Dopravní politika

Velké dopravní stavby váznou, včetně čtyř městských okruhů

Jak to vypadá s přípravou velkých dopravních staveb v Česku? Vláda 30. září projednala materiál „Přehled investorské přípravy dopravních staveb s cenou nad 300 milionů korun“, který připomíná festival odložených snů. Především situaci se stavbou obchvatů bych označil doslova za debakl.

Aktuality ze světa 41-42/2019

Aktuality ze světa 41-42/2019 Premium

16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.

Co přineslo září 2019 v dopravě

Není pochyb, že svět a jeho obyvatelé jsou na pokraji velkých změn. A jsou to zejména hlavní světové vládní organizace jako OSN a regionální organizace jako Evropská unie, které chystají pro vlády členských zemí plány a strategie, jak se potýkat s tématy jako oteplování klimatu, udržitelnost a třeba i digitalizace. Jsou však případy, kdy se nečeká, s čím přijdou vlády. Uvedu zde příklad finských Helsinek. A rovněž příklad z oblasti mezinárodních dopravních svazů, kde jsme svědky netradičního vývoje. Mám na mysli asociaci ALIS.

Průmyslová výroba v Česku zpomaluje, naráží na pokles v eurozóně

Poslední novinky a trendy v oblasti průmyslových technologií budou zástupci českého i světového průmyslu prezentovat už příští týden na 61. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Letos se na brněnské výstaviště po dvou letech opět vracejí i dopravní a logistická řešení v rámci veletrhu Transport a Logistika, který se uskuteční souběžně s Mezinárodním strojírenským veletrhem.

Svaz průmyslu a dopravy předal na svém sněmu v Brně vládě 15 výzev

Svaz průmyslu a dopravy předal na svém sněmu v Brně vládě 15 výzev Premium

10.10 – Zástupci zaměstnavatelů vyzvali tento týden v Brně na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR) vládu premiéra Andreje Babiše, aby ve zbývajících dvou letech svého funkčního období splnila patnáct klíčových požadavků, které usnadní českým firmám život. Podniky chtějí uspět v mezinárodní konkurenci a potřebují veškerou energii vložit do zlepšování své výkonnosti, ne do souboje s narůstající státní byrokracií nebo novými překážkami v podnikání.

Aktuality ze světa 40/2019

Aktuality ze světa 40/2019 Premium

4.10. – BREXIT – Dopravní a logistické podniky v Evropské unii mají mít více času, aby se v letecké a silniční nákladní dopravě připravily na důsledky výstupu Velké Británie z unie a na možný nesmluvní brexit. Za tím účelem mají být prodlouženy přechodové lhůty ve dvou nouzových opatřeních EU, jež byla přijata pro případ tvrdého brexitu 29. března. Evropská komise připravila potřebný návrh, prodloužení však musí odsouhlasit Evropský parlament a Rada EU (státy), aby mohlo vstoupit v platnost. 

Pardubice hostily osmý ročník konference o dopravě

Už poosmé se Pardubice začátkem září staly dějištěm jedné z největších odborných konferencí v České republice. Dopravní konference Pardubice 2019 do metropole dopravy na východě Čech přilákala odborníky nejen z České republiky. Stěžejními tématy konference byl rozvoj a financování dopravní infrastruktury i pohled na současnou legislativu.

USA zavedou na zboží z EU cla deset až 25 procent

3.10. – Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom včera informovaly zahraniční tiskové agentury.

Co přinesl srpen 2019 v dopravě

Nedávno jsme zažili, že dozorčí rada Českých drah odvolala svého generálního ředitele, který přitom řídil podnik pouhých devět měsíců; o jeho nástupci má rozhodnout regulérní výběrové řízení. A to je pro podnik určitá novinka: souvislá řada generálních ředitelů ČD byla totiž pouze jmenována dozorčí radou. Zdálo se, že tato skoro tradice bude pokračovat i pod novým ministrem dopravy – ovšem nebýt veřejného příslibu předsedy vlády, že tentokrát proběhne výběrové řízení. Uzávěrka přihlášek byla k 29. červenci. Nedávno jsme rovněž zažili tradičně v Ostravě jubilejní, 20. ročník mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky; jeho součástí byla dvoudenní odborná konference zaměřená na aktuální stav budování moderní železnice v České republice.

Evropský automobilový průmysl včetně českého sdružení je proti tvrdému brexitu

Evropský automobilový průmysl včetně českého sdružení je proti tvrdému brexitu Premium

24.9. – Vzhledem ke skutečnosti, že Velká Británie má opustit Evropskou unii již na konci října, vyzval včera evropský automobilový průmysl oba aktéry, aby se vyhnuli brexitu „bez dohody“. Přední organizace zastupující výrobce vozidel a náhradních dílů v celé EU – Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) a Evropská asociace dodavatelů automobilů (CLEPA), jakož i národní asociace včetně Německé asociace automobilového průmyslu (VDA), Federace francouzských výrobců automobilů (CCFA) a Společnosti výrobců a obchodu motorových vozidel (SMMT), společně zdůrazňují, že brexit „bez dohody“ by měl zásadní negativní dopad na jedno z nejcennějších ekonomických aktiv Evropy. K této výzvě se připojuje také české Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP). 

spinner