Železniční doprava

​Vznikla petice na podporu vysokorychlostní tratě přes Ústí nad Labem

1.3. – Petici na podporu toho, aby trasa plánované vysokorychlostní tratě v Ústeckém kraji vedla přes Ústí nad Labem – západ a byla tam i zastávka, inicioval ústecký spolek Společně. Vytvořil ji v obavě z toho, že někteří politici zvažují trasy mimo krajské město.

​Dopravci k dalšímu omezení spojů nepřistoupili, ale nevylučují ho

1.3. – Dopravci k dalšímu omezení spojů kvůli vládním omezením zatím nepřistoupili, ale nevylučují ho. Nedělní spoje pojedou normálně, dál se uvidí podle poptávky na začátku týdne. Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezila pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.

Dohoda se Slovenskem usnadní železničním dopravcům pohyb v příhraničních oblastech

Dohoda se Slovenskem usnadní železničním dopravcům pohyb v příhraničních oblastech Premium

28.2. – Koncem ledna byla podepsána dohoda o spolupráci mezi českým Drážním úřadem a slovenským Dopravným úradom. Dohoda řeší spolupráci obou států v oblasti společného dohledu, povolování železničních vozidel a vydávání jednotných bezpečnostních osvědčení pro provoz v příhraničních oblastech.

Krize na železnici omezila provoz, dopravcům dál rostou ztráty

27.2. – Obří pokles počtu cestujících a stamilionové až miliardové výpadky příjmů způsobil železniční dopravě rok koronavirové krize. Dopravci se s problémy potýkají dodnes, ve vlacích nyní jezdí okolo 30 procent původního stavu cestujících. Situaci navíc nyní může ještě ztížit připravovaný zákaz přejezdů mezi okresy. Vyplývá to z komentářů dopravců. Krize po celý rok také kvůli nízké poptávce omezila část provozu.

​Společnosti DAKO-CZ se na indickém trhu daří, získává nové zakázky

25.2. – Brzdové vybavení pro celkem 760 vozů typu LHB začne třemošnická společnost DAKO-CZ, a. s., dodávat od letošního června do Indie. Zakázka navazuje na již realizované projekty od roku 2018. Pro indickou společnost Escorts Limited Faridabad dodalo DAKO-CZ celkem 1630 sad brzdového vybavení za několika stovek milionů korun. Indický trh se v posledních letech podílí na celkovém obratu společnosti více než z pětiny.

​Ministerstvo dopravy souhlasí s možností konzervace tratí

24.2. – Ministerstvo dopravy souhlasí s návrhem, který by v novele drážního zákona upravil podmínky pro konzervaci nevyužívaných lokálních tratí. Podle ministerstva bude možné v případě zájmu zakonzervovanou trať opět obnovit, není tak podle něj pravda, že obnova už nikdy nenastane. Možnost konzervace tratí doporučil vložit sněmovní hospodářský výbor do projednávané novely zákona o drahách. Nesouhlasí s tím ale Svaz měst a obcí, který se obává likvidace lokálních tratí se slabší provozem. Ministerstvo se na vypracování návrhu podílelo.

​Správa železnic letos navýší investice do tratí na 31,2 miliardy korun

24.2. – Správa železnic letos vynaloží na investice do železnic 31,2 miliardy Kč, což je meziročně o 1,5 miliardy Kč více. Celkem letos dokončí rekonstrukce 97 kilometrů tratí, zmodernizuje 200 železničních přejezdů a zhruba 114 nádražních budov. Včera to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Správa železnic letos bude hospodařit s 53 miliardami Kč.

​Společnosti ÖBB a Siemens Mobility představily vnější design vozů Nightjet

23.2. – ÖBB a Siemens Mobility ve Vídni představily první vůz ve finálním nátěru a design exteriéru nové generace netrakčních jednotek pro noční cestování nazývaných Nightjet. Nová, velmi moderní vozidla budou nasazena do provozu již na konci roku 2022. Nejdříve budou použita na spojích z Rakouska a Německa směrem do Itálie. Prvních 13 souprav společnost ÖBB objednala na základě rámcové dohody se společností Siemens Mobility, v letošním roce je očekávána objednávka dalších 20.

​Svaz měst a obcí: Konzervace lokálních tratí by je zlikvidovala

18.2. – Svaz měst a obcí nesouhlasí s podobou pozměňovacího návrhu k novele drážního zákona, která je momentálně ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. Návrh podle svazu povede k likvidaci lokálních tratí se slabším provozem. Svaz to uvedl v tiskové zprávě. Pozměňovací návrh by umožnil vlastníkovi trati rozhodnout o jejím takzvaném zakonzervování v případě, že na trati jezdí ročně méně než 1500 osobních nebo 12 nákladních vla­ků.

​CZ Loko dodá polskému dopravci PKP Intercity deset lokomotiv EffiShunter 300

​CZ Loko dodá polskému dopravci PKP Intercity deset lokomotiv EffiShunter 300 Premium

18.2. – Administrativně velmi náročné výběrové řízení na dodávku lokomotiv pro polského státního železničního dopravce PKP Intercity skončilo vítězstvím společnosti CZ LOKO. Ta do Polska na základě už uzavřené kupní smlouvy exportuje deset lokomotiv typu EffiShunter 300. První za rok a půl, kompletní sérii pak do dvou let.

spinner