Železniční doprava

​Na německé železnici hrozí neomezená stávka, rozhodnou o ní členové odborů

23.6. – Na německé železnici hrozí kvůli zkrachovalým rozhovorům o vyšších mzdách s drážní společností Deutsche Bahn (DB) časově neomezená stávka. Předsednictvo železničních a dopravních odborů EVG včera rozhodlo, že o takové stávce nechá rozhodnout své členy. Šéf EVG Martin Burkert na tiskové konferenci prohlásil, že odboráři byli ochotni ke kompromisům, ale nabídka DB na zvýšení mezd byla příliš nízká. Burkert nevyloučil, že stávka by mohla ochromit provoz o letních prázdninách. Dráhy označily postup odborů za zbytečnou eskalaci sporu. Plošné zastavení provozu by dolehlo i na spoje s Českou republikou, které stály během předchozích dvou výstražných stávek.

​Na jihu Moravy končí většina honeckerů a plecháče, ČD rozjezdily nové Moravie

23.6. – Mimořádné nasazení zaměstnanců Českých drah v uplynulých týdnech umožní brzké nasazení všech elektrických jednotek Moravia dodaných Jihomoravskému kraji společností Škoda Group. Už několik týdnů ladí servisní technici výrobce spolu s techniky Českých drah dodané jednotky Moravia, podílejí se na předávání vlaků i na technicko-bezpečnostních zkouškách a zkušebních jízdách. Díky tomu bude mít Jihomoravský kraj už během června k dispozici pro provoz všech 37 jednotek Moravia.

​Zeptali jsme se Petra Moravce, výkonného ředitele Svazu osobních železničních dopravců SVOD Bohemia

Jaký dopad bude mít podle vás zvýšení daně z přidané hodnoty z jízdného na výkony a tržby železničních osobních dopravců?

​Dopravci: Německá dopravní prognóza pro rok 2051 vychází z mylných předpokladů

Při březnovém představení dopravní prognózy ministr dopravy Volker Wissing prohlásil, že bude svou dopravní politiku zakládat na skutečných okolnostech a prosazovat politiku založenou na faktech. Podle poradců ministerstva dopravy se dopravní výkony v nákladní dopravě do roku 2051 zvýší o 46 procent, přičemž se bude nadále zvyšovat význam kamionové dopravy. V souladu s tím vzroste silniční nákladní doprava o 54 procent, železniční nákladní doprava o 33 procent.

​Praha 2 podpořila rekonstrukci železničního mostu na Výtoni

21.6. – Praha 2 podporuje rekonstrukci železničního mostu na Výtoni se zachováním stávající podoby včetně ocelové obloukové konstrukce. Zároveň chce zvýšení kapacity mostu, aby bylo možné posílit vlakovou dopravu v metropoli. V pondělí se na tom usnesli zastupitelé městské části. Téměř stejné usnesení v březnu schválilo také celopražské zastupitelstvo, zachování mostu požaduje i Praha 5. Správa železnic (SŽ) dříve zveřejnila záměr památkově chráněnou vrchní konstrukci mostu nahradit novou, což vyvolalo vlnu kritiky.

​Vláda projedná návrh zákona o zrušení úřadu, který reguluje železnice

21.6. – Vláda ve středu projedná návrh zákona o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI), jehož hlavní činností je regulace přístupu k železniční infrastruktuře. Podle návrhu ministra dopravy Martina Kupky a dalších koaličních poslanců se má agenda úřadu přesunout pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kupka si od zrušení úřadu slibuje ušetření peněz. ÚPDI je ve státním rozpočtu na rok 2023 úřadem s nejnižšími výdaji, a to ve výši zhruba 23 milionů Kč.

​České dráhy jsou v investičním pásmu, Moody´s jim potvrdila rating na stupni Baa

21.6. – Mezinárodní ratingová agentura Moody´s sleduje České dráhy průběžně celý rok a obvykle na jaře vydává pravidelné hodnocení. „Moody’s má k dispozici veškeré informace o našem hospodaření, rizicích i rozvojových plánech firmy. Její hodnocení je objektivní a nezávislé. Doufám, že tím končí nesmyslné srovnávání Českých drah s Českou poštou a strašení, že nás čeká podobný osud. Potvrzení úrovně ratingu vnímáme tak, že je náš byznys model zdravý a udržitelný,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec. Agentura potvrdila rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem, přičemž některé klíčové ukazatele, od kterých se úvěrové hodnocení odvíjí, se dokonce meziročně zlepšily.

​První 5G síť výhradně pro železnici bude zprovozněna na soukromé dráze Kopidlno – Dolní Bousov

20.6. – Společnost AŽD zahájila ve spolupráci s firmou CETIN stavbu první 5G sítě výhradně pro železnici na své vlastní trati Kopidlno – Dolní Bousov. Jde o vysokokapacitní datovou síť, která bude na takzvané Kopidlnce využívána především pro testování autonomního provozu vlaků bez strojvedoucích.

​Společnost DB chce s pomocí umělé inteligence zmírnit zpoždění vlaků

20.6. – Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) chtějí rozšířit zapojení umělé inteligence (AI) do řízení železniční dopravy, slibují si od toho rychlejší reakce na mimořádnosti, a tím i méně zpoždění. DB ve svém sdělení uvedly, že díky AI se v loňském roce na městské a příměstské železnici S-Bahn ve Stuttgartu, Mnichově a v regionu Rýn-Mohan podařilo předejít 58 000 minutám zpoždění.

​Společnost DAKO-CZ na Rail Business Days navázala řadu obchodních kontaktů

18.6. – V Trojhalí Karolina v Ostravě se od 5. do 7. června uskutečnily Rail Business Days. Své místo na této akci měla také společnost DAKO-CZ z východočeské Třemošnice. Jediný český výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla využil třídenního setkání firem působících v železničním byznysu k setkání se stávajícími zákazníky i k navázání nových kontaktů. Z tohoto pohledu byla velmi významná delegace z Kanady. Setkání s ní se uskutečnilo pod záštitou ACRI, asociace sdružující podniky českého železničního průmyslu.

spinner