Železniční doprava

Opravu brněnského vlakového nádraží zpozdil koronavirus

19.9. – Rekonstrukce hlavního vlakového nádraží v Brně pokračuje s dvouměsíčním zpožděním. Třetí etapu, opravu levého křídla výpravní budovy, zbrzdila pandemie koronaviru. Práce na ní vyjdou zhruba na 140 milionů korun bez daně. Kompletně opravené bude nádraží nejdřív na konci roku 2021, řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

OneTicket: Začal zkušební prodej elektronických jednotných jízdenek

18.9. – V České republice je možné koupit elektronicky jednotnou jízdenku na železnici, která funguje ve zkušebním provozu na dvou tratích. Dosud bylo možné jednotné jízdenky kupovat pouze u pokladen. Ostrý provoz jednotné jízdenky bude spuštěn spolu s novým jízdním řádem v polovině prosince. Na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Cestující zatím využili přes 6000 jednotných jízdenek za 280 000 korun.

​V Kunovicích se srazil spěšný vlak s traktorem, tři lidé zranění

18.9. – Na přejezdu v Kunovicích na Uherskohradišťsku se odpoledne srazil spěšný vlak s traktorem. Vlak podle provozovatele vykolejil, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Policejní mluvčí Petr Jaroš uvedl, že podle prvotních informací se při nehodě zranili tři lidé, jejich zranění by však neměla být vážná. Provoz na trati je zastavený.

​Provoz některých vlaků mezi ČR a Slovenskem bude omezen

18.9. – Provoz některých mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Slovenskem bude omezen, rozhodnutí se dotkne zhruba 18 procent celkové kapacity míst. Důvodem je vývoj poptávky, kterou výrazně ovlivnila opatření proti šíření koronaviru. ČTK o tom informoval slovenský dopravce ZSSK, nad kterým má kontrolu stát. Firma uvedla, že se na omezení dohodla s Českými drahami (ČD).

​České dráhy možná omezí část spojů na Slovensko

16.9. – České dráhy možná po zavedení restrikcí pro cesty na Slovensko omezí část dálkové dopravy na Slovensko. Dopravce nyní jedná se svým slovenským partnerem o redukci vlaků. V současnosti však zatím zůstává provoz drah bez změn, v případě velkého zájmu je společnost v příštích dnech připravena posílit kapacitu některých spojů. Uvedla to mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Ostatní dopravci zatím omezení vlaků neplánují, RegioJet v příštích dnech naopak posílí kapacity. Při cestách na Slovensko bude od pátku povinný negativní test na covid-19 nebo nástup do karantény.

U Berouna bude Swietelsky Rail CZ na kolejích pracovat pouze v noci

15.9. – Mnozí cestující pozoruhodnou sedmidenní opravu 56,6 kilometrů kolejí a 26 výhybek v úseku Beroun – Kařízek ani nezaregistrují. Od 16. do 23. září ji na této vytížené trati bude společnost Swietelsky Rail CZ provádět výhradně při nočních výlukách. Zhruba od půl osmé večer do půl šesté ráno. Dopad na osobní železniční dopravu bude proto minimální.

​RegioJet do pátku zvýší kapacitu spojů na Slovensko

15.9. – Dopravce RegioJet zvýší před pátkem, od kdy bude Česká republika na seznamu rizikových zemí Slovenska a cestující se budou až na výjimky muset prokázat negativním testem na covid-19, kapacitu vlakových spojů do Košic a Bratislavy. Přidat je připraven denně stovky míst podle aktuální poptávky. Předpokládá, že bude vysoká. V provozu ale ani poté neplánuje omezení. Informoval o tom mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Leo Express se podle svého mluvčího Emila Sedlaříka spoje posilovat ani omezovat nechystá.

​Začala fungovat platforma sdružující nabídky kapacit vagónů a lokomotiv

14.9. – RAILVIS.com, inovativní online platforma pro oblast železniční nákladní přepravy, která efektivně propojuje všechny evropské železniční dopravce, spustila ostrý provoz. Česká nezávislá platforma RAILVIS.com nabízí svým uživatelům možnost snadno a rychle najít volné kapacity lokomotiv či vagónů, a díky kompletní digitalizaci přináší revoluční až třicetinásobnou úsporu času oproti tradičním objednávkovým procesům.

Vědci z brněnského VUT vyvinuli tlumič, který zrychlí vlaky

12.9. – Desetkrát rychlejší než ostatní tlumiče je magnetoreologický tlumič vyvinutý výzkumníky z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ve spolupráci s firmou Škoda Transportation ze skupiny PPF už ho navíc otestovali. Tlumič umožní zvýšit maximální dovolenou rychlost vlaků a je také šetrnější ke kolejím a výhybkám. Díky rychlému náběhu tlumicí síly vědci pomýšlejí na to, že by takzvaný semiaktivní tlumič mohl na základě signálů z různých senzorů okamžitě reagovat na změny na trati nebo na vozovce.

Železniční dopravci pokračují v dezinfikování vozů, provoz se nemění

11.9. – Tuzemští železniční dopravci pokračují ve svých vozech v ochranných opatření proti koronaviru, které provádějí od letošního jara. Vedle povinných roušek ve zvýšené míře dezinfikují a čistí vozy, zároveň ochrannými prostředky vybavují i vlastní personál. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Růst případů nákazy zatím na rozdíl od jara ale provoz nemění. Roušky jsou ve vlacích a autobusech plošně povinné od 1. září.

spinner