Letecká doprava

​Aero Vodochody: Letoun L-39NG získal typový certifikát

18.9. – Letoun L-39NG, který vyrábí Aero Vodochody, získal typový certifikát. Na základě pozitivních výsledků pozemních a letových certifikačních zkoušek jej vydal Odbor dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany ČR.

Bílý dům naléhá na Kongres, aby přijal pomoc pro aerolinky

18.9. – Personální šéf Bílého domu Mark Meadows se sešel s šéfy největších amerických aerolinek a naléhal na zákonodárce, aby schválili záchranný balík v objemu 1,5 bilionu dolarů (téměř 34 bilionů Kč). Pomoc navrhla skupina kongresmanů z obou hlavních politických stran a podporuje ji i prezident Donald Trump. Aerolinky tvrdě zasáhly restrikce spojené s pandemií covidu-19 a v příštích dvou týdnech se proto připravují propustit tisíců zaměstnanců. Informovala o tom agentura Reuters.

​Zakotvení minimální rozteče sedadel v letadlech vláda odmítla

15.9. – Zákonné zakotvení minimální vzdálenosti mezi řadami sedadel v letadlech u delších letů, jak je navrhla skupina poslanců, vláda ANO a ČSSD na včerejším zasedání odmítla. Povinnost by podle podkladů znamenala konkurenční nevýhodu pro letecké dopravce s provozem z České republiky nebo ty, kteří jsou registrovaní v Česku. Vláda tak dala k novele zákona o ochraně veřejného zdraví záporné stanovisko.

Z Mošnova bude létat další pravidelná nákladní linka do Německa

14.9 – Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku létá od pondělí 14. září pravidelná nákladní linka do Kolína nad Rýnem. Linku provozuje společnost UPS a bude létat pětkrát týdně. Oznámila to mluvčí letiště Kateřina Pustějovská. Z Mošnova létají nákladní linky například do čínského Urumči nebo do Lipska.

Aerolinky upravují letenková pravidla, umožňují bezplatné změny

11.9. – Letečtí dopravci upravují pravidla pro nákupy letenek. Cestujícím nově umožňují bezplatně měnit termíny letů na později. V minulosti přitom byly tyto změny často za vysoký poplatek. Bezplatnou úpravu nyní zavedla většina velkých aerolinek, a to včetně českých. Upozornil na to letenkový portál Letuška­.cz. Prodej letenek je v současnosti zhruba na pětině loňské poptávky.

Boeing jedná s úřady kvůli již čtvrté výrobní chybě stroje 787

11.9. – Americký výrobce letecké techniky Boeing jedná s Federálním úřadem pro letectví (FAA) kvůli již čtvrté zjištěné výrobní chybě letounu 787 Dreamliner. Uvedla to samotná firma. Problém podle jejího vyjádření bezprostředně neohrožuje bezpečnost letu a na jeho odstranění se pracuje. V srpnu jiná zjištěná závada přiměla Boeing k tomu, aby vyzval aerolinky k přerušení provozu osmi letounů 787 Dreamliner kvůli opravě.

​Letiště Brno odhaduje letošní ztrátu na 60 až 75 milionů korun

11.9. - Letiště Brno odhaduje letošní ztrátu v důsledku koronavirové pandemie na 60 až 75 milionů korun. Na setkání s novináři to řekl předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina. Doplnil, že každoroční provozní náklady jsou 200 milionů. Společnost snížila počet zaměstnanců ze 190 o 12,6 pr­ocenta.

IATA vyzvala k přípravám na distribuci vakcíny proti koronaviru: bude to v historii nejnáročnější akce

10.9. – Distribuce vakcíny proti novému koronaviru bude zatím nejnáročnějším úkolem pro nákladní leteckou přepravu, uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zároveň vyzvalo k okamžitému zahájení příprav na tuto distribuci.

LN: Aerolinky Smartwings podaly žalobu na výrobce letadel Boeing

10.9. – Česká letecká skupina Smartwin­gs podala v USA žalobu na výrobce letadel Boeing. Uvedly to Lidové noviny (LN). Důvodem je podle deníku to, že skupina Smartwings zatím nedostala od Boeingu náhradu škod za nucenou odstávku letadel Boeing 737 MAX. Provoz těchto strojů byl celosvětově zastaven loni po dvou tragických haváriích letounů 737 MAX kvůli problému se softwarem. Skupina Smartwings letos v březnu uvedla, že jí odstávka způsobila škody za asi dvě miliardy korun.

Boeing získal v srpnu objednávky na osm letadel, včetně 737 MAX, o 20 objednávek přišel

9.9. – Americký výrobce letadel Boeing získal v srpnu objednávky na osm letadel, včetně letošních prvních objednávek na letadlo 737 MAX. Přišel však také o objednávky na 20 letadel. Sedmý měsíc za sebou tak počet zrušených objednávek překonal počet nově získaných. Od počátku letošního roku získal Boeing objednávky na 67 letadel. Vyplývá to z měsíčních údajů, které Boeing zveřejnil.

spinner