Železniční doprava

​České dráhy pozmění představenstva ČD Cargo a Dopravního vzdělávacího institutu

26.5. – České dráhy pozmění vedení dvou dceřiných společností. Novými členy představenstva nákladního ČD Cargo se stali Martin Svojanovský a Zbyszek Waclawik, kteří nahradí končící Zdeňka Škvařila a Radka Dvořáka. Vedení Dopravního vzdělávacího institutu (DVI) doplní David Voráček. Skupina zároveň dál hledá nové vedení pro ČD-Telematiku.

​Správa železnic loni vykázala ztrátu 1,6 miliardy Kč, meziročně ji prohloubila

24.5. – Správa železnic loni vykázala ztrátu po zdanění 1,6 miliardy korun, meziročně ji prohloubila o 400 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy Správy železnic. Do železniční infrastruktury podle ní firma investovala přes 37 miliard korun, podobně jako předloni. Další miliardy korun pak vynaložila na opravy a údržbu. Více než 20 miliard korun správa použila z evropských fondů, podle organizace se podařilo vyčerpat téměř vše.

​Generálním ředitelem Leo Expressu se opět stal Peter Köhler

23.5. – Generálním ředitelem dopravní společnosti Leo Express se opět stal Peter Köhler. Do společnosti se vrátil po dvou a půl letech. Před ním byl na stejné pozici Jakub Svoboda, který odešel do konkurenčního RegioJetu. Úkolem Köhlera bude posílení dopravce na železnici.

​AFRY CZ: Železnice v Chrastavě a Hrádku nad Nisou bude bezpečná, komfortní a designová

20.5. – AFRY připravila pro Správu železnic projekt kompletní rekonstrukce stanic Chrastava a Hrádek nad Nisou, včetně modernizace technologického zařízení trati na úseku z Liberce až po polskou hranici. Řešení zpracoval tým železničních expertů spolu s architekty, a propojuje tak funkčnost, bezpečnost, udržitelnost a estetiku.

​ČD obnoví vlaky mezi Prahou a Vídní po historické dráze Františka Josefa

19.5. – České dráhy obnoví v závěru roku přímé vlakové spojení mezi Prahou a Vídní po historické trati Františka Josefa přes Tábor. Vlaky, které poprvé vyjedou s novým jízdním řádem 11. prosince, tak budou jezdit přes turistické regiony jižních Čech a Dolních Rakous. Po historické dráze císaře Františka Josefa se začalo jezdit před více než 150 lety. V současnosti jezdí vlaky z Prahy do Vídně pouze přes Brno a Břeclav.

​Skupina ČD zlepšila hospodaření o 2,5 miliardy

Osobní doprava Českých drah se v roce 2021 kvůli pokračující pandemii covid 19 potýkala s dramatickým poklesem počtu cestujících. MateřskéČeské dráhy zůstaly ve ztrátě, kterou se však meziročně podařilo výrazně snížit. Ostatní společnosti Skupiny ČD byly ziskové.

​Vodíkové vlaky by podle expertů v Česku mohly začít jezdit za pět let

17.5. – Vodíkové vlaky by mohly začít jezdit po české železnici zhruba za pět let. Klíčové pro jejich širší využití budou zejména změny legislativy a rozvoj tuzemské infrastruktury. Náklady na ně by se přitom příliš nelišily od současných vlaků. Novinářům to dnes při prezentaci vodíkového vlaku Coradia iLint řekli šéf Výzkumného ústavu železničního (VUZ) Martin Bělčík a šéf výrobce vlaků Alstom Daniel Kurucz. Vlaky na vodíkový pohon jsou podle expertů jednou z ekologických variant budoucího provozu zejména na regionální železnici.

​Prodáno již devět milionů elektronických vinět a dva miliony jednotných jízdenek

17.5. – Dva klíčové dopravní projekty si po roce a půl od svého spuštění připsaly milionové prodejní výsledky. Jednotnou jízdenku na železnici neboli OneTicket si od počátku ostrého provozu koupily už více než dva miliony cestujících. Elektronických dálničních známek se od zahájení provozu prodalo přes devět milionů. Oba projekty provozuje státní podnik CENDIS.

Při opravě Barrandovského mostu vypluje nový přívoz P4 z Velké Chuchle do Modřan

15.5. - Cestující či cyklisté budou moci při rekonstrukci pražského Barrandovského mostu využít nový přívoz P4 mezi Velkou Chuchlí a Modřany. Poprvé vypluje v pondělí 16. května v 07:00. Interval bude 20 minut. ČTK to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. U přívozu bude umístěn stojan se sdílenými koly. V MHD bude při rekonstrukci mostu například posílena tramvajová linka číslo 21, prodloužena trasa linky číslo 17 a častěji pojedou vlaky mezi Zbraslaví a Braníkem. Prodlouženy byly také některé vyhrazené autobusové pruhy.

Tendr na stavitele Muzea železnice a elektrotechniky v Praze bude v roce 2023

15.5. - Tendr na zhotovitele stavby Muzea železnice a elektrotechniky (MŽE) v areálu Masarykova nádraží v Praze chce Národní technické muzeum (NTM) vypsat v příštím roce. Výstavní prostory MŽE by měly být hotové do roku 2028 a celkem by jejich vybudování mělo stát zhruba 1,68 miliardy Kč. Novinářům to sdělili generální ředitel NTM Karel Ksandr a ředitel Železničního muzea NTM Michal Novotný.

spinner