Železniční doprava

Rámcová dohoda Siemens Mobility s firmou Railpool na dodání až 250 lokomotiv

23.2. - Společnost Railpool, významný evropský poskytovatel v oblasti pronájmu kolejových vozidel, a Siemens Mobility nedávno uzavřely klíčovou smlouvu o dodávce až 250 lokomotiv. První etapou této dohody je objednávka 70 lokomotiv Vectron. Ta zahrnuje dodání 24 vícesystémových lokomotiv pro použití na střídavé i stejnosměrné síti a 46 čistě střídavých lokomotiv.

Český železniční průmysl dál stabilně roste

22.2. - Českým firmám sdruženým v Asociaci podniků železničního průmyslu (ACRI) loni vzrostl meziročně obrat o 7 % na celkových 130 miliard korun. Sektor tak potvrdil stabilní růst, který významně podporují zakázky v zahraničí. Objem exportu byl loni 65 miliard korun.

Předseda ÚOHS zrušil předchozí rozhodnutí povolující výluku Drahotuše – Lipník nad Bečvou

22.2. - Správa železnic spustila 15. února 2024 hlavní výlukové práce na úseku Drahotuše – Lipník nad Bečvou na hlavním železničním koridoru spojujícím Prahu a Brno s Ostravou. S touto výlukou přitom zásadně nesouhlasí jak osobní, tak nákladní železniční dopravci. Výluka podle jejich názoru není aktuálně zapotřebí, na trati probíhal doposud provoz bez omezení. Výluka má naopak zásadní dopad na železniční dopravce a jejich zákazníky. Regionální osobní vlaky jsou zcela nahrazeny náhradní autobusovou dopravou, dálkové vlaky nabírají zpoždění a nákladní doprava dotčeným úsekem projede jen s velkými obtížemi. Velký dopad má výluka i na mezinárodní železniční dopravu.

V červnu by mohla být jasná trasa rychlodráhy mezi Prahou, Ústím a Drážďany

22.2. - Trasa rychlodráhy mezi Prahou, Ústím nad Labem a Drážďany by mohla být jasná v polovině roku. Zastupitelé Ústeckého kraje by totiž měli rozhodnout o aktualizaci zásad územního rozvoje, tedy krajské obdoby územního plánu. Na hlavním nádraží v Ústí nad Labem se včera uskutečnil prezentační den Správy Železnic (SŽ). Na místě bylo několik lidí, včetně místních architektů. Kritizovali, že nezískali informace, které by potřebovali, zjistila na místě ČTK.

Začala modernizace motorových vozů RegioShuttle RS 1 pro Středočeský kraj a Ústecko

21.2. – Dceřiná společnost Českých drah DPOV bude ve svých závodech v Přerově a ve Veselí nad Moravou modernizovat motorové vozy typu RegioShuttle RS 1, které u Českých drah nesou obchodní jméno RegioSpider.

SŽ chystá architektonickou soutěž na nádraží Hranice na Moravě

21.2. - Správa železnic (SŽ) bude vypisovat již čtvrtou architektonickou soutěž související s vysokorychlostní železnicí, s jejíž vyhlášením se počítá na začátku jara. Výsledkem bude zpracování architektonicko-urbanistického návrhu přestupního uzlu v Hranicích.

Výzva k programu Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel v roce 2024

20.2. - Ministerstvo dopravy dne 19. února 2024 vyhlásilo výzvu v rámci programu na obnovu historických železničních vozidel na období 2024–2026. Podpora historických železničních vozidel přispívá k zachování technického a kulturního dědictví České republiky a je vyhlašována každý rok. Cílem programu je obnovení provozu historických železničních vozidel nebo jejich vystavování.

Zrenovovaná nádražní budova se stane ozdobou lázeňského trojúhelníku

19.2. - Cestující ve Františkových Lázních budou už na jaře příštího roku využívat novou nádražní budovu. Správa železnic dnes slavnostně zahájila její kompletní renovaci. Práce budou zahrnovat jak obnovu historické fasády, tak i modernizaci odbavovací haly a pokladen. Veškeré přístupy budou bezbariérové. Celkové náklady stavby dosahují 252 milionů korun.

Kraj chce obnovit vlaky do polského Zhořelce, zatím začnou jezdit do Zawidówa

18.2. - Obnovit přeshraniční železniční spojení z Liberce do polského Zhořelce chce Liberecký kraj. Prvním krokem bude letos na jaře prodloužení trasy vybraných osobních vlaků na trase z Liberce do Černous ve Frýdlantském výběžku do první polské stanice za hranicí, což je Zawidów. V tiskové zprávě o tom v pátek informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.

Český železniční průmysl ročně vytvoří stovky míst pro absolventy středních škol

16.2. - Každoročně více než 500 míst pro absolventy středních odborných škol a učilišť vytvoří podniky českého železničního průmyslu – členové sdružení ACRI. Podniky, které vyrábějí široké portfolio produktů – od drážních vozidel přes řídicí technologie, komponenty a součástky, vybavení interiérů vozidel nebo například kolejnice, přitom mají zájem především o absolventy oborů elektro, mechaniky, seřizovače, obsluhu CNC strojů a další specializované profese.

spinner