16.1. – Společnosti Honeywell a NXP Semiconductors oznámily na veletrhu CES 2025 rozšíření partnerství, které urychlí vývoj leteckých produktů a vytyčí cestu k autonomnímu létání. Navazují tak na existující spolupráci obou společností. Ta se zaměřuje na optimalizaci způsobu, jakým systémy řízení budov snímají a bezpečně řídí spotřebu energie (oznámena byla na veletrhu CES 2024).
Letecká doprava
16.1. – Americký výrobce letadel Boeing loni dodal svým zákazníkům 348 letadel, což je nejméně od pandemie nemoci covid-19. O rok dříve Boeing dodal 528 letadel. Na výrobu měly negativní dopad stávky a problémy s bezpečností, uvedl s odvoláním na úterní oznámení firmy server stanice BBC. Údaje tak potvrzují, že Boeing výrazně zaostal za evropským konkurentem Airbus, který dodal 766 letadel.
14.1. – Velká Británie od 2. dubna zavádí pro občany České republiky a dalších zemí světa povinnost elektronické cestovní evidence ETA (Electronic Travel Autoritasion), který s sebou nese i nutný poplatek 10 liber. Cestující, kteří si povolení ETA nevyřídí, nemusí být vpuštěni nejen do Velké Británie, ale ani na palubu dopravce a letenka či jízdenka jim může propadnout. Povinnost se týká i tranzitních cest přes území Velké Británie. Vyplnění formuláře ETA je jednoduché, ale je nutné dbát na správnost údajů. V případě zamítnutí ETA je možné požádat o klasické vízum. K vyplnění ETA slouží portál Gov.UK, který 5. března spustí možnost registrací. S jeho vyplněním nabízí pomoc také například portály Viza.cz a Letuška.cz.
13.1. – Tři největší letecké společnosti v Číně, nad nimiž má kontrolu vláda v Pekingu, rychle expandují na evropském trhu. Využívají toho, že mohou na trasách mezi Evropou a Čínou využívat nejkratší cesty přes Rusko, zatímco evropským dopravcům ve využití stejné cesty brání sankce. Napsal to britský list Financial Times. Sankce jsou výsledkem sporu mezi západními státy a Ruskem kvůli válce na Ukrajině.
13.1. - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zveřejnilo údaje z listopadu loňského roku, které ukazuji, že celková poptávka měřená v tunokilometrech vzrostla o 8,2 % oproti listopadu 2023 (9,5 % u mezinárodních operací), což představuje 16. měsíc růstu v řadě. Kapacita měřená v dostupných nákladních tunokilometrech vzrostla o 4,6 % oproti listopadu 2023 (6,5 % pro mezinárodní operace).
11.1. – Německá letecká společnost Lufthansa získá příští týden v pondělí po letech vyjednávání podíl v italských státních aerolinkách ITA. Podle agentury DPA to na podnikovém shromáždění uvedl šéf Lufthansy Carsten Spohr.
11.1. – Evropský výrobce letadel Airbus dodal loni odběratelům 766 letadel, o 31 více než předloni. Dodávky však zaostaly za očekáváním firmy a zdaleka nedosahují úrovně z doby před pandemií nemoci covid-19. Uvedla to společnost. Airbus zřejmě již šestým rokem za sebou překonal konkurenční americkou společnost Boeing, která se jen pomalu zotavuje z dlouhodobé krize, a udržel si postavení největšího výrobce letadel, uvedla agentura Reuters.
10.1. – I v roce 2024 pokračoval nárůst letového provozu v českém vzdušném prostoru. Za uplynulý rok tak bylo ve vzdušném prostoru České republiky zaznamenáno 711 216 pohybů oproti 621 226 pohybům v roce 2023.
10.1 – Letecká společnost Lufthansa Group letos plánuje nabrat zhruba 10 000 lidí. Více než polovinu náboru chce uskutečnit na domácím trhu, tedy v Německu. Firma to uvedla na svém webu. V hlavní značce ale pokračuje snižování nákladů a počítá se tam i s nižší nabídkou nových míst.
9.1. – Letecká společnost Smartwings loni přepravila na pravidelných a charterových letech 6,5 milionu cestujících, meziročně o 20,1 % více. V počtu přepravených cestujících Smartwings překonaly předpandemickou úroveň z roku 2019 o 16,3 %. Dalších 1,85 milionu klientů společnost přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce. Služeb letecké skupiny Smartwings tak loni využilo celkem 8,3 milionu cestujících. Celkový počet letů, které skupina Smartwings v roce 2024 uskutečnila, vzrostl na 53 338 letů (+11 %). Letadla Smartwings loni přistávala na 318 letištích po celém světě.