Letecká doprava

​EasyJetu díky naději na cestování prudce vzrostly rezervace

24.2. – Britským nízkonákladovým aerolinkám easyJet stouply rezervace pobytů v zahraničí ve srovnání s minulým týdnem o 600 procent. Klienti chtějí využít uvolňování cestovních omezení zavedených jako prevence kvůli šíření nového koronaviru, které Británie ohlásila, a „dohnat ztracený čas“, uvedla včera firma. Zájem o lety z Británie se pak zvýšil o 300 procent.

Berlínské letiště kvůli pandemii dočasně uzavírá pátý terminál

22.2. – Nejméně na rok vinou dopadů koronaviru uzavírá nové berlínské letiště Willyho Brandta svůj pátý terminál, který v pondělí prozatím naposledy odbavoval cestující. Od úterý se už veškerý provoz soustředí na ústřední terminál 1. Šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup novináře na tiskové konferenci ujistil, že uzavření je pouze dočasné.

​Americký úřad nařídil po sobotním incidentu kontrolu Boeingů 777

22.2. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil mimořádnou kontrolu letadel Boeing 777 po sobotním incidentu v Denveru. Na předměstí amerického města dopadl z letadla společnosti United Airlines obrovský kus motoru. Opatření se týká pouze Boeingů 777 s motory typu Pratt & Whitney 4000, uvedla agentura Reuters. Pozastavení provozu tohoto druhu letadel doporučila i samotná společnost Boeing.

​Evropská unie podle médií plánuje ekologické hodnocení letadel a letů

23.2. – Evropská unie plánuje vytvořit nový systém hodnocení letů a letadel podle jejich uhlíkové stopy. Letadla i lety by tak měly mít svou ekoznačku podobnou té, jakou mají třeba televizory nebo pračky. Informuje o tom německý týdeník Welt am Sonntag. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) podle informací týdeníku vypsala výběrové řízení na vypracování klasifikačního systému.

​Osobní letecká doprava v USA se propadla na úroveň z roku 1984

19.2. – Objem osobní letecké dopravy ve Spojených státech se vloni kvůli pandemii covidu-19 propadl o zhruba 60 procent a dostal se na nejnižší úroveň od roku 1984. Oznámilo to americké ministerstvo dopravy. Počet cestujících se snížil na 368 milionů z předloňských 923 milionů.

​Airbus se loni kvůli pandemii propadl do provozní ztráty

19.2. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus vloni kvůli pandemii covidu-19 vykázal provozní ztrátu 510 milionů EUR (přes 13 miliard Kč) po zisku 1,3 miliardy EUR v předchozím roce.

​Emirates SkyCargo bude spolupracovat s UNICEF na distribuci vakcín proti COVID-19

19.2. – Letecký dopravce Emirates SkyCargo podepsal dohodu s UNICEF o upřednostnění přepravy vakcín proti COVID-19, základních léků, zdravotnických potřeb a dalších důležitých komodit na pomoc v boji proti pandemii COVID-19. Jedná se o poslední z mnoha opatření přijatých nákladní divizí Emirates na podporu světového společenství při zotavování z dopadu pandemie COVID-19.

​Společnost Smartwings přes krizi rozšířila prodej letenek do dalších míst

18.2. – Letecký dopravce Smartwings spustil prodej letenek na léto do dalších 23 destinací. Celkem v letních měsících plánuje z Česka až 400 letů týdně. Oznámila to mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. Společnost se v současnosti potýká s problémy způsobenými cestovními restrikcemi a koronavirovou­ krizí.

​Ryanair prohrál u unijního soudu spor o státní pomoc aerolinkám

18.2. – Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair včera prohrály u soudu Evropské unie spor o státní pomoc poskytnutou za pandemie konkurenčním leteckým společnostem, například francouzské Air France nebo švédské SAS. Státní podpora, která má pomoct firmám zasaženým pandemií, není podle Tribunálu Evropské unie diskriminační. Ryanair se hodlá odvolat k Soudnímu dvoru EU, proces by se tak mohl táhnout i roky. Letecké odvětví patří k těm, které pandemie zasáhla nejvíce.

​Aerolinky Emirates budou létat do Prahy pětkrát týdně

17.2. – Letecká společnost Emirates oznámila, že od 2. března 2021 navýší počet spojení mezi Prahou a Dubají na pět letů týdně. Českým pasažérům nabídne navazující spojení do více než 90 destinací s jediným přestupem v Dubaji.

spinner