Železniční doprava

​I přes levné měsíční jízdné si tisíce lidí v Berlíně koupily klasický tarif

5.7. – Nehledě na levné měsíční celoněmecké jízdné za devět eur (222 Kč) pro regionální a městskou dopravu si v Berlíně v červnu několik tisíc lidí koupilo klasické předplatné. To je několikanásobně dražší a je na rozdíl od devítieurového lístku omezené jen na Berlín, případně okolí metropole. Nákup standardního předplatného totiž prodejní automaty i přes existenci levného jízdného stále umožňují, protože podle dopravců by se úprava zařízení nevyplatila.

​Nejvyšší soud opět otevřel spor o miliardovou arbitráž mezi Škodou Transportation a ČD

5.7. – Nejvyšší soud (NS) nařídil znovu otevřít soudní spor o platnost arbitráže, na jejímž základě České dráhy doplatily strojírenské firmě Škoda Transportation 1,2 miliardy korun za dodávku lokomotiv. České dráhy uspěly s dovoláním. Žalobu, jejímž cílem bylo zrušení rozhodčího nálezu, musí znovu projednat Městský soud v Praze. Justice chybovala, když se odmítla zabývat údajnou podjatostí jednoho z rozhodců. Rozhodnutí NS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

​Ve vlacích Českých drah platí Jízdenka na léto

3.7. – Od pátku 1. července platí ve vlacích Českých drah prázdninová Jízdenka na léto, kterou lze použít v sedmi nebo čtrnácti na sebe navazujících dnech. „V době platnosti umožňuje volné cestování spoji Českých drah bez omezení počtu spojů nebo ujetých kilometrů, a tak můžete během jednoho týdne projet celou republiku za pár korun. Podle zvoleného typu dokladu totiž vyjdou denní náklady na cestování mezi 78 a 127 korunami. Při současné cenně pohonných hmot ujedete autem za tuto částku zhruba 30 až 50 kilometrů, vlakem můžete cestovat třeba z Chebu do Ostravy. To je skoro 600 kilometrů,“ řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Společnost Siemens Mobility obdržela evropský certifikát ECM pro Českou republiku

3.7. – V květnu úspěšně proběhl audit ECM provedený německou společností TÜV SÜD Rail GmbH v Siemens Mobility, s. r. o., v České republice. Na jeho základě byl společnosti udělen certifikát umožňující provádění údržby lokomotiv. Audit pokrýval čtyři hlavní pilíře označené jako „funkce údržby“. Jedná se o funkci ECM I – řízení, ECM II – rozvoj údržby, ECM III – řízení údržby vozidlového parku a ECM IV – provádění údržby.

​Právě vychází v DN č. 13

České dráhy obhájily rating se stabilním výhledem

1.7. – České dráhy obhájily u agentury Moody's rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. Agentura podle dopravce ocenila například silnou pozici drah na trhu, dobrou předvídatelnost tržeb či nastavená opatření firmy během pandemie. Hodnocení je pro společnost klíčové pro další financování.

​Cestujícím již slouží přestavěná trať mezi Sudoměřicemi a Voticemi

1.7. – Cestujícím od prvního prázdninového dne slouží přestavěná železniční trať mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi na Benešovsku. Zlepší se tak cestování dálkovými vlaky z Prahy do Českých Budějovic. Regionální spoje začnou po novém téměř dvacetikilometrovém úseku jezdit od září, kdy se počítá s úplným dvoukolejným provozem. Práce na trati by měly být kompletně hotové příští rok v srpnu, náklady jsou 6,7 miliardy korun, uvedli včera na briefingu v Sudoměřicích ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

​Brno hostilo mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days

Minulý týden v Brně se uskutečnil mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days. První den přilákal přes 3000 návštěvníků z řad široké i odborné veřejnosti, kteří si mohli prohlédnou několik desítek expozic ve venkovní a vnitřní části areálu.

​Správa železnic: Při výstavbě VRT je třeba vyjednávat se samosprávami

Správa železnic (SŽ) jako stavitel vysokorychlostních tratí bude muset podle generálního ředitele Jiřího Svobody handlovat se samosprávami, aby se podařilo domluvit na tom, za jakých podmínek budou se stavbou nové železnice souhlasit.

​Vítkovické železniční opravny loni zvýšily tržby, zisk jim ale mírně klesl

27.6. – Ostravská společnost Vítkovické železniční opravny (VŽO) zvýšila v loňském roce tržby z prodeje výrobků a služeb o 10,8 milionu na 211,2 milionu korun. Provozní výsledek hospodaření jí meziročně klesl o 3,2 milionu na 17,8 milionu korun a čistý zisk téměř o milion na 10,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

​Francouzské odbory plánují na 6. července celostátní stávku na železnici

25.6. – Francouzské odborové svazy Sud Rail, CGT a CFDT včera vyzvaly k celostátní stávce pracovníků na železnici, konat by se měla 6. července. Protest má podle odborů podpořit požadavek na zvyšování mezd v době rostoucí inflace. Informovala o tom agentura Reuters.

spinner