Dopravní politika

​Emisní norma Euro 7 bude výrazně přijatelnější, potvrzuje to dohoda na jejím finálním znění

19.12. – Návrh nové emisní normy Euro 7 bude nakonec výrazně přijatelnější a realističtější, než bylo původně navrženo. Potvrzuje to finální kompromisní dohoda mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou, která byla dne 18. prosince 2023 dosažena. České republice se během více než rok dlouhého vyjednávání podařilo uhájit všechny své klíčové požadavky. Emisní limity výfukových plynů v případě aut a dodávek zůstanou na úrovni současné normy Euro 6, a to včetně podmínek testování pro osobní vozidla. Dále došlo k prodloužení lhůt vstupu nových pravidel v platnost, zásadních změn doznal i systém monitorování emisí vozidla.

Zdeněk Zajíček (HK ČR): Česko je dnes na křižovatce, potřebuje vizi pro další směřování

Česká ekonomika v současné době stagnuje, snižuje se kupní síla a důsledky pociťují jak výrobní a obchodní společnosti, tak dopravci a logistické firmy. O vyjádření, co je nyní nejvíce zapotřebí pro zlepšení této situace, jsme pořádali prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka.

Vydání DN č. 25 - 26

Výběr článků z DN 25 – 26 přineseme 11. ledna.

(red)

​SPČR: Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně vzrostla o 1,9 procenta

7.12. – Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně vzrostla o 1,9 procenta, samotný zpracovatelský průmysl o 2,1 %. Celková čísla ale významně ovlivnila nízká srovnávací základna ve výrobě automobilů v minulém roce. K růstu přispěl také výkyv v jinak volatilní výrobě ostatních dopravních prostředků a pozitivní výsledky u výroby a rozvodu elektřiny a tepla. Většina sledovaných odvětví nicméně poklesla.

​ČEZ pomáhá zajišťovat energetickou bezpečnost Česka a podpoří rozšíření kapacity ropovodu TAL

6.12. – Loni ČEZ přispěl k zásobování ČR plynem zajištěním kapacity v LNG terminálu v nizozemském Eeemshavenu. Letos dále pomáhá při zvyšování energetické bezpečnosti země v oblasti dodávek ropy, když podporuje aktivity České republiky a společnosti MERO ČR na rozšíření kapacity ropovodu TAL v rámci projektu TAL-PLUS. V severní Itálii dá ČEZ k dispozici nově budované kogeneračních jednotky umístěné souběžně s trasou TAL. Ty vyrobí elektřinu a teplo sloužící ke zvýšení efektivity pohonu čerpadel ropovodu i k dosažení lepších přepravních vlastností ropy. Cílem je odstřižení republiky od ruských dodávek ropovodem Družba.

Ministři dopravy EU budou řešit řidičské průkazy i přeshraniční vymáhání pokut

4.12. - Unijní ministři dopravy se budou dnes v Bruselu zabývat reformou právních předpisů týkajících se řidičských průkazů a rovněž směrnicí, která má usnadnit a zefektivnit přeshraniční vymáhání pokut za dopravní přestupky. Česko na jednání zastupuje ministr Martin Kupka.

Dny otevřených dveří EUSPA

2.12. - V pražském sídle Agentury Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA) probíhají v pátek 1. a v sobotu 2. prosince každoroční Dny otevřených dveří. Tato dvoudenní akce zahrnuje aktivity pro všechny věkové kategorie, ať už jde o interaktivní hry pro děti, úvodní workshopy EUSPA v angličtině i češtině a pohlcující 3D letecké projekce uvnitř tunelu Copernicus, kde se návštěvníci mohou seznámit s programem Copernicus. Zájemci o práci v agentuře EUSPA se mohou těšit na přednášky o pracovních příležitostech a informace od zaměstnanců agentury v kariérním koutku.

Vláda jedná s podnikatelskými svazy o pomoci s cenami energií pro energeticky náročné firmy

1.12. - Ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

Senát schválil přesun působnosti v oblasti přístupu k dopravní infrastruktuře na ÚOHS

30.11. - Senát schválil novelu zákona, která ruší Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a přesouvá od 1. ledna 2024 jeho působnosti a pravomoci na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na agendách pro ochranu trhu a ochranu práv k přístupu k dopravní infrastruktuře se nic nemění, jen budou nově zajištěny efektivněji a s nižšími náklady.

Česko se již 15 let úspěšně prosazuje v projektech ESA

28.11. - Letos uplynulo 15 let od vstupu České republiky do Evropské kosmické agentury (ESA). Agentury zaměřené na spolupráci členů na vesmírných misích, nosných raketách, výzkumu a řadě dalších oblastí, kterých se účastní také české firmy, výzkumná pracoviště a akademické subjekty. České firmy a akademické instituce se v ESA podílely nebo stále podílí na více než 600 vysoce technologicky náročných projektech; více než 60 českých firem je přímo zapojených do projektů ESA a další desítky firem mají svou důležitou roli v rámci dodavatelských řetězců. S ESA spolupracuje i více než 20 českých akademických pracovišť a center zaměřených na výzkum vesmíru.

spinner