Železniční doprava

Vlaky na Slovensko jezdí u Valašského Meziříčí téměř dvojnásobnou rychlostí

26.8. - V modernizované stanici Lhotka nad Bečvou se ve středu uskutečnilo slavnostní ukončení rekonstrukce v úseku Valašské Meziříčí – Hustopeče nad Bečvou. Jejím hlavním přínosem je zvýšení traťové rychlosti z 80 až na 160 km/h a tomu odpovídající zkrácení jízdních dob vlaků. Práce na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje začaly v červnu 2019 a trvaly necelé dva roky.

Stávka na německé železnici skončila, provoz se podle drah daří obnovovat

25.8. - Stávka strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) dnes podle plánu v 02:00 skončila, dráhy hlásí, že se jí daří obnovovat provoz podle běžných jízdních řádů. Protest zahájili v sobotu odpoledne strojvedoucí nákladních vlaků, v pondělí nad ránem se k nim přidali jejich kolegové z osobní dopravy.  

Strojvedoucím se mírně prodlouží doba k odpočinku

24.8. - Strojvedoucím se mírně prodlouží čas na odpočinek. Mezi směnami budou mít nárok na minimálně sedm hodin odpočinku místo současných šesti. Směna pak může být ze 13 hodin prodloužena výhradně po dobu krátké režijní jízdy. Úpravy včera schválila vláda. Změny by podle ní měly zamezit možnému přetěžování strojvedoucích. Právě to může být podle některých strojvůdců jednou z příčin železničních nehod.

​Siemens Mobility instaluje systém CBTC na trať spojující Malajsii a Singapur

23.8. – Společnost Siemens Mobility získala od společnosti RTS Operations zakázku na návrh, instalaci, údržbu a uvedení do provozu zabezpečovacího systému CBTC (Communications-Based Train Control) a systému nástupištních dveří na rychlodráze Johor Bahru-Singapur (RTS). Jedná se o vůbec první případ použití technologie CBTC na přeshraničním železničním spojení. Čtyřkilometrový úsek spojující Johor Bahru v Malajsii a Woodlands v Singapuru bude provozovat společnost RTS Operations, joint venture společností SMRT (provozovatel železnic v Singapuru) a malajsijské společnosti Prasarana (veřejná doprava).

​V Německu se ke stávce nákladních strojvedoucích přidává i osobní doprava

23.8. – Ke stávce strojvedoucích nákladní dopravy německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) se dnes připojují jejich kolegové z osobní dopravy. Miliony cestujících se tak podruhé v tomto měsíci musí připravit na rozsáhlé výpadky spojů a přeplněné soupravy. Dráhy se ještě v neděli pokusily protestu předejít s nabídkou covidové prémie, ale odbory spokojeny nebyly. Stávka, kvůli které byly mimo jiné odřeknuty přímé spoje mezi Berlínem a Prahou, skončí ve středu nad ránem.

​Společnost ÖBB objednala dalších 21 jednotek Desiro ML od Siemens Mobility

22.8. – Společnost ÖBB rozšiřuje stávající flotilu příměstských a regionálních vozidel o dalších 21 moderních elektrických jednotek Desiro ML od Siemens Mobility, které budou využívány pro příměstskou dopravu. Čtvřvozové trakční jednotky jsou zhruba 100 metrů dlouhé, disponují 8 nástupními dveřmi a vyznačující se obzvláště vysokým cestovním komfortem v rámci příměstské a regionální dopravy. Jednotky budou vybaveny evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS. Nasazení vozidel se předpokládá v Rakousku v oblasti Voralberska.

​Stávka na německé železnici opět ochromí spoje mezi Prahou a Berlínem

21.8. – Kvůli stávce strojvedoucích německých drah Deutsche Bahn (DB) nebudou v pondělí a v úterý vypraveny žádné přímé vlaky mezi Prahou a Berlínem. Stejně jako při stávce před týdnem budou spoje bez přestupu jezdit jen mezi českým hlavním městem a saskou metropolí Drážďany. Stávku za vyšší mzdy v sobotu odpoledne zahájí strojvedoucí nákladních vlaků, v pondělí brzy ráno se k nim přidají jejich kolegové z osobní dopravy.

​Španělský státní Renfe dopravce koupil padesátiprocentní podíl v Leo Express

20.8. – Společnost Renfe získala 50 procent kapitálu české železniční společnosti Leo Express, která provozuje služby v různých zemích střední Evropy. Operace, kterou schválilo ministerstvo financí a která je součástí procesu internacionalizace španělského operátora, představuje strategickou obchodní příležitost pro společnost Renfe, která se snaží navázat aliance a otevřít nové obchodní kanály mimo domácí trh.

​Ing. Tomáš Tóth: Společnost ČD Cargo se již v půlce roku vrátila do černých čísel

Společnost ČD Cargo, a.s., se po loňském náročném roce vrátila letos v polovině roku již do černých čísel. Co tomu předcházelo a jaké jsou plány dopravce do budoucna, o tom jsme hovořili s předsedou představenstva ČD Cargo, a.s., Ing. Tomášem Tóthem.

​Cestující nově najdou OneTicket také na Mapy.cz

19.8. – „Pokračujeme v digitalizaci a službách veřejnosti, po spolupráci s portálem CzechTourism Kudyznudy.cz je to další výrazné rozšíření dostupnosti jedné jízdenky na železnici, která umožňuje pohodlnější nákup jízdního dokladu a využívání vlaků na výlety i každodenní cestování,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

spinner