Letecká doprava

Smartwings získaly úvěr za dvě miliardy Kč, většinu pokryje stát

26.3. - Letecká společnost Smartwings získala úvěr za dvě miliardy korun, 80 procent z něj pokryje státní záruka. Úvěr poskytnou čtyři tuzemské banky. Celkově financování dopravce přesáhne sedm miliard korun, další peníze zajistí čeští akcionáři, podpora leasingových firem a restrukturalizace. Uvedly to dnes aerolinky Smartwings. Celkové financování by tak mělo převýšit závazky společnosti, které jsou kolem 6,6 miliardy korun.

Ryanair čeká od června návrat k 80 procent úrovně před pandemií

25.3. - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair se navzdory přibývání nově nakažených koronavirem připravují na to, že v Evropě toto léto robustně oživí letecké cestování. Očekávají, že od půlky června zvýší svůj letový řád na 80 procent úrovně před pandemií covidu-19. Během virtuálního brífinku to dnes řekl šéf této největší evropské nízkorozpočtové letecké společnosti Michael O'Leary.

Soudní dvůr EU: Aerolinky musejí při stávce pilotů odškodnit cestující

23.3. - Letecké společnosti mají povinnost odškodnit cestující za zrušení či velké zpoždění letu v případě, že je způsobila stávka personálu. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, podle jehož verdiktu není zejména stávka za lepší platové podmínky žádnou mimořádnou okolností, při které by aerolinky pasažéry odškodňovat nemusely.

ČSA obnovují další letecká spojení a navyšují frekvence letů

22.3. - České aerolinie (ČSA), člen skupiny Smartwings Group, obnoví v následujících týdnech letecká spojení do dalších pěti evropských destinací. Od 2. dubna plánují obnovit lety do ukrajinské Oděsy (2× týdně), od 16. dubna do Amsterdamu (až denně), od 1. května do Kodaně (až denně) a Keflavíku (4× týdně), a od 12. června lety na Maltu (1× týdně). V současné době ČSA provozují pravidelné linky do Paříže (denně), Stockholmu (3× týdně), Kyjeva (denně) a Moskvy (3× týdně), přičemž počet letů do těchto destinací bude během jarních měsíců rovněž navýšen.

​Šéf Quantas předpokládá, že vlády budou u mezinárodních letů trvat na očkování

22.3. – Šéf australských aerolinek Qantas Alan Joyce předpokládá, že vlády budou u mezinárodních cestujících trvat na očkování proti covidu-19. Alan Joyce to uvedl v rozhovoru s BBC. Cestující podle něj budou tento přístup akceptovat.

​British Airways kvůli práci z domova zvažují prodej centrály

20.3. – Aerolinky British Airways uvažují o prodeji budovy své centrály. Přechod na práci z domova v době pandemie totiž ukazuje, že firma už zřejmě nebude potřebovat tolik kancelářských prostor. Případný prodej budovy by mohl podpořit finance tohoto britského podniku, jejichž stav vážně zhoršila pandemie, uvedla agentura Reuters. Budova byla dokončena v roce 1998 a vyšla aerolinky na 200 milionů liber (6,1 miliardy Kč).

​Air China koupí za 2,2 miliardy USD 18 letadel Airbus A320neo

19.3. – Čínská letecká společnost Air China koupí 18 letadel A320neo, což je aktuálně nejprodávanější model evropského výrobce letecké techniky Airbus. Číňané letadla koupí od firmy AFS Invusdestments, což je divize leasingové společnost GE Capital Aviation Services (GECAS). Hodnota zakázky podle čínských aerolinek činí 2,24 miliardy USD (přes 49 miliard Kč), s dodáním letadel počítají v příštím roce.

​Největší akcionář aerolinek Wizz Air prodal polovinu svého podílu

17.3. – Soukromá investiční společnost Indigo Partners, která je největším investorem v maďarských nízkonákladových aerolinkách Wizz Air, prodala zhruba polovinu svého podílu. V letecké společnosti vlastnila 17,5 procenta, po prodeji se její podíl snížil zhruba na 8,5 procenta. Prodej části podílu firmě vynesl 400 milionů liber (12,1 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.

​Boeing má zakázku na 24 letadel 737 MAX, o další zakázce jedná

14.3. – Americký výrobce letecké techniky Boeing získal od soukromé investiční společnosti 777 Partners zakázku na dodání 24 letadel 737 MAX. Součástí je také opce na nákup dalších 60 letadel, uvedla agentura Reuters. Ta už ve středu s odkazem na své zdroje informovala, že Boeing jedná o velké zakázce se společností Southwest Airlines, která chce koupit desítky letadel 737 MAX za několik miliard dolarů.

​Společnost Ryanair odložila obnovení letů z Ostravy do Londýna

12.3. – Společnost Ryanair kvůli epidemické situaci odložila obnovení letů z ostravského Letiště Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku do Londýna. Lety loni přerušila na zimní období a chtěla je obnovit letos na konci března, nyní to přesunula na květen. Letiště to oznámilo na své facebookové stránce.

spinner