravy v dalších předpisech. Upozornil na to dnes právník Jan Kysela. Premiér Andrej Babiš v souvislosti s návrhem na odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka uvedl, že resort trvale povede vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček. Perspektivně by to mohl být krok ke sloučení obou ministerstev

​Vladimíra Kremlíka v čele ministerstva dopravy vystřídá Karel Havlíček

21.1. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík po tři čtvrtě roce končí ve funkci. Jeho odvolání v pondělí navrhl premiér Andrej Babiš, Vladimír Kremlík podle něj manažersky nezvládl kritizovanou zakázku na informační systém pro elektronické dálniční známky. Vedením resortu chce Andrej Babiš pověřit vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, obě ministerstva by se mohla výhledově spojit. Prezident Miloš Zeman se změnami souhlasí. Jde o osmou výměnu v Babišově vládě za zhruba rok a půl její existence. Karel Havlíček by měl být uveden do funkce ministra dopravy pravděpodobně v pátek dopoledne.

Slovenští dopravci uvolnili blokované přechody a silnice

13.1. - Slovenští autodopravci uvolnili všechny přechody a úseky silnic, které opět zablokovali dnes dopoledne. Podle slovenských webů to oznámil mluvčí Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Stanislav Skala. Unie tak reagovala na výzvu premiéra Petera Pellegriniho, který slíbil, že v případě takového kroku ihned začne s dopravci jednat.

IRU k European Green Deal: 75 procent emisí CO2 připadá na individuální dopravu

IRU k European Green Deal: 75 procent emisí CO2 připadá na individuální dopravu Premium

7.1. – Evropská komise zveřejnila v prosinci svůj program European Green Deal, který obsahuje zásady a návrhy opatření k tomu, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. „Evropská zelená dohoda“ předpokládá zásadní změny v chování na úrovni EU, národních států, firem i spotřebitelů. Cílem je přechod na ekonomiku produkující nulové emise skleníkových plynů.

Změny a novinky v dopravě v roce 2020

Změny a novinky v dopravě v roce 2020 Premium

20.12. - Nové přímé vlakové spojení mezi městy, komfortnější cestování, více rychlíkových spojů, systém jedné jízdenky (one ticket) nebo budování hustší sítě stanic pro vozidla s alternativními palivy, to je ve zkratce seznam novinek v rezortu dopravy pro rok 2020. Novinky jsou navržené tak, aby byly změny byly co nejvíce přátelské k občanům a usnadnily tak cestování všemi dopravními prostředky.

Dopravní podnik začne v lednu razit štoly pro metro D na Pankráci

19.12. – Dělníci začnou po Novém roce od šachty v ulici Na Strži razit 322 metrů dlouhou průzkumnou štolu směrem k ulici Budějovická na Pankráci. Novinářům to včera řekli zástupci města a Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Podle nich podnik 30. prosince požádá o stavební povolení, když geologický průzkum zahájil letos v červnu.

Co přinesl prosinec 2019 v dopravě

Tentokrát budeme věnovat pozornost ne zcela běžné evropské situaci: po dlouhé období jsme totiž byli zvyklí, že impulsy k mezinárodní spolupráci v rámci Evropské unie přicházely především shůry od nejvyšších politických a hospodářských kruhů. Ukážeme si, že nastává doba pro iniciativu zdola od podnikové sféry a podnikatelských svazů. První případ se týká železnice, druhý pak evropského programu pro výzkum a inovace Horizon Europe.

spinner