Dopravní politika

​Šéf SFDI Zbyněk Hořelica i náměstek Tomáš Čoček chtějí jednat s Karlem Havlíčkem

22.1. – Ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyněk Hořelica chce co nejdříve seznámit budoucího ministra dopravy Karla Havlíčka se situací kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám. Až poté podle něho nový ministr rozhodne o dalším postupu. Stejně chce postupovat i první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

​Sloučení MD a MPO vyžaduje změnu zákonů, proti spojení je vládní ČSSD i komunisté

21.1. – Zvažované sloučení ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva dopravy by vyžadovalo změnu tzv. kompetenčního zákona, ale také úpravy v dalších předpisech. Upozornil na to dnes právník Jan Kysela. Premiér Andrej Babiš v souvislosti s návrhem na odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka uvedl, že resort trvale povede vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček. Perspektivně by to mohl být krok ke sloučení obou ministerstev

​Vladimíra Kremlíka v čele ministerstva dopravy vystřídá Karel Havlíček

21.1. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík po tři čtvrtě roce končí ve funkci. Jeho odvolání v pondělí navrhl premiér Andrej Babiš, Vladimír Kremlík podle něj manažersky nezvládl kritizovanou zakázku na informační systém pro elektronické dálniční známky. Vedením resortu chce Andrej Babiš pověřit vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, obě ministerstva by se mohla výhledově spojit. Prezident Miloš Zeman se změnami souhlasí. Jde o osmou výměnu v Babišově vládě za zhruba rok a půl její existence. Karel Havlíček by měl být uveden do funkce ministra dopravy pravděpodobně v pátek dopoledne.

Slovenští dopravci uvolnili blokované přechody a silnice

13.1. - Slovenští autodopravci uvolnili všechny přechody a úseky silnic, které opět zablokovali dnes dopoledne. Podle slovenských webů to oznámil mluvčí Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Stanislav Skala. Unie tak reagovala na výzvu premiéra Petera Pellegriniho, který slíbil, že v případě takového kroku ihned začne s dopravci jednat.

IRU k European Green Deal: 75 procent emisí CO2 připadá na individuální dopravu

IRU k European Green Deal: 75 procent emisí CO2 připadá na individuální dopravu Premium

7.1. – Evropská komise zveřejnila v prosinci svůj program European Green Deal, který obsahuje zásady a návrhy opatření k tomu, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. „Evropská zelená dohoda“ předpokládá zásadní změny v chování na úrovni EU, národních států, firem i spotřebitelů. Cílem je přechod na ekonomiku produkující nulové emise skleníkových plynů.

Změny a novinky v dopravě v roce 2020

Změny a novinky v dopravě v roce 2020 Premium

20.12. - Nové přímé vlakové spojení mezi městy, komfortnější cestování, více rychlíkových spojů, systém jedné jízdenky (one ticket) nebo budování hustší sítě stanic pro vozidla s alternativními palivy, to je ve zkratce seznam novinek v rezortu dopravy pro rok 2020. Novinky jsou navržené tak, aby byly změny byly co nejvíce přátelské k občanům a usnadnily tak cestování všemi dopravními prostředky.

Dopravní podnik začne v lednu razit štoly pro metro D na Pankráci

19.12. – Dělníci začnou po Novém roce od šachty v ulici Na Strži razit 322 metrů dlouhou průzkumnou štolu směrem k ulici Budějovická na Pankráci. Novinářům to včera řekli zástupci města a Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Podle nich podnik 30. prosince požádá o stavební povolení, když geologický průzkum zahájil letos v červnu.

Co přinesl prosinec 2019 v dopravě

Tentokrát budeme věnovat pozornost ne zcela běžné evropské situaci: po dlouhé období jsme totiž byli zvyklí, že impulsy k mezinárodní spolupráci v rámci Evropské unie přicházely především shůry od nejvyšších politických a hospodářských kruhů. Ukážeme si, že nastává doba pro iniciativu zdola od podnikové sféry a podnikatelských svazů. První případ se týká železnice, druhý pak evropského programu pro výzkum a inovace Horizon Europe.

​Česká dálniční síť se do konce příštího roku rozroste o 55,5 kilometru

Po téměř osmi měsících ve funkci ministra dopravy může JUDr. Vladimír Kremlík s blížícím se koncem roku bilancovat. Z hlediska dopravní infrastruktury byl rok 2019 podle jeho slov úspěšný. A to nejen díky tomu, že se podařilo uvést do provozu skoro 35 kilometrů nových dálnic. Příprava a výstavba dopravních staveb zůstává klíčovým úkolem jeho resortu i pro rok příští, kdy vstoupí do rozhodující fáze modernizace dálnice D1 a první měsíce fungování bude mít za sebou také nový mýtný systém. Priorit pro rok 2020 má však na seznamu ministr dopravy mnohem víc…

Na dopravu chce investiční plán 6,2 bilionu Kč

17.12. – Na dopravní projekty by podle Národního investičního plánu (NIP) mělo do roku 2050 směřovat kolem 6,2 bilionu Kč. Plán počítá s rozsáhlou výstavbou vysokorychlostních tratí. Vedle dostavby stávajících dálnic zahrnuje také vybudování nových dálničních tahů. V seznamu staveb, které plánuje ministerstvo dopravy, naopak není vodní koridor Dunaj-Odra-Labe, přestože plán se o něm v úvodu zmiňuje. Vyplývá to z investičního plánu, který včera představila vláda. Celkově NIP zahrnuje téměř 20 tisíc projektů za osm bilionů Kč na léta 2019 až 2050.

spinner