Železniční doprava

Přerov žádá u vysokorychlostní trati stavbu tunelu, s ohledem na přírodu

26.2. - Vedení Přerova požaduje u připravované stavby vysokorychlostní trati u jeho místních částí stavbu tunelu, která by byla ohleduplnější ke krajině a životnímu prostředí. Trať podle zástupců města zasáhne do místních částí Vinary, Čekyně a Předmostí a dotýkala by se tamních kopců, které jsou chráněným územím. Město uvedlo, že by dvoukilometrová varianta tunelu byla z hlediska zásahu do okolního terénu nejvhodnější a nejcitlivější. ČTK to sdělila mluvčí radnice Lenka Chalupová. Podle Správy železnic (SŽ) je trať navržena šetrně, co nejdál od obytných domů a vyhýbá se chráněnému území.

Tunel pod Červenohorským sedlem by podle odborníků byl ekonomicky rentabilní

24.2. - Uvažovaná stavba železničního tunelu pod Červenohorským sedlem na Jesenicku, která má stát zhruba 18 až 19 miliard korun, by podle odborníků byla ekonomicky rentabilní. Finanční přínosy z úspory jízdních dob a nákladů na dopravu cestujících a zboží by totiž převýšily investici do vybudování tunelu. Stavba tunelu, o které se zatím pouze diskutuje, je zároveň technicky proveditelná. ČTK informaci získala z územní studie prodloužení železnice z Koutů nad Desnou do Jeseníku, kterou pro hejtmanství loni zpracovala firma PRO CEDOP.

Pocitová mapa VRT Praha získala přes dva tisíce podnětů

23.2. - Správa železnic vyhodnotila tzv. pocitovou mapu – on-line portál, kterým se široká veřejnost zapojila do prvotních příprav projektu Vysokorychlostní trati Praha. Do mapy zaneslo 668 uživatelů celkem 2 055 podnětů. Většina z nich směřuje na podporu hodnotných míst, zhruba třetina pak upozorňuje na problémy v území. S podněty už nyní pracují urbanisté, kteří je vkládají do urbanistické koncepce území, kudy nová trať prochází.

Rámcová dohoda Siemens Mobility s firmou Railpool na dodání až 250 lokomotiv

23.2. - Společnost Railpool, významný evropský poskytovatel v oblasti pronájmu kolejových vozidel, a Siemens Mobility nedávno uzavřely klíčovou smlouvu o dodávce až 250 lokomotiv. První etapou této dohody je objednávka 70 lokomotiv Vectron. Ta zahrnuje dodání 24 vícesystémových lokomotiv pro použití na střídavé i stejnosměrné síti a 46 čistě střídavých lokomotiv.

Český železniční průmysl dál stabilně roste

22.2. - Českým firmám sdruženým v Asociaci podniků železničního průmyslu (ACRI) loni vzrostl meziročně obrat o 7 % na celkových 130 miliard korun. Sektor tak potvrdil stabilní růst, který významně podporují zakázky v zahraničí. Objem exportu byl loni 65 miliard korun.

Předseda ÚOHS zrušil předchozí rozhodnutí povolující výluku Drahotuše – Lipník nad Bečvou

22.2. - Správa železnic spustila 15. února 2024 hlavní výlukové práce na úseku Drahotuše – Lipník nad Bečvou na hlavním železničním koridoru spojujícím Prahu a Brno s Ostravou. S touto výlukou přitom zásadně nesouhlasí jak osobní, tak nákladní železniční dopravci. Výluka podle jejich názoru není aktuálně zapotřebí, na trati probíhal doposud provoz bez omezení. Výluka má naopak zásadní dopad na železniční dopravce a jejich zákazníky. Regionální osobní vlaky jsou zcela nahrazeny náhradní autobusovou dopravou, dálkové vlaky nabírají zpoždění a nákladní doprava dotčeným úsekem projede jen s velkými obtížemi. Velký dopad má výluka i na mezinárodní železniční dopravu.

V červnu by mohla být jasná trasa rychlodráhy mezi Prahou, Ústím a Drážďany

22.2. - Trasa rychlodráhy mezi Prahou, Ústím nad Labem a Drážďany by mohla být jasná v polovině roku. Zastupitelé Ústeckého kraje by totiž měli rozhodnout o aktualizaci zásad územního rozvoje, tedy krajské obdoby územního plánu. Na hlavním nádraží v Ústí nad Labem se včera uskutečnil prezentační den Správy Železnic (SŽ). Na místě bylo několik lidí, včetně místních architektů. Kritizovali, že nezískali informace, které by potřebovali, zjistila na místě ČTK.

Začala modernizace motorových vozů RegioShuttle RS 1 pro Středočeský kraj a Ústecko

21.2. – Dceřiná společnost Českých drah DPOV bude ve svých závodech v Přerově a ve Veselí nad Moravou modernizovat motorové vozy typu RegioShuttle RS 1, které u Českých drah nesou obchodní jméno RegioSpider.

SŽ chystá architektonickou soutěž na nádraží Hranice na Moravě

21.2. - Správa železnic (SŽ) bude vypisovat již čtvrtou architektonickou soutěž související s vysokorychlostní železnicí, s jejíž vyhlášením se počítá na začátku jara. Výsledkem bude zpracování architektonicko-urbanistického návrhu přestupního uzlu v Hranicích.

Výzva k programu Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel v roce 2024

20.2. - Ministerstvo dopravy dne 19. února 2024 vyhlásilo výzvu v rámci programu na obnovu historických železničních vozidel na období 2024–2026. Podpora historických železničních vozidel přispívá k zachování technického a kulturního dědictví České republiky a je vyhlašována každý rok. Cílem programu je obnovení provozu historických železničních vozidel nebo jejich vystavování.

spinner