Letecká doprava

Boeing zřejmě obnoví dodávky letounů 787 Dreamliner nejdříve koncem října

6.9. - Americká strojírenská společnost Boeing pravděpodobně neobnoví dodávky letounů 787 Dreamliner zákazníkům dříve než koncem října. Zatím se jí totiž nepodařilo přesvědčit regulátory, aby schválili její návrh způsobu inspekce těchto letadel, který by obnovení dodávek urychlil. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

První afghánská letecká společnost chce dnes obnovit domácí lety

3.9. - Afghánská letecká společnost Ariana podle agentury AFP oznámila, že se dnes chystá obnovit domácí lety. Stalo se tak téměř tři týdny poté, co Afghánistán ovládlo islamistické hnutí Tálibán.

Katar jedná s Tálibánem o opětovném zprovoznění kábulského letiště

3.9. - Katarský ministr zahraničních věcí Muhammad bin Abdar Rahmán Sání podle agentury Reuters uvedl, že vyhodnocuje možnou pomoc Kataru s opětovným uvedením letiště v afghánském Kábulu do provozu. Stanice Al-Džazíra informovala s odkazem na představitele afghánského úřadu civilního letectví, že v brzké době se katarský technický tým chystá obnovit fungování letiště.

Emirates rozšíří svou flotilu o tři letouny A380

1.9. - Letecká společnost Emirates obdrží v letošním roce od společnosti Airbus další tři letouny typu A380, poslední letadlo by mělo být zařazeno do flotily v listopadu, což je dříve oproti původnímu harmonogramu dodávky, která byla naplánována až na červen 2022.

Předsedou představenstva Letiště Praha byl zvolen Jiří Pos

31.8. - Do čela představenstva Le­tiště Praha byl včera ostatními členy zvolen Jiří Pos. Předsedou představenstva společnosti, která provozuje největší mezinárodní letiště v České republice, je tak s platností od 30. srpna 2021. Jeho nástup do vedení firmy schválil již v průběhu srpna Výbor pro personální nominace při Úřadu vlády ČR. Navázal tak na doporučení komise Ministerstva financí ČR, jediného akcionáře společnosti, která jej v rámci výběrového řízení vyhodnotila jako nejvhodnějšího uchazeče. Ve funkci místopředsedy představenstva pokračuje Jiří Kraus.

Pražské letiště posílí kvůli rostoucímu provozu koronavirové kontroly

31.8. - Letiště Václava Havla v Praze posílí od středy 1. září kontroly cestujících na příletech. Potřebné dokumenty pro vstup do České republiky budou společně kontrolovat pracovníci letiště, příslušníci cizinecké policie a celní správy. Letiště tak reaguje na postupně narůstající provoz a aktuálně platné podmínky státu pro cestování během koronavirové pandemie. Letiště Praha o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Ruské aerolinky Aeroflot ve druhém čtvrtletí prudce snížily ztrátu

31.8. - Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot ve druhém čtvrtletí prudce snížila čistou ztrátu na 2,59 miliardy rublů (764 milionů Kč) z 35,79 miliardy rublů před rokem, a to díky oživování osobní letecké dopravy z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Vyplývá to z výsledkové zprávy, kterou včera firma zveřejnila.

Ústavní soud vyhověl Kiwi ve sporu s Ryanairem, zrušil předběžné opatření

28.8. - Ústavní soud (ÚS) včera vyhověl prodejci letenek Kiwi.com a zrušil předběžné opatření vydané na podnět Ryanairu. Irská nízkonákladová letecká společnost chtěla, aby prodejce změnil některé své postupy. Šlo konkrétně o způsob informování o podmínkách odbavení před lety Ryanairu a také o to, že Kiwi údajně nepředává dopravci kontakty na klienty. Předběžné opatření podle ÚS zasáhlo do svobody projevu, práva na podnikání a práva na soudní ochranu.

Rusko ruší omezení na leteckou dopravu do Česka

27.8. - Rusko od dnešního dne plně ruší omezení ohledně letů do Česka, Dominikánské republiky a do Jižní Koreje. Oznámila to agentura TASS s tím, že příslušné rozhodnutí přijal vládní operativní štáb pro boj proti pandemii covidu-19. „Jsou to první tři země, se kterými Rusko plně obnovilo letecké spojení od začátku zavedení omezení kvůli pandemii,“ napsal TASS. „Nicméně v tuto chvíli ani jedna letecká společnost neoznámila zvýšení počtu letů do těchto zemí,“ dodal.

Aerolinky Qantas snížily ztrátu, pandemie je ale připraví o miliardy dolarů

26.8. - Největší australské aerolinky Qantas Airways hospodařily ve finančním roce 2021 s hrubou ztrátou 1,73 miliardy australských dolarů (AUD; 27,3 miliardy Kč), což je mírné zlepšení proti předchozímu roku, kdy ztráta činila 1,96 miliardy AUD. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Šéf podniku Alan Joyce ale zároveň upozornil, že pandemie připraví firmu na tržbách jen do konce letošního kalendářního roku o 20 miliard australských dolarů (315 miliard Kč).

spinner