Železniční doprava

Nákladní dopravci stále nejsou spokojení s projektem železničního uzlu v Brně

10.6. - Sdružení nákladních železničních dopravců ŽESNAD nadále usiluje o to, aby Správa železnic vzala v potaz veškeré požadavky, které zajistí dostatečnou kapacitu a propustnost nového brněnského železničního uzlu pro všechny druhy dopravy. Některé věci se sice v posledních letech posunuly k lepšímu, ale stále není stav projektu takový, aby s ním byli nákladní dopravci spokojení, řekl výkonný ředitel sdružení Oldřich Sládek na brněnském veletrhu Business Rail Days.

Hospodářské výsledky skupiny Škoda Transportation za rok 2021

10.6. - Skupina Škoda Transportation, český výrobce řešení pro hromadnou dopravu, zveřejnil své auditované hospodářské výsledky za rok 2021. Přestože skupina Škoda Transportation v roce 2021 čelila nelehkým výzvám, dosáhla solidních finančních výsledků, dokončila množství důležitých projektů a získala nové zásadní kontrakty. Skupina dosáhla čistého konsolidovaného zisku 580 milionů korun a překonala tak negativní dopady covidové pandemie. Ty se projevily nejvýrazněji v roce 2020. EBITDA vzrostla o 178 % na 1,06 miliardy korun. Meziroční nárůst zaznamenala Škodovka i u tržeb, které se zvýšily o 40,6 % na 15,5 miliardy korun. Na fungování skupiny i dokončování zakázek měla zásadní vliv pandemie nemoci covid-19 i nárůst cen energií a surovin.

Modernizované stavědlo Finnentrop bylo úspěšně uvedeno do provozu

9.6. - Projekt digitalizace německé železnice „Digitale Schiene Deutschland“ pokračuje. Deutsche Bahn (DB) uvedla do provozu kompletně obnovenou řídicí a zabezpečovací technologii na trati Ruhr-Sieg mezi Letmathem a Kreuztalem. Díky nejmodernější digitální technologii je železniční síť robustnější a spolehlivější, zároveň umožňuje lepší řízení a větší flexibilitu provozu vlaků. Údržba železniční trati bude méně nákladná a jednodušší. Uvedení stavědla do provozu je prvním uvedením projektu do provozu, které je financováno ze speciálního programu spolkové vlády s alokací 500 milionů EUR.

Železniční vůz Slovenská strela odjel z Kopřivnice na pravidelný servis

8.6. - Historický železniční vůz Slovenská strela odjel z Kopřivnice na Novojičínsku na pravidelnou prohlídku a nezbytný servis. V depozitáři u Muzea nákladních automobilů Tatra jej lidé znovu uvidí od 4. července. ČTK to sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková. Vůz je nyní v Přerově v péči odborníků Českomoravské železniční opravny, Mezopravny a společnosti Machač Motors.

Britští železničáři na konci června chystají největší stávku od roku 1989

8.6. - Tisíce britských železničářů se chystají na konci června uspořádat třídenní stávku, která bude nejrozsáhlejší od roku 1989 a která povede k úplnému ochromení britské železniční sítě. Oznámil to včera svaz britských železničních, námořních a dopravních odborů (RMT). Stávkovat ale chtějí i zaměstnanci londýnského metra.

Plzeňský kraj vybral ČD jako vlakového dopravce pro Plzeňsko a Český les

7.6. - České dráhy (ČD) budou do roku 2033 jezdit na Plzeňsku a v Českém lese. Jde přibližně o třetinu dopravního výkonu osobních vlaků v Plzeňském kraji. Desetiletý kontrakt, který začne od prosince 2023, je zhruba za čtyři miliardy korun. Vítězného dopravce pro obě oblasti schválili jednomyslně radní Plzeňského kraje. Ve hře byly ještě společnosti Arriva a Leo Express. ČTK to řekl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Aktuálně provozují osobní vlaky v obou oblastech ČD.

V Brně začíná železniční veletrh Rail Business Days, nabídne muzejní TGV

7.6. - Na brněnském výstavišti dnes začíná první ročník třídenního železničního veletrhu Rail Business Days. V areálu bude řada moderních lokomotiv a vlaků, a to jak pro provoz s cestujícími, tak také stavební a diagnostické stroje. Pro fanoušky má být největší atrakcí muzejní souprava vysokorychlostního vlaku TGV, který dříve jezdil ve Francii. Součástí prvního dne je celodenní konference, na níž vystoupí zástupci dopravců, Správy železnic i zástupců železničního průmyslu.

Stát chce stavět rychlodráhy i formou PPP, vyzkouší to na modernizaci koridoru

6.6. - Stát by v budoucnu mohl stavět vysokorychlostní tratě i formou PPP projektů. Vyzkoušet si to chce nejprve na připravované modernizaci železniční trati mezi Ševětínem a Nemanicemi v jižních Čechách. Novinářům to dnes při prezentaci vlaku TGV v Česku řekl ministr dopravy Martin Kupka. O výstavbě rychlodráhy v ČR se hovoří už od 90. let minulého století, přípravy ovšem postoupily až v posledních letech. Stavba prvního úseku by podle současných plánů měla začít zhruba za tři až čtyři roky.

VUZ dosáhl snížení uhlíkové stopy o 28,97 %

6.6. - Výzkumný Ústav Železniční dosáhl významného úspěchu ve své snaze snížit dopad činností společnosti na životní prostředí a snížil oproti výchozímu roku 2019 svou celkovou uhlíkovou stopu o 28,97 %. Výpočet byl proveden v souladu s mezinárodním standardem GHG Protocol a zdokumentován ve zprávě Dokument Uhlíková stopa společnosti VUZ, a.s.

​Cyrille Guyon (ERMEWA SA): Naše flotila dnes zahrnuje více než 44 000 nákladních vozů

Ermewa SA je jedním z předních evropských hráčů v oblasti leasingu nákladních a intermodálních železničních vozů. Její současnou nabídku i plány do budoucna nám přiblížil Deputy General Manager Ermewa SA Cyrille Guyon.

spinner