Letecká doprava

Francouzský stát se stane největším akcionářem Air France-KLM

6.4. – Francouzský stát více než zdvojnásobí svůj podíl v aerolinkách Air France-KLM. Bude tak mít pod kontrolou téměř 30 procent této francouzsko-nizozemské skupiny a stane se jejím největším akcionářem. Na akcie se změní finanční pomoc, kterou podnik dostal už dříve kvůli dopadům koronavirové krize. Plán dohodnutý s Evropskou komisí (EK) dnes v rozhlasové stanici France Inter oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Letiště Praha spustilo službu Fly via Prague pro přestupující cestující

4.4. - Letiště Praha od prvního dubna spustilo službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého provozu. Hlavním partnerem Letiště Praha je letenkový portál Kiwi.com.

Japonské aerolinky nabídly palubní menu na palubě odstaveného letadla

4.4. - Strava na palubě letadla by se v nynější době mohla zdát poslední věcí, která chybí lidem během pandemie, ale jedna japonská letecká společnost zažila příliv klientů lačných pochutnat si na přepychovém menu v odstaveném letadle, píše agentura AFP.

Emirates SkyCargo jako první letecký dopravce přepravila 50 milionů vakcín proti COVID-19

3.4. - V rámci blížícího se Světového dne zdraví, který si připomeneme ve středu 7. dubna, se společnost Emirates SkyCargo stala prvním leteckým nákladním dopravcem na světě, který přepravil více než 50 milionů dávek vakcín proti COVID-19. Dopravce také přepravil 100 tun injekčních stříkaček, které budou použity při očkování.

Nová přímá linka do Antalye, AnadoluJet budou létat z Prahy

1.4. - Letecká společnost AnadoluJet, která je součástí Turkish Airlines, plánuje od konce května spustit novou linku mezi Prahou a oblíbeným letoviskem Antalya. Jedná se tak o další spojení do Turecka, které mohou cestující z Letiště Václava Havla Praha během letní sezóny využít, pokud budou splňovat všechny aktuálně platné podmínky pro cestování.

Aero Vodochody dodalo už 200 sad částí křídel pro Airbus, očekává nárůst dodávek

31.3. - Aero Vodochody dodalo celkem už 200 sad částí křídel pro AirbusA220, dodávky navzdory očekávanému snížení v souvislosti s pandemií loni neklesly. Dosáhly počtu 46 sad a letos mají mírně stoupnout na 49 sad. Jedná se o největší program z portfolia dodavatelských programů Aera a má také největší potenciál růstu, řekl mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík.

Tržby aerolinek Alitalia loni klesly o 90 procent

30.3. - Italská letecká společnost Alitalia vykázala loni ztrátu 20 milionů EUR (522 milionů Kč). Tržby oproti předchozímu roku kvůli pandemii klesly o 90 procent na 2,4 miliardy eur. V Římě to podle agentury DPA na semináři o letecké dopravě uvedl generální ředitel firmy Giancarlo Zeni.

Pandemie vyhnala z vlaků a autobusů desítky milionů lidí, největší propad je v letectví

29.3. - Koronavirová krize výrazně omezila cestování veřejnou dopravou. Vlaky loni cestovalo 193,8 milionu lidí, což je meziročně o 30 procent méně. Ještě výrazněji se krize projevila v autobusové dopravě, která klesla o 35 procent na 232,9 milionu pasažérů. Nejvíce pak byla zasažená letecká doprava, u níž počet cestujících klesl o více než 80 procent. Dopravci přepravili i méně nákladu. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Dopravci kvůli úbytku cestujících loni zaznamenali ztráty ve stovkách až miliardách korun.

Boeing získal zakázku na 100 letadel 737 MAX od společnosti Southwest

29.3. - Americký výrobce letadel Boeing získal objednávku na 100 letounů 737 MAX od nízkonákladové letecké společnosti Southwest Airlines. Konkurent evropské společnosti Airbusu to dnes oznámil v Seattlu. Southwest si také zajistil nákupní opci na dalších 155 letadel. Letouny řady 737 MAX po dvou smrtelných nehodách dlouho nesměly do vzduchu a tato objednávka by podle agentury Reuters mohla být největší od doby, co americké úřady koncem loňského roku zákaz zrušily.

TAP Air Portugal obnovuje lety z Prahy do Lisabonu

29.3. – Od neděle 28. března společnost TAP Air Portugal opět vzlétá z Prahy do Lisabonu. Návrat portugalské letecké společnosti TAP na Letiště Praha znovu přináší zajímavou nabídku letů do Portugalska a dále přes Atlantik.

spinner