Železniční doprava

V Brně začíná železniční veletrh Rail Business Days, nabídne muzejní TGV

7.6. - Na brněnském výstavišti dnes začíná první ročník třídenního železničního veletrhu Rail Business Days. V areálu bude řada moderních lokomotiv a vlaků, a to jak pro provoz s cestujícími, tak také stavební a diagnostické stroje. Pro fanoušky má být největší atrakcí muzejní souprava vysokorychlostního vlaku TGV, který dříve jezdil ve Francii. Součástí prvního dne je celodenní konference, na níž vystoupí zástupci dopravců, Správy železnic i zástupců železničního průmyslu.

Stát chce stavět rychlodráhy i formou PPP, vyzkouší to na modernizaci koridoru

6.6. - Stát by v budoucnu mohl stavět vysokorychlostní tratě i formou PPP projektů. Vyzkoušet si to chce nejprve na připravované modernizaci železniční trati mezi Ševětínem a Nemanicemi v jižních Čechách. Novinářům to dnes při prezentaci vlaku TGV v Česku řekl ministr dopravy Martin Kupka. O výstavbě rychlodráhy v ČR se hovoří už od 90. let minulého století, přípravy ovšem postoupily až v posledních letech. Stavba prvního úseku by podle současných plánů měla začít zhruba za tři až čtyři roky.

VUZ dosáhl snížení uhlíkové stopy o 28,97 %

6.6. - Výzkumný Ústav Železniční dosáhl významného úspěchu ve své snaze snížit dopad činností společnosti na životní prostředí a snížil oproti výchozímu roku 2019 svou celkovou uhlíkovou stopu o 28,97 %. Výpočet byl proveden v souladu s mezinárodním standardem GHG Protocol a zdokumentován ve zprávě Dokument Uhlíková stopa společnosti VUZ, a.s.

​Cyrille Guyon (ERMEWA SA): Naše flotila dnes zahrnuje více než 44 000 nákladních vozů

Ermewa SA je jedním z předních evropských hráčů v oblasti leasingu nákladních a intermodálních železničních vozů. Její současnou nabídku i plány do budoucna nám přiblížil Deputy General Manager Ermewa SA Cyrille Guyon.

​Legenda vysokorychlostní dopravy TGV přijíždí do Česka!

Praha, Brno, Jihlava a Ústí nad Labem – to jsou červnové zastávky francouzského rychlovlaku TGV, který do České republiky přijede podpořit přípravu vysokorychlostních tratí (VRT). Souprava je symbolem spolupráce Správy železnic a francouzských státních drah SNCF na tomto projektu. Průkopník vysokorychlostní dopravy v Evropě se veřejnosti představí poprvé 6. června na hlavním nádraží v Praze. Následující tři dny bude součástí expozice veletrhu Rail Business Days v Brně. Poté se přesune 10. června do Jihlavy a následující den absolvuje svou poslední zastávku na hlavním nádraží v Ústí nad Labem. To ale není zdaleka vše.

RegioJet od 16. června prodlouží vlaky z Prahy a Brna na vídeňské letiště

3.6. - RegioJet od 16. června prodlouží vybrané vlakové spoje z Prahy přes Brno do Vídně až na vídeňské letiště. U dalších spojů má být zajištěný přestup na regionální spoje z vídeňského hlavního nádraží na letiště. Jízdenky si mohou lidé koupit od včerejška, uvedla manažerka mezinárodních projektů Tereza Ptáčková. Dopravce vychází vstříc poptávce, letiště ve Vídni lidé hojně používají přes léto k cestám na dovolenou.

​Společnost ČD Cargo přepravuje obilí z Ukrajiny

Ukrajina patří k hlavním dodavatelům obilovin a dalších zemědělských plodin na světový trh. Zemi se proto přezdívá obilnice Evropy. Z důvodu ruské blokády černomořských přístavů čelí Ukrajina velkým problémům při exportu zemědělských produktů. To představuje velký problém nejen pro Ukrajinu, které tak hrozí značná ztráta příjmů, ale i pro země, do nichž bylo obilí dodáváno.

​METRANS: Je digitální automatické spřáhlo novinkou, které se máme bát, nebo se z ní radovat?

Kde digitální automatické spřáhlo (Digitale Automatische Kupplung – DAK) vzniklo? Iniciativa přichází z Německa a Švýcarska, kde uvádějí kolikrát musí posunovač za den zvednout 20 kg těžkou šroubovku za směnu a jaká by nastala úspora lidské práce. Proti tomu ale stojí cena, za kterou se vozy budou přestavovat a také časový horizont tohoto „velkého třesku“ na železnici, protože Evropa nepřestaví všech 500 000 železničních vozů ze dne na den a kompatibilita vozů s DAK a bez není možná.

ČD dodaly na jih Čech nové RegioPantery, pokryjí tři čtvrtiny elektrické dopravy

2.6. - České dráhy (ČD) dnes poprvé vypravily z českobudějo­vického nádraží čtyři nové vlakové soupravy RegioPanter. Jde o součást smlouvy s Jihočeským krajem. Na jihu Čech bude do září jezdit deset těchto nových elektrických souprav, cena jedné je 117 milionů Kč. Dnes vyjely do Veselí nad Lužnicí, Borovan, Číčenic a Kaplice. Vlaky RegioPanter nyní pokryjí tři čtvrtiny elektrické regionální dopravy v kraji. Od roku 2024 by mohlo jezdit dalších pět na tratích Rybník – Lipno nad Vltavou a České Budějovice – Horní Dvořiště. Novinářům to dnes řekli zástupci ČD a kraje.

​Michal Krapinec: České dráhy mají na to, aby se dostaly zpět do černých čísel

Skupina České dráhy loni výrazně snížila svou ztrátu a ztrátová byla již jen osobní doprava. Jaká je současná situace národního dopravce a kam by se měl v budoucnu ubírat, to nám přiblížil nový předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.

spinner