Dopravní politika

Macron chce ve Francii levné vlakové jízdné jako v Německu

5.9. - Lidé ve Francii by mohli v regionálních vlacích brzy výrazně ušetřit za jízdné. Prezident Emmanuel Macron v rozhovoru na videokanálu YouTube prohlásil, že zadal ministrovi dopravy přípravu levné jízdenky, jejíž obdoba od května platí v Německu. Ministr Clément Beaune dodal, že jízdenka by byla prospěšná pro ovzduší i pro peněženky Francouzů.

Ministr Kupka: Syntetická paliva mohou přinést druhý život spalovacím motorům

5.9. - Syntetická paliva mohou vdechnout druhý život spalovacím motorům. Po mezinárodní konferenci o syntetických palivech v Mnichově to včera prohlásil český ministr dopravy Martin Kupka. V rozhovoru s ČTK řekl, že syntetická paliva označovaná jako e-paliva mohou představovat cestu, jak zajistit dostupnou a funkční mobilitu v nadcházející energetické transformaci. O nezbytnosti zachovat technologickou neutralitu pro možnost využití syntetických paliv hovořil také německý ministr dopravy Volker Wissing, který včerejší konferenci před začátkem automobilového veletrhu IAA Mobility uspořádal.

MD má příští rok hospodařit s 96 miliardami Kč, meziročně je to o 16,5 miliardy méně

4.9. - Ministerstvo dopravy (MD) má příští rok hospodařit s 96 miliardami korun, oproti letošku by to bylo o 16,5 miliardy méně. Zároveň by to bylo nejméně od roku 2019, kdy měl resort k dispozici na výdaje 75 miliard korun. Příjmy ministerstva, které z většiny tvoří peníze Evropské unie, by měly v příštím roce klesnout o 4,5 miliardy na 24,6 miliardy korun. Ministerstvo dopravy by tak vytvořilo deficit v rozpočtu ve výši 71,6 miliardy korun, letos je to 83,7 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024 zveřejněného v legislativní knihovně vlády. Kabinet musí rozpočet projednat do konce září a ještě ho může změnit. Vyjádření ministerstva ČTK shání.

Sněmovna podpořila zrušení úřadu regulujícího přístup na dráhu

30.8. - Sněmovna včera v úvodním kole podpořila návrh na zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož hlavní činností je regulace přístupu k železniční infrastruktuře. Návrh vznesla skupina poslanců v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou a reaguje na dřívější rozhodnutí vlády o zrušení úřadu. Agenda úřadu se má od příštího roku přesunout pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Martin Kupka si od zrušení úřadu slibuje úspory. ÚPDI je ve státním rozpočtu na rok 2023 úřadem s nejnižšími výdaji, a to zhruba 23 milionů korun.

​Komentář: Co přinesl červen v dopravě

Spolková vláda SRN schválila návrh novely zákona o mýtném na spolkových dálničních a rychlostních komunikacích. Tím otevírá cestu parlamentnímu legislativnímu projednávání pro nově navrhované nařízení. Než však bude zákon schválen, musí ještě projít Spolkovým sněmem a výborem pro dopravu jako odpovědným odborným orgánem. Tyto etapy lze zvládnout ještě před parlamentní letní přestávkou se zrychleným programem. Mýtné pro nákladní vozidla bude odstupňováno více podle emisí CO₂, což poskytuje silnou pobídku pro průmysl, aby přešel na vozidla šetrná ke klimatu. Užitková vozidla v současné době představují přibližně třetinu celkových emisí CO₂ v odvětví dopravy.

​EU prý zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí přes okolní země

21.8. – Evropská unie vážně zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí přes okolní země. Informovala o tom o víkendu na svém zpravodajském portálu polská rozhlasová stanice Polskie Radio s odvoláním na zjištění své bruselské zpravodajky. O subvencování přepravy ukrajinského obilí se podle zpravodajky diskutuje na schůzkách zástupců Evropské unie, Ukrajiny a pěti členských zemí EU, které zakázaly dovoz ukrajinské pšenice a dalších zemědělských produktů. Těmito státy jsou Polsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.


​Vláda podpořila stavbu vybraných úseků železnice pomocí PPP projektů

17.8. – Vláda podpořila modernizaci železniční trati z Prahy na Letiště Václava Havla a na Kladno a úseku Nemanice-Ševětín na trati z Prahy do Českých Budějovic formou PPP projektů, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Chce tyto projekty využívat i pro další stavby železniční i dálniční dopravní infrastruktury, řekl včera po jednání kabinetu premiér Petr Fiala. Rychlý rozvoj dopravních staveb je podle něj základní pro konkurenceschop­nost Česka.

Poslanec opozičního ANO zpochybnil rušení úřadu, který reguluje železnici

14.8. - Stínový ministr dopravy opozičního hnutí ANO Martin Kolovratník zpochybnil rušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI), jehož hlavní činností je regulace přístupu k železnici. V poslanecké písemné interpelaci na premiéra Petra Fialu navíc obvinil ministra dopravy Martina Kupku z překročení pravomocí, když evropská železniční směrnice podle Martina Kolovratníka vyžaduje nezávislost regulátora, zejména na ministerstvu dopravy. Ministerstvo dopravy se v podkladech, které jsou součástí Fialovy odpovědi, proti Kolovratníkovým tvrzením ohradilo. Poukázalo mimo jiné na to, že příslušná legislativa spadá do jeho pověření.

Ministerstvo dopravy otevře dveře veřejnosti ke vzpomínce na srpnovou okupaci 1968

6.8. - Ministerstvo dopravy připomene ve čtvrtek 17. srpna významný milník naší nedávné historie – 55. výročí srpnové okupace 1968, která významně ovlivnila osudy naší země. Budova ministerstva byla v době okupace sídlem Ústředního výboru Komunistické strany Československa, a tedy i významným cílem agrese vojsk Varšavské smlouvy. V rámci připomínkové akce se otevřou dveře ministerstva od 16:30 do 21 hodin, v 19 hodin zároveň začne veřejné natáčení podcastu Přepište dějiny.

Obhájili svoje funkce, ředitelé Drážní inspekce, Drážního úřadu a Státní plavební správy zůstávají

20.7. - Vláda znovu jmenovala na pět let do funkce generálního inspektora Drážní inspekce Jana Kučeru. Státní tajemník Ministerstva dopravy zároveň od 1. srpna potvrdil na pětileté funkční období v pozici ředitele Drážního úřadu Jiřího Koláře a ředitelku Státní plavební správy Kláru Němcovou. Všichni uspěli ve výběrových řízeních na tyto pozice.

spinner