Železniční doprava

​V českém železničním průmyslu pracují tisíce žen, zastávají pozice ve výrobě i vrcholovém vedení

8.3. – Více než 4 tisíce žen pracuje v podnicích českého železničního průmyslu sdružených v Asociaci podniků českého železničního průmyslu (ACRI). „Na celkovém počtu zaměstnanců v tomto sektoru se podílejí přibližně jednou pětinou a jejich podíl neustále roste. Je to spojeno nejen s inovacemi výroby a tím, jak se těžiště lidské práce v železničním průmyslu stále více přesouvá k moderním technologiím, ale také to souvisí s rozšiřováním nabídky atraktivních studijních oborů na technických školách, které jsou lákavé i pro dívky,“ řekla Marie Vopálenská, generální ředitelka Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI).

​Další Vectrony pro České dráhy jsou již v Praze

8.3. – Včera a dnes technici Českých drah přebírají trojici dalších moderních lokomotiv Siemens Vectron od leasingové společnosti RSL. Půjde již o 33., 34. a 35. lokomotivu poskytnutou touto firmou. RSL má letos poskytnout Českým drahám celkem 22 nových lokomotiv Siemens Vectron. Celkový počet provozovaných strojů na konci roku stoupne na 50 od RSL, 10 lokomotiv poskytuje firma ELL a jeden Vectron patří přímo Českým drahám.

​Začalo školení techniků, strojvedoucích a průvodčích na ComfortJetech

6.3. – České dráhy ve spolupráci s výrobním konsorciem Siemens Mobility a Škoda Group tento týden zahajují školení zaměstnanců na vlacích ComfortJet. „Aktuálně jsou k dispozici čtyři soupravy ComfortJet, které mají různé řazení podle plánovaných zkoušek a podle plnění dalších úkolů, ke kterým jsou určeny. Jeden z těchto vlaků je nyní přistaven v pražském depu pro školení našich zaměstnanců. Tento týden začínáme se školením techniků, kteří se budou o nové jednotky starat v depu. Ti už mají značné zkušenosti s údržbou railjetů a InterJetů. Na ně naváže v dalších týdnech školení pro strojvedoucí, vlakvedoucí a další provozní profese,“ řekl Michal Kraus, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro servis.

​Německou železnici od středy na 35 hodin ochromí stávka strojvedoucích

5.3. – Německou železnici od středy na 35 hodin ochromí stávka strojvedoucích společnosti Deutsche Bahn (DB), nákladní doprava se zastaví ve středu večer a osobní ve čtvrtek nad ránem. Včera to oznámil šéf odborů německých strojvedoucích GDL Claus Weselsky. Délka protestu podle něj odpovídá základnímu požadavku na snížení týdenní pracovní doby právě na 35 hodin. Očekávat lze rozsáhlé výpadky vlaků nejen v Německu, ale také na spojích s Českou republikou. České dráhy ale uvedly, že dopad stávky zatím nedokážou odhadnout. Podmínky odborářů jsou podle DB nesplnitelné a sobecké, protože ohrožují fungování železnice. Personální šéf DB Martin Seiler vyzval odbory, aby se vrátily k jednáním.

​Česká republika je premiantem v zavádění zabezpečovače ETCS na železnici

5.3. – Česká republika je v Evropě premiantem v zavádění automatického zabezpečovače ETCS na železnici. Uvedli to zástupci oboru po včerejším jednání na ministerstvu dopravy, které mělo za cíl sjednotit postup při zavádění systému. Ministr dopravy Martin Kupka řekl, že problémy, které byly ve zkušebním provozu, se daří odstraňovat. Druhý zatěžkávací test ETCS se uskutečnil v noci z 2. března mezi Berounem a Ejpovicemi, nevyskytla se při něm žádná chyba. Do června se plánuje dalších pět zkoušek. Systém ETCS funguje jako nezávislý dohled nad vlaky, který automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak.

​Příprava prvního PPP projektu na železnici pokročila do další fáze

4.3. – S výběrem koncesionáře pro výstavbu nového železničního spojení z Prahy na Letiště Václava Havla formou PPP pomohou společnosti Deloitte; Česká spořitelna; advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný; AFRY a jimi nominovaní odborníci na ekonomicko-finanční, právní a technické poradenství z Česka i ze zahraničí.

​Alstom a Správa železnic podepsaly dohodu o úzké spolupráci při zavádění ETCS

4.3. – Společnosti Alstoma Správa železnic, vlastník a provozovatel železničních tratí v Česku, podepsaly v lednu letošního roku memorandum o spolupráci při zavádění jednotného řešení vlakového zabezpečovače ETCS (European Train Control System). Obě strany se zavazují k úzké spolupráci za účelem bezproblémového zavedení systému tak, aby byla Správa železnic schopna zahájit od 1. ledna následujícího roku plnohodnotný provoz tohoto systému.

​České dráhy se obrátily na ÚS kvůli neúspěšné arbitráži se Škodou Transportation

4.3. – České dráhy se obrátily na Ústavní soud (ÚS) kvůli neúspěšné arbitráži se strojírenskou firmou Škoda Transportation. Arbitráž stanovila, že dráhy musí doplatit firmě 1,2 miliardy korun za dodávku lokomotiv. Následoval vleklý soudní spor, na přelomu roku však dovolání státního dopravce odmítl Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Rozhodnutí zatím nepadlo, potvrdila mluvčí ÚS Kamila Abbasi.

​Siemens Mobility dodá až 100 lokomotiv polské společnosti Cargounit

3.3. – Společnost Cargounit, největší nezávislá leasingová společnost v Polsku zabývající se pronájmem lokomotiv, podepsala se společností Siemens Mobility smlouvu na nákup 90 elektrických vícesystémových lokomotiv Vectron MS, z nichž 30 lokomotiv bylo už závazně objednáno. Kromě toho byla podepsána také smlouva na deset elektrických střídavých lokomotiv Smartron. První dodávky lokomotiv jsou plánovány na rok 2025.

​Stát vyčlenil 300 milionů Kč pro dotace na pokrytí vagonů mobilním signálem 5G

2.3. – Stát chce poskytnout dotace ve výši 300 milionů korun na pokrytí vnitřku železničních vagonů mobilním signálem 5G. Peníze budou z Národního plánu obnovy a dotační výzvu pravděpodobně na konci dubna vypíše Český telekomunikační úřad. Železniční vozy mají být upraveny do konce příštího roku. Vyplývá to z informací ČTÚ.

spinner