Dopravní politika

Průzkum Svazu průmyslu a dopravy: Skoro tři čtvrtiny firem nepovažují vládou přijatá opatření v ekonomice za dostatečná

14.4. – Firmy v České republice se s pandemií koronaviru vypořádávají různě. Desetina jich musela zcela uzavřít výrobu, téměř třetina podniků hlásí snížení výroby o více než 20 %. Velká část firem ale zatím nechce propouštět zaměstnance a čeká na rozjezd kurzarbeitu. 72 procent podniků zároveň nepovažuje vládou dosud přijatá opatření proti zmírnění ekonomických dopadů krize za dostatečná. Vyplývá to z bleskového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se ve dnech 2. a 3. dubna 2020 zúčastnilo 148 průmyslových podniků.

Stát dá dalších 400 mil. Kč na výzkumné projekty v dopravě

9.4. – Stát dá dalších 400 milionů korun na výzkumné projekty v dopravě. Mi­nisterstvo dopravy vyhlásilo druhou veřejnou soutěž na projekty, které by se měly zaměřit na inovace a nové postupy pro dopravní stavby či novinky v provozu. Uspět by mohly také návrhy zaměřené na řešení mimořádných událostí, jako je současná koronavirová krize. Už v únoru ministerstvo v první soutěži rozdělilo téměř půl miliardy korun mezi 48 vybraných projektů.

Dopravní výzkum: Češi provedou 2,33 cesty denně, 39 procent autem, třetina pěšky

8.4. – Češi v průměru provedou 2,33 cesty denně. Největší část lidí, 39,1 procenta, se dopravuje autem, dalších 35,4 procenta pěšky. Přes 20,2 procenta jezdí hromadnou dopravou, zbylá 4,5 procenta používají jízdní kolo. Polovina cest je kratší než 3,3 kilometru. Vyplývá to z průzkumu, o kterém informovalo Cen­trum dopravního výzkumu. Šetření mělo pomoci kvalitnějšímu dopravnímu plánování, podle centra by však nyní mohlo být využito i při řešení současné pandemie.

​Výběr nových náměstků na ministerstvu dopravy se kvůli krizi zdrží

31.3. – Výběr nových náměstků na ministerstvu dopravy se kvůli koronavirové krizi zdrží. Kvůli vládním opatřením, které omezují shlukování lidí, není možné vést ústní pohovory s účastníky, budou tak pokračovat až po skončení opatření. Uvedl to mluvčí ministerstva František Jemelka. O pozice náměstků na čtyřech úsecích se uchází 14 zájemců.

Eurokomisařka pro dopravu počítá s rozšířením hraničních kontrol

25.3. – Pohraniční kontroly, které kvůli koronaviru zavedly členské země schengenského prostoru, se zřejmě ještě rozšíří. V rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to prohlásila eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová, která s brzkým ukončením ostrahy vnitřních hranic schengenu nepočítá.

​Plynulost toku zboží v Evropě mají podle EK zajistit tzv. zelené pruhy na hranicích

24.3. – Pro zachování plynulosti pohybu zboží v celé Evropské unie během pandemie nového koronaviru vydala Evropská komise 23. března sadu praktických návodů, jak provádět odbavení na hranicích. Evropská komise vyjádřila přesvědčení, že vnitřní hranice EU zůstanou otevřené, a vyzvala národní vlády, aby bezodkladně stanoviny příslušné body pro přeshraniční provoz v rámci transevropské dopravní sítě (TEN-T) jako hraniční přechody s tzv. „zelenými pruhy“.

Slovenské ministerstvo dopravy a výstavby bude řídit Andrej Doležal

Slovenské ministerstvo dopravy a výstavby bude řídit Andrej Doležal Premium

23.3. – Novým ministrem dopravy a výstavby SR je Andrej Doležal. Byl nominován hnutím Jsme rodina. Dosud působil v oblasti médií a telekomunikačních služeb. Má bohaté zkušenosti z managementu, řízení lidí a strategického rozvoje společnosti. Jeho první rozhodnutí se budou týkat řešení současné krizové situace.

Z dění v Evropské unii

V následujících řádcích se věnujeme čtyřem evropským záležitostem. Především chorvatskému předsednictví v EU, když předseda vlády Andrej Plenkovič představil plán předsednictví jeho země v Radě EU na letošní první pololetí. Jako druhý ze čtyř tematických bloků jmenoval „propojenou Evropu“ cestou lepší dopravní komunikační a energetické infrastruktury.

​Ministerstvo dopravy vyhlásilo první kola soutěží na náměstky

27.2. – Ministerstvo dopravy ve středu vyhlásilo první kola čtyř výběrových řízení na náměstky nově sestavených úseků. Zájemci musí splnit požadavky vyplývající ze zákona o státní službě a mít zkušenosti s vedoucí pozicí v oboru. Přihlašovat se mohou do 9. března. Ministerstvo to oznámilo na své úřední desce. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka by komise měly nové náměstky vybrat do konce března.

Vláda schválila reorganizaci ministerstva dopravy

24.2. – Ministerstvo dopravy změní od 1. března organizační strukturu. Nově bude mít pět oddělených sekcí, vznikne navíc odbor pro vodní dopravu. Reorganizaci schválila vláda, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. Ministerstvo nyní připravuje výběrová řízení na pozice čtyř náměstků pro jednotlivé sekce, pátý úsek spadá po státního tajemníka.

spinner