Železniční doprava

Nákladní železniční doprava za pololetí meziročně klesla o devět procent

21.7. - Výkon nákladní vlakové dopravy za první půlrok letošního roku meziročně klesl zhruba o devět procent. Největší podíl má společnost ČD Cargo, činí zhruba 56,8 procenta na převezených hrubých tunových kilometrech. Vyplývá to z dat, která pro své členy zveřejnilo sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.

České dráhy opravily druhý osobní vůz pro Osoblažku

21.7. - V uplynulém týdnu se do Třemešné ve Slezsku vrátil druhý osobní vůz unikátní úzkorozchodné dráhy (760 mm) Třemešná ve Slezsku – Osoblaha, která je známá pod svým zkráceným názvem Osoblažka.

Obhájili svoje funkce, ředitelé Drážní inspekce, Drážního úřadu a Státní plavební správy zůstávají

20.7. - Vláda znovu jmenovala na pět let do funkce generálního inspektora Drážní inspekce Jana Kučeru. Státní tajemník Ministerstva dopravy zároveň od 1. srpna potvrdil na pětileté funkční období v pozici ředitele Drážního úřadu Jiřího Koláře a ředitelku Státní plavební správy Kláru Němcovou. Všichni uspěli ve výběrových řízeních na tyto pozice.

Do funkce ředitele odboru komunikace ČD byl jmenován Petr Nešpůrek

18.7. - Novým ředitelem odboru komunikace Českých drah se stal Petr Nešpůrek, který do společnosti přichází s bohatými zkušenostmi z komerční sféry. Do funkce jej dnes jmenoval generální ředitel společnosti Michal Krapinec.

Nádraží ve Františkových Lázních získá původní historickou podobu

18.7. - Nádražní budovu ve Františkových Lázních čeká kompletní rekonstrukce, Správa železnic vyhlásila tendr na zhotovitele stavebních prací. Fasádě objektu se vrátí původní historický vzhled, a to jak barevností a materiály, tak i modelací historických říms. Rekonstrukce a modernizace čeká také interiér. Stavba začne na konci letošního roku, hotovo bude na jaře 2025.

Kdo přestaví Masaryčku? Hledá se zhotovitel

17.7. - Modernizace Masarykova nádraží může zanedlouho začít. Správa železnic vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele, který v nejstarší pražské stanici skloubí historii se současnou architekturou a zásadně zvýší komfort pro cestující i vlaky. Nejvýraznějším urbanistickým prvkem bude platforma nad kolejištěm. Chodcům propojí Florenc s hlavním nádražím, zároveň pohodlně a bezbariérově zpřístupní jednotlivá nástupiště. Stavební práce začnou na přelomu roku, jejich dokončení je plánováno na první polovinu roku 2027.

Firmě GW Train Regio stouply tržby i zisk, na Šumavě testuje vlaky RS1 Stadler

17.7. - Firmě GW Train Regio, která provozuje regionální osobní železniční dopravu, stouply loni tržby i zisk. Čistý obrat navýšila meziročně o pět procent na 486,1 milionu korun a zisk po zdanění firmě vzrostl o 29 procent na 9,6 milionu. Firma loni přepravila 1,69 milionu cestujících. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, která patří do skupiny GW Jihotrans. Na takzvaných šumavských lokálkách testuje čtyři modernizované vlaky Stadler RS1, řekl generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

Firma DAKO-CZ vloni dosáhla rekordního čistého zisku téměř 440 milionů Kč

16.7. - Výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla DAKO-CZ z Třemošnice vloni dosáhl rekordního zisku po zdanění téměř 440 milionů korun. Výsledek asi o 114 milionů překonal zisk z roku 2021. Celkové tržby minulý rok poprvé překonaly hranici dvou miliard korun, z toho na tržby z prodeje výrobků a služeb připadalo 1,843 miliardy, což představuje meziroční nárůst o 40 procent, Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. O 46 procent na 369 milionů korun se zvýšily tržby za prodej zboží.

Branický most se už brzy dočká druhé koleje

15.7. - Očekávané zkapacitnění Branického mostu je na dohled. Železniční přemostění Vltavy, které využívají zejména nákladní vlaky, bude už za rok dvoukolejné. To pomůže i během plánované rekonstrukce mostu na Výtoni. Slavnostní zahájení více než dvoumiliardové investice Správy železnic se uskutečnilo dnes ve stanici Praha-Braník. K úplnému přerušení provozu po mostě dojde v termínu od 20. října do dubna příštího roku.

České dráhy převzaly další dvě lokomotivy Siemens Vectron

15.7. - České dráhy v úterý 11. července převzaly další dvě elektrické vícesystémové lokomotivy Siemens Vectron od leasingové společnosti RSL. Jedná se o lokomotivy 193.568 a 193.569. Stroje byly krátce po převzetí uvedeny do provozu na plánovaných výkonech. V letošním roce se jedná o třetí a čtvrtý stoj ze 12 lokomotiv, které společnost RSL poskytne Českým drahám v roce 2023. Do konce roku 2024 pronajme RSL národnímu dopravci celkem 50 lokomotiv. Dalších 50 strojů si objednaly České dráhy přímo u společnosti Siemens Mobility.

spinner