Letecká doprava

GEFCO zajistilo přepravy kyslíkových generátorů pro boj s pandemií COVID-19

26.10. – Společnost GEFCO zabezpečila leteckou přepravu dvou generátorů kyslíku od slovenské firmy Oxywise do nemocnic v jihoamerické Limě (Peru) a jednoho přístroje do nepálského Káthmandú. Slovenský výrobce medicínských kyslíkových systémů, společnost Oxywise, se v tomto období zaměřuje především na výrobu přístrojů, které pomáhají v boji s pandemií COVID-19 a podporují životní funkce pacientů. Během pandemie dodal výrobce své generátory i do Velké Británie a Irska. Přepravu dalších generátorů kyslíku, které byly určeny pro nemocnice v jihoamerické Limě, svěřil do rukou právě společnosti GEFCO. Ta zajistila přepravu téměř šesti tunového nákladu na sedmi paletách od výrobce ze slovenských Piešťan do peruánské Limy.

Největší japonské aerolinky ANA zruší 3500 pracovních míst

26.10. – Největší japonský letecký dopravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3500 pracovních míst. Informoval o tom japonský list Jomiuri. Firma, která loni zaměstnávala 43 500 lidí, se nyní potýká s negativními dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu a očekává rekordní celoroční ztrátu, napsala agentura Reuters.

​Z Schönefeldu se stal Terminál 5 nového berlínského letiště

25.10. – Ze stávajícího berlínského vzdušného přístavu Schönefeld se stal Terminál 5 nového letiště Willyho Brandta. Přejmenování je dalším ze série kroků, které předcházejí plnému otevření nového metropolitního letiště, které nahradí dosavadní letecké uzly Schönefeld a Tegel. Terminál 1, který je ústřední částí letiště Willyho Brandta, bude po opakovaných odkladech otevřen v sobotu 31. října, což je devět let po původně předpokládaném termínu.

​Emirates SkyCargo zřídí největší leteckou nákladní centrálu pro globální distribuci vakcíny proti COVID-19

23.10. – Emirates SkyCargo vytvoří první vyhrazený logistický prostor pro uchování a leteckou distribuci vakcín proti COVID-19. Nákladní terminál Emirates SkyCentral DWC situovaný na jihu Dubaje se tak stane prvním a největším specializovaným skladem tohoto druhu na světě. Dubaj se stane globálním leteckým nákladním uzlem pro distribuci vakcíny.

Firma provozující pardubické letiště bude mít nového ředitele

23.10. – Představenstvo společnosti East Bohemian Airport (EBA), která provozuje par­dubické mezinárodní letiště, vyhlásí výběrové řízení na ředitele firmy. K dosavadní ředitelce Haně Šmejkalové má město výhrady, zastupitelé jí vyslovili nedůvěru. Pardubický kraj, který je třetinovým vlastníkem společnosti, s postupem souhlasil, řekl ČTK náměstek primátora Pardubic Jan Mazuch (ODS). „S krajem jsme se v úterý na tomto společném postupu dohodli,“ uvedl.

​Oživování letecké dopravy skončilo, provoz začal opět klesat

23.10. – Oživování letecké dopravy v Česku zřejmě na čas skončilo. Provoz po několika měsících růstu začal totiž opět klesat, i když zatím mírně. Pražské letiště v září odbavilo 240 000 cestujících, což bylo o 110 000 méně než v srpnu. Zhruba o desetinu klesl i celkový letový provoz. Vyplývá to z aktuálních informací Letiště Praha a Řízení letového provozu pro ČTK. Aerolinky začaly na podzim znovu rušit řadu spojů kvůli zhoršující se epidemiologické situaci a vládním omezením, sestupný trend tak bude zřejmě pokračovat.

​Aerolinky American i Southwest mají ztrátu, Southwest rekordní

23.10. – Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy dolarů (přes 55 miliard Kč) po zisku 425 milionů dolarů před rokem. Firma se potýká s negativními dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu a ztrátu vykázala už třetí čtvrtletí za sebou. Největší čistou ztrátu za svou existenci vykázaly též aerolinky Southwest Airlines, a to 1,16 miliardy dolarů po zisku 659 milionů dolarů loni.

​Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

22.10. – Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další letecké firmy, ve třetím čtvrtletí podle předběžných výsledků vykázala kvůli dopadům koronaviru provozní ztrátu 1,3 miliardy EUR (35,5 miliardy Kč). O rok dříve ještě hospodařila se ziskem, který činil 1,4 miliardy EUR.

Lufthansa má za kvartál ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

21.10. – Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26 miliardy eur (34,2 miliardy Kč). Největší evropské aerolinky se zveřejněním hospodářských výsledků varovaly před slabou poptávkou po zbytek roku. Minulý rok měla Lufthansa ve stejném období zisk 1,3 miliardy eur. V porovnání s předchozím kvartálem jí provozní ztráta klesla díky obnovení některých letů a omezení nákladů.

​ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

20.10. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou vlastní skupina Omnipol a maďarský podnikatel András Tombor. Jeho rozhodnutí je pravomocné, uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda v tiskové zprávě.

spinner