Letecká doprava

​FAA: Audit výroby 737 MAX u Boeingu zjistil problémy s dodržováním předpisů

6.3. – Audit výroby letounů 737 MAX u společností Boeing a jejího dodavatele Spirit AeroSystems zjistil několik případů, kdy firmy nedodržely požadavky na kontrolu kvality výroby. Uvedl to americký Federální úřad pro letectví (FAA). Společnosti Boeing a Spirit AeroSystems, která vyrábí trup letounu MAX, se k věci zatím nevyjádřily.

​Odbory v Lufthanse chystají další stávku za vyšší mzdy, dotkne se i cestujících

5.3. – Německé odbory Verdi včera vyzvaly k další stávce pozemního personálu společnosti Lufthansa. Práci zaměstnanci zcela zastaví ve čtvrtek a v pátek a znovu ji obnoví od sobotního rána. Protest bude mít tentokrát dopady na cestující. Odbory tak zvyšují tlak před dalším kolem jednání o vyšších mzdách, které je naplánováno na 13. a 14. března.

​American Airlines koupí 260 nových letadel od firem Airbus, Boeing a Embraer

5.3. – Americká letecká společnost American Airlines koupí 260 nových letadel od výrobců Airbus, Boeing a Embraer. Aerolinky tak chtějí zvýšit svoji kapacitu, aby uspokojily rostoucí poptávku po cestování. Uvedly to American Airlines ve svém včerejším prohlášení.

​Odbory vyzvaly zaměstnance nákladní divize Lufthansy ke stávce

2.3. – Odborový svaz Verdi vyzval na sobotu zaměstnance nákladní divize Lufthansy k jednodenní stávce. Zvyšuje tím na aerolinky tlak ve sporu o mzdy. Včera to podle agentury DPA uvedl vyjednavač svazu Verdi Marvin Reschinsky.

​Americký federální úřad nařídil Boeingu, aby se zaměřil na problémy s kvalitou

29.2. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil výrobci letecké techniky Boeing, aby do 90 dnů představil plán na odstranění problémů s kvalitou. Firma se snaží posílit bezpečnost poté, co při letu 5. ledna novému letadlu 737 MAX 9 společnosti Alaska Airlines ve velké výšce odpadly dveře a piloti museli nouzově přistát. Informovala o tom agentura Reuters.

​Praha získá přímé spojení do Uzbekistánu, lety do Taškentu nabídne Qanot Sharq Airlines

28.2. – Jednodušší cestování za poznáváním Střední Asie a zajímavé možnosti pro rozvoj obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Uzbekistánem. To přinese nové přímé pravidelné spojení zPrahy do Taškentu, které od 18. dubna nabídne dopravce Qanot Sharq Airlines. Do metropole Uzbekistánu se bude létat každý čtvrtek. Letenky je možné pořídit již nyní na webu dopravce qanotsharq.com.

​Ryanair zvažuje desetiprocentní zdražení letenek, nemá dost letadel

27.2. – Irská letecká společnost Ryanair zvažuje desetiprocentní zdražení letenek, nutí ji k tomu nedostatek letadel. Řekl to šéf podniku Michael O'Leary, podle něhož firma také zvažuje, že kvůli zpožděným dodávkám letadel od společnosti Boeing přes léto některé spoje omezí. Ryanair je největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě. O'Leary řekl, že Ryanair do konce června dostane ještě méně nových boeingů, než se domníval. Pokud se to potvrdí, pak budou aerolinky zřejmě nuceny omezit provoz v nejrušnější části roku, kdy řada lidí míří na dovolenou.

Letecká společnost Lufthansa vymění téměř celé představenstvo

23.2. - Německá letecká společnost Lufthansa vymění do konce června téměř celé představenstvo a jeden post v tomto rozhodčím orgánu zruší. Odstoupí i její finanční ředitel Remco Steenbergen. Firma s překvapivým oznámením vystoupila včera večer. Od nového a zmenšeného týmu představenstva si společnost slibuje nové impulsy.

Letiště Praha v lednu odbavilo 850 335 pasažérů, meziročně o 28,5 procenta více

22.2. - Pražské Letiště Václava Havla v lednu odbavilo 850.335 cestu­jících, meziročně o 28,5 procenta více. Vzrostl také počet vzletů a přistání, a to zhruba o 21,7 procenta. Množství přepraveného nákladu stoupl o 47 procent. Vyplývá to ze zveřejněných statistik Letiště Praha. Lidé ruzyňské letiště nejčastěji využívali pro cesty do Londýna, Paříže, Milána, Istanbulu a Říma. Letos cílí letiště na odbavení 15,5 milionu cestujících, do nabídky chce zařadit více než 170 destinací.

Letecká společnost Smartwings se plně vrátila pod kontrolu českých akcionářů

22.2. - Aerolinky Smartwings se plně vrátily pod kontrolu českých akcionářů, oznámily včera. Téměř poloviční podíl dosud zprostředkovaně vlastněný čínskou společností CITIC koupila česká firma Prague City Air majitelů Smartwings Group Jiřího Šimáně a Romana Vika, vyplývá z informací od letecké společnosti. Cenu transakce firmy po vzájemné dohodě nebudou zveřejňovat, uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

spinner