Letecká doprava

Air France odhaluje první novinky v letovém řádu pro zimní sezónu 2021-2022

12.7. - Air France pokračuje v úpravách nabízených spojů, rozšiřuje nabídku služeb do dalších destinací. V zimní sezóně od října 2021 do března 2022 nabídne svým zákazníkům nové možnosti cest do tří destinací na Zanzibaru, v Ománu a na Srí Lanku, s odletem z pařížského Letiště Charlese de Gaulla.

Emirates SkyCargo pokořila další milník v přepravě vakcín proti onemocnění COVID-19

11.7. - Nákladní divize Emirates SkyCargo pokořila další milník a přepravila již 150 milionů dávek vakcíny proti onemocnění COVID-19. Letecká společnost Emirates tak hraje klíčovou roli v distribuci vakcín, zajišťuje jejich přepravu z místa produkce do dalších destinací po celém světě, zejména pak do rozvojových zemí.

Letiště Praha kráčí k uhlíkové neutralitě

9.7. - Letiště Praha chce být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Pomohou tomu nové technologie, úspornější motory, udržitelná paliva, vodíkový nebo elektrický pohon letadel. Letiště Praha se proto připojilo k iniciativě Net Zero, kterou organizuje mezinárodní sdružení letišť ACI. To sdružuje více než 200 letišť, která se chystají dosáhnout takzvané čisté uhlíkové neutrality.

Aerolinky British Airways urovnaly spor kvůli úniku osobních údajů

6.7. - Letecká společnost British Airways urovnala spor, který s klienty a zaměstnanci vyvolal rozsáhlým únik osobních údajů v roce 2018. Informovali o tom dnes právní zástupci jmenovaní soudem. Právní právní kancelář PGMBM uvedla, že osoby postižené únikem údajů obdrží vyrovnání. Dodala, že řešení nezahrnuje žádné přiznání odpovědnosti ze strany letecké společnosti. Výše kompenzace je důvěrná.

Wizz Air nabízí svému šéfovi bonus 100 milionů liber, když zajistí růst

5.7. - Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air nabídla svému šéfovi Józsefu Váradimu bonus 100 milionů liber (tři miliardy Kč), jestliže po pandemii zajistí rychlý růst podniku. S akciemi Wizz Air se obchoduje na burze v Londýně a pokud by Váradi tyto peníze skutečně získal, šlo by o jednu z nejvyšších odměn, jakou kdy firma z londýnské burzy vyplatila. Napsal to ekonomický list Financial Times (FT), který se odvolává na dokumenty určené akcionářům.

Na pražském letišti ověřují covidové certifikáty, nutné jsou už u odbavení

4.7. - Na pražském letišti cestující začali při odbavování předkládat nové covidové certifikáty. Těmi se musí prokázat, v případě, že cílová země vyžaduje potvrzení o bezinfekčnosti, už před odletem na odbavovací přepážce. Kontrolovány jsou i u cestujících, kteří do Česka přiletěli. Potvrzení musí být i v angličtině. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Tzv. covid pasy začaly platit v rámci EU od 1. července, cestující jim prokazují absolvování očkování nebo negativního testu na covid-19.

Smartwings zahájily novou linku do francouzského Nice

2.7. - Letecká společnost Smartwings 1. července za­hájila provoz nového leteckého spojení z Prahy do francouzského města Nice. Přímým letem do proslulého letoviska Francouzské riviéry bude možné se Smartwings letět každý čtvrtek a neděli. Kromě Nice začátkem měsíce Smartwings obnovily dvakrát týdně také lety do španělské Valencie. V současné době Smartwings létá z Prahy do 51 destinací a do dalších 14 destinací z Brna a Ostravy.

Americké aerolinky United Airlines objednaly 270 Boeingů a Airbusů

30.6. - Americká letecká společnost United Airlines oznámila svou dosud největší objednávku. Chce růst na domácím trhu, a koupí proto 270 letadel Boeing a Airbus, jejichž katalogová cena přesahuje 30 miliard USD (641,3 miliardy Kč). Konečná cena zakázky obvykle bývá výrazně nižší. Výrobci při větších objednávkách poskytují značné slevy. Letecká společnost uvedla, že díky objednávce vznikne v následujících letech 25 000 pracovních míst. Nyní mají United Airlines 68 000 zaměstnanců.

Komentář: G20 a letectví ve světě

Onemocnění na covid 19 a světová pandemie se nejvíce ze všech dopravních sektorů záporně odrazily na světové letecké dopravě. Je proto pochopitelné, že mezinárodní asociace letecké dopravy IATA vítá dohodu ministrů turistiky v rámci skupiny G20 o podpoře bezpečného růstu mobility na základě Římských pravidel G20 pro budoucnost turistiky. Připomeňme, že G20 je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank; členy je 19 států a jednotný vnitřní trh Evropské unie. Na pravidelných schůzkách se také scházejí jejich nejvyšší představitelé – předsedové vlád či hlavy států. G20 vznikla v září roku 1999.

​ICAO podle Minsku potřebuje další informace k vyšetření incidentu s letadlem

25.6. – Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) potřebuje další pomoc, aby mohla dospět k závěru při vyšetřování incidentu, při němž běloruské úřady odklonily do Minsku let společnosti Ryanair na trase Atény-Vilnius. Podle agentury BelTa to včera oznámilo běloruské ministerstvo dopravy s odvoláním na předběžnou zprávu, kterou dostalo od ICAO.

spinner