Železniční doprava

​Legenda vysokorychlostní dopravy TGV přijíždí do Česka!

Praha, Brno, Jihlava a Ústí nad Labem – to jsou červnové zastávky francouzského rychlovlaku TGV, který do České republiky přijede podpořit přípravu vysokorychlostních tratí (VRT). Souprava je symbolem spolupráce Správy železnic a francouzských státních drah SNCF na tomto projektu. Průkopník vysokorychlostní dopravy v Evropě se veřejnosti představí poprvé 6. června na hlavním nádraží v Praze. Následující tři dny bude součástí expozice veletrhu Rail Business Days v Brně. Poté se přesune 10. června do Jihlavy a následující den absolvuje svou poslední zastávku na hlavním nádraží v Ústí nad Labem. To ale není zdaleka vše.

RegioJet od 16. června prodlouží vlaky z Prahy a Brna na vídeňské letiště

3.6. - RegioJet od 16. června prodlouží vybrané vlakové spoje z Prahy přes Brno do Vídně až na vídeňské letiště. U dalších spojů má být zajištěný přestup na regionální spoje z vídeňského hlavního nádraží na letiště. Jízdenky si mohou lidé koupit od včerejška, uvedla manažerka mezinárodních projektů Tereza Ptáčková. Dopravce vychází vstříc poptávce, letiště ve Vídni lidé hojně používají přes léto k cestám na dovolenou.

​Společnost ČD Cargo přepravuje obilí z Ukrajiny

Ukrajina patří k hlavním dodavatelům obilovin a dalších zemědělských plodin na světový trh. Zemi se proto přezdívá obilnice Evropy. Z důvodu ruské blokády černomořských přístavů čelí Ukrajina velkým problémům při exportu zemědělských produktů. To představuje velký problém nejen pro Ukrajinu, které tak hrozí značná ztráta příjmů, ale i pro země, do nichž bylo obilí dodáváno.

​METRANS: Je digitální automatické spřáhlo novinkou, které se máme bát, nebo se z ní radovat?

Kde digitální automatické spřáhlo (Digitale Automatische Kupplung – DAK) vzniklo? Iniciativa přichází z Německa a Švýcarska, kde uvádějí kolikrát musí posunovač za den zvednout 20 kg těžkou šroubovku za směnu a jaká by nastala úspora lidské práce. Proti tomu ale stojí cena, za kterou se vozy budou přestavovat a také časový horizont tohoto „velkého třesku“ na železnici, protože Evropa nepřestaví všech 500 000 železničních vozů ze dne na den a kompatibilita vozů s DAK a bez není možná.

ČD dodaly na jih Čech nové RegioPantery, pokryjí tři čtvrtiny elektrické dopravy

2.6. - České dráhy (ČD) dnes poprvé vypravily z českobudějo­vického nádraží čtyři nové vlakové soupravy RegioPanter. Jde o součást smlouvy s Jihočeským krajem. Na jihu Čech bude do září jezdit deset těchto nových elektrických souprav, cena jedné je 117 milionů Kč. Dnes vyjely do Veselí nad Lužnicí, Borovan, Číčenic a Kaplice. Vlaky RegioPanter nyní pokryjí tři čtvrtiny elektrické regionální dopravy v kraji. Od roku 2024 by mohlo jezdit dalších pět na tratích Rybník – Lipno nad Vltavou a České Budějovice – Horní Dvořiště. Novinářům to dnes řekli zástupci ČD a kraje.

​Michal Krapinec: České dráhy mají na to, aby se dostaly zpět do černých čísel

Skupina České dráhy loni výrazně snížila svou ztrátu a ztrátová byla již jen osobní doprava. Jaká je současná situace národního dopravce a kam by se měl v budoucnu ubírat, to nám přiblížil nový předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.

Právě vychází v DN č. 11

​Michal Krapinec: České dráhy mají na to, aby se dostaly zpět do černých čísel

2.6. – Skupina České dráhy loni výrazně snížila svou ztrátu a ztrátová byla již jen osobní doprava. Jaká je současná situace národního dopravce a kam by se měl v budoucnu ubírat, to nám přiblížil nový předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.

Mezinárodní unie železnic slaví sto let

Dne 5. května 2022 zahájila UIC oslavy svého 100. výročí, a to on‑line za účasti přibližně 230 připojených účastníků. Účastníci byli mimo jiné informováni o Manifestu UIC, který bude zveřejněn v červnu 2022 a který bude obsahovat jak stávající řešení, tak řešení, která budou zavedena v budoucnu.

Příjezd TGV do Česka bude spojen s řadou doprovodných akcí

31.5. - Správa železnic zpřesňuje program doprovodných akcí spojených s příjezdem jednotky TGV. Jejich součástí budou workshop o přípravě vysokorychlostních tratí (VRT) s představiteli krajů, jednání hejtmanů a primátorů a také informační stánky na každé prezentaci soupravy.

Plzeňský kraj za týden vybere vlakového dopravce pro Plzeňsko a Český les

31.5. - Rada Plzeňského kraje vybere příští týden v pondělí dopravce, kteří budou deset let provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese. Ve hře jsou tři firmy, a to České dráhy, Arriva a Leo Express. Upřesněné nabídky má kraj na stole, se zájemci jednal několikrát o slevách. Nový dopravce musí začít vozit cestující od prosince 2023, řekl ČTK náměstek hejtmana Pavel Čížek. V současnosti v o­bou oblastech jezdí České dráhy.

spinner