Dopravní politika

Změny a novinky v dopravě v roce 2020

Změny a novinky v dopravě v roce 2020 Premium

20.12. - Nové přímé vlakové spojení mezi městy, komfortnější cestování, více rychlíkových spojů, systém jedné jízdenky (one ticket) nebo budování hustší sítě stanic pro vozidla s alternativními palivy, to je ve zkratce seznam novinek v rezortu dopravy pro rok 2020. Novinky jsou navržené tak, aby byly změny byly co nejvíce přátelské k občanům a usnadnily tak cestování všemi dopravními prostředky.

Dopravní podnik začne v lednu razit štoly pro metro D na Pankráci

19.12. – Dělníci začnou po Novém roce od šachty v ulici Na Strži razit 322 metrů dlouhou průzkumnou štolu směrem k ulici Budějovická na Pankráci. Novinářům to včera řekli zástupci města a Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Podle nich podnik 30. prosince požádá o stavební povolení, když geologický průzkum zahájil letos v červnu.

Co přinesl prosinec 2019 v dopravě

Tentokrát budeme věnovat pozornost ne zcela běžné evropské situaci: po dlouhé období jsme totiž byli zvyklí, že impulsy k mezinárodní spolupráci v rámci Evropské unie přicházely především shůry od nejvyšších politických a hospodářských kruhů. Ukážeme si, že nastává doba pro iniciativu zdola od podnikové sféry a podnikatelských svazů. První případ se týká železnice, druhý pak evropského programu pro výzkum a inovace Horizon Europe.

​Česká dálniční síť se do konce příštího roku rozroste o 55,5 kilometru

Po téměř osmi měsících ve funkci ministra dopravy může JUDr. Vladimír Kremlík s blížícím se koncem roku bilancovat. Z hlediska dopravní infrastruktury byl rok 2019 podle jeho slov úspěšný. A to nejen díky tomu, že se podařilo uvést do provozu skoro 35 kilometrů nových dálnic. Příprava a výstavba dopravních staveb zůstává klíčovým úkolem jeho resortu i pro rok příští, kdy vstoupí do rozhodující fáze modernizace dálnice D1 a první měsíce fungování bude mít za sebou také nový mýtný systém. Priorit pro rok 2020 má však na seznamu ministr dopravy mnohem víc…

Na dopravu chce investiční plán 6,2 bilionu Kč

17.12. – Na dopravní projekty by podle Národního investičního plánu (NIP) mělo do roku 2050 směřovat kolem 6,2 bilionu Kč. Plán počítá s rozsáhlou výstavbou vysokorychlostních tratí. Vedle dostavby stávajících dálnic zahrnuje také vybudování nových dálničních tahů. V seznamu staveb, které plánuje ministerstvo dopravy, naopak není vodní koridor Dunaj-Odra-Labe, přestože plán se o něm v úvodu zmiňuje. Vyplývá to z investičního plánu, který včera představila vláda. Celkově NIP zahrnuje téměř 20 tisíc projektů za osm bilionů Kč na léta 2019 až 2050.

Investice Česka do kosmických aktivit vzrostou na 1,205 miliardy korun

Investice Česka do kosmických aktivit vzrostou na 1,205 miliardy korun Premium

3.12. – Ministerstvo dopravy chce přispět k tomu, aby se ČR i díky kosmickým aktivitám zbavila image nízkonákladové ekonomiky a nálepky montovny. Iniciovalo vládní schválení investic do kosmických aktivit ve výši 1,205 miliardy Kč ročně, což je o 275 milionů Kč více než dosud. Od příštího roku se tak do oblasti, která má stále větší vliv na rozvoj hospodářství a přímo ovlivňuje život lidí, investují finanční prostředky navíc. ČR je průmyslová země a má podle rezortu dopravy co nabídnout.

Komentář: Co přinesl říjen 2019 v dopravě

Začátek podzimu přinesl řadu událostí a podnětů zejména z letecké dopravy osob i zboží – na některé blíže pohlédneme. Nejprve na informaci z Maďarska, která sice může vyvolat krapet speditérské závisti a také poněkud zchladit představu, že to je pražské letiště Václava Havla, které je a bude v naší části Evropy dominujícím letištním zařízením. 

Rychlejší přípravu staveb schválila vláda, liniový zákon míří do Sněmovny

Rychlejší přípravu staveb schválila vláda, liniový zákon míří do Sněmovny Premium

26.11. – Novela zákona urychlující výstavbu dopravní, vodní a energetické infrastruktury chce zkrátit dobu přípravy staveb pod deset let ze současných třinácti. Navrhovaná změna má za cíl zjednodušit povolovací procesy, které brání včasnému zahájení staveb.

Vedení Prahy schválilo plán rozvoje dopravy do roku 2023

19.11. – Vedení hlavního města včera schválilo plán rozvoje dopravy na další roky, takzvaný akční plán udržitelné mobility. Dokument určuje strategické dopravní stavby, které mají být hotové, či se na nich začne pracovat do roku 2023. Zahrnuje mimo jiné rozšíření tramvajových tratí, stavbu metra D nebo silničních okruhů. Novinářům to včera řekl náměstek primátora Adam Scheihnerr. Materiál navazuje na plán udržitelné mobility zahrnující projekty do roku 2030, který schválili letos v květnu pražští zastupitelé.

Ministři dopravy ČR jednali o společných dopravních projektech

12.11. – Ministři dopravy České republiky a Slovenska jednali včera na separátním setkání v rámci společného zasedání obou vlád o společných cílech v oblasti dopravy. Podle Vladimíra Kremlíka a Arpáda Érseka vlády obou států podporují rozvoj vysokorychlostního i konvenčního železničního spojení v regionu střední Evropy. Klíčovým tématem je také rozvoj spolupráce v oblasti autonomní mobility.

spinner