Letecká doprava

​Věrnostní program Emirates Skywards slaví dvacáté narozeniny

18.10. – Emirates Skywards, věrnostní program letecké společnosti E­mirates a flydubai, již 20 let nabízí svým členům inovativní přístup a bezkonkurenční odměny. Za poslední dvě desetiletí se podařilo rozšířit globální základnu členů na 27 milionů, a to především díky hodnotám a bohatým osobním zkušenostem, které program nabízí.

​British Airways dostaly za únik osobních údajů rekordní pokutu, kvůli koronaviru je ale nižší, než byla navržena

17.10. – Letecká společnost Bri­tish Airways dostala od britského úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu 20 milionů liber (600 milionů Kč) za to, že neochránila osobní a finanční údaje o více než 400 000 zákaznících. Pokuta je zatím největší, jakou kdy britský úřad vyměřil, uvedla agentura Reuters. Kvůli koronaviru je to ale výrazně nižší částka, než jakou úřad původně navrhl.

​Šéf EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

16.10. – Dosavadní úpravy letadel Boeing 737 MAX jsou dostatečné na to, aby se tyto stroje do konce letošního roku mohly vrátit do vzduchu. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to prohlásil výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. EASA je klíčový regulátor odvětví letecké dopravy v Evropě. Právě tato agentura loni na jaře vydala pokyn, kterým aerolinkám nařídila, aby stroje MAX kvůli obavám o bezpečnost okamžitě odstavily.

​Koronakrize opět vede k rušení letů, z Prahy se přestalo cestovat do více než 20 destinací

16.10. – Koronavirová krize opět ruší některé letecké linky z Prahy. Dopravci v minulých týdnech postupně přestali létat do více než 20 dříve obnovených destinací. To je zhruba čtvrtina z letního provozu. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Další vývoj podle ní závisí na dopravcích, dá se však odhadovat, že aerolinky budou provoz dále omezovat. Letiště proto od prosince přeruší noční provoz, uvedl server zdopravy.cz.

​Reuters: USA nabídly zrušení odvetných cel, pokud Airbus vrátí podporu

15.10. – Spojené státy oslovily Evropskou unii s nabídkou řešení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel. Washington podle nabídky odstraní odvetná cla, která kvůli sporu uvalil na francouzská vína, skotské a irské whisky i další evropské produkty, pokud evropský výrobce letadel Airbus splatí pomoc získanou od evropských vlád v hodnotě miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.


​Ryanair kvůli novým covidovým omezením sníží kapacitu o třetinu

15.10. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair kvůli nové vlně cestovních omezení, která začaly zavádět evropské vlády, sníží plánovanou zimní kapacitu o třetinu. Firma očekává, že v době platnosti zimního letového řádu bude fungovat na 40 procentech loňské kapacity, i když původně počítala se snížením pouze na 60 procent. Uvedla to agentura Reuters.

Spor o subvence výrobcům letadel: EU smí podle WTO uvalit cla na americké zboží

13.10. – Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě až čtyř miliard dolarů (zhruba 93 miliard Kč) ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Oznámila to Světová obchodní organizace (WTO). Spojené státy nicméně uvedly, že EU na uvalení cel nemá právo, protože státní podpora, které se rozhodnutí WTO týká, již byla odstraněna. EU zopakovala, že by celý spor nejraději vyřešila dohodou. Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer prohlásil, že uvalení cel ze strany Evropské unie by bylo v rozporu s principy WTO a vynutilo by si reakci Spojených států.

Delta Air Lines je kvůli koronaviru ve ztrátě 5,4 miliardy dolarů, větší, než se čekalo

13.10. – Americké aerolinky Delta Air Lines jsou kvůli dopadům šíření nového koronaviru ve větší ztrátě, než se čekalo. Ve třetím čtvrtletí firma prodělala 5,4 miliardy dolarů (přes 125 miliard Kč). Podnik také uvedl, že kromě poklesu příjmů je nucen vyplácet zaměstnance, s nimiž ukončil smlouvu, a že odepisuje aktiva včetně letadel určených k dalšímu prodeji nebo k převozu na vrakoviště.


​Brusel vyzval USA k odstranění cel zavedených kvůli Airbusu

12.10. – Místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis vyzval Spojené státy k odstranění cel na evropské zboží v hodnotě přes sedm miliard USD (160 miliard Kč), která Washington zavedl jako odvetu za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Varoval, že v opačném případě budou USA čelit novým clům na vývoz do Evropy. Informoval tom včera list Financial Times na svých internetových stránkách.

​Letos zkrachovalo 43 aerolinek, téměř stejně jako za celý rok 2019

10.10. – Od počátku letošního roku již zkrachovalo 43 komerčních aerolinek, což je téměř tolik, jako za celý loňský rok, kdy zbankrotovalo 46 leteckých společností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická firma Cirium. Většímu počtu bankrotů však zabránily hlavně finanční podpory od vlád, protože poptávka po letecké přepravě kvůli koronaviru prudce klesla, a v nadcházejících měsících odborníci na letectví čekají další bankroty, uvedl server CNBC.

spinner