Železniční doprava

Železniční dopravci vyzvali vládu k prominutí plateb za železnici

23.10. – Největší železniční dopravci České dráhyRegioJet a Leo Express jednotně vyzvali vládu k plošnému prominutí poplatků za využívání železnice, je to podle nich klíčové pro další provoz. Ztráty z krize vyčíslují v řádech miliard korun. Dopravci to uvedli v jednotném prohlášení. Ministerstvo dopravy v tomto týdnu na dotaz ČTK k poplatkům uvedlo, že o nich zatím nerozhodlo.

ČD testovaly na Lipně elektrické soupravy RegioPanter 650

23.10. - České dráhy (ČD) udělaly první zkoušky elektrické soupravy RegioPanter řady 650 na trati Rybník – Lipno nad Vltavou. Firma chtěla prověřit technické parametry a jízdu v obloucích o poloměru menším než 150 metrů. Testy budou pokračovat do 27. října, i na trati Tábor a Bechyně. Když dopadnou dobře, nabídnou ČD tento vlak Jihočeskému kraji, jezdit by mohl koncem roku 2023. ČTK to řekla mluvčí ČD Gabriela Novotná.

​Vláda omezila část dopravních služeb, klíčové provozy fungují

22.10. – Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce omezily i část dopravních služeb. Část provozu už v minulých dnech přerušili železniční a autobusoví dopravci a také dopravní úřady, úplně zavřít nyní musí i autoškoly. Provozy klíčové pro automobilový provoz však fungují i nadále. Proti jaru jsou možné i cesty do zahraničí. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva dopravy.

​První úsek rychlodráhy z Běchovic do Poříčan připraví Sudop Praha

22.10. – První úsek vysokorychlostní trati z Běchovic do Poříčan připraví společnost Sudop Praha, která zvítězila v tendru společně s partnery Egis Rail a Mott MacDonald. Sudop Praha o tom informovala v tiskové zprávě. Správa železnic za projekt zaplatí 184,6 milionu korun. Dokumentace by podle původních zadávacích podmínek měla být hotová do 14 měsíců od podpisu smlouvy s vítězem soutěže.

Požár zpustošil historické vozy u železničního muzea v Jaroměři

20.10. – Obrovské škody napáchal požár, který v noci na středu zachvátil odstavené historické vagony v Jaroměři. Zničil pět historických vagonů z 30. let minulého století. Mezi zničenými vozy jsou i dva vzácné salonní vozy z maďarského vládního vlaku regenta Miklóse Horthyho. Sbírková škoda podle muzea činí až 81 milionů korun. Muzeum je od 12. října kvůli vládním protiepidemickým opatřením pro veřejnost uzavřeno.

Správa železnic hledá projektanta revitalizace trati Liberec – Česká Lípa

20.10. – Už za dva roky by měla Správa železnic zahájit první fázi revitalizace trati z Liberce do České Lípy. Manažer drážní infrastruktury nyní hledá projektanta, který vytvoří dokumentaci pro stavební povolení. Předpokládaná hodnota zakázky činí 35 431 637 korun. K dokončení všech stavebních prací by mělo dojít v závěru roku 2024.

Slovenský dopravce ZSSK hledá dodavatele vlakových jednotek

19.10.  – Národní osobní dopravce Želez­ničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypsal soutěž na dodávku vlakových jednotek v předpokládané hodnotě 169,5 milionu eur (4,6 miliardy Kč). ČTK to zjistila z registru zakázek. V podobných dřívějších tendrech uspěla i česká skupina Škoda Transportation.

​Správa železnic vyhlašuje tendr na nový most přes Orlík

19.10. – Železniční přemostění u Červené nad Vltavou projde výraznou proměnou. Vyžaduje to stav ocelové konstrukce z roku 1889, která je již v nevyhovujícím stavu a limituje nasazení některých typů vozidel na celé trati Tábor – Písek. Nahrazena proto bude novým železobetonovým mostem, který bude postaven v těsném sousedství toho stávajícího. Sprá­va železnic nyní hledá zhotovitele stavebních prací. Součástí nově vypsané zakázky je přitom podmínka, která stanovuje nejvyšší přípustnou nabídkovou cenu ve výši 458 425 830 korun bez DPH. Jde o druhé výběrové řízení, které Správa železnic v rámci tohoto projektu vypisuje.

​Koronavirus komplikuje výrobu i export, ale EffiShuntery z CZ LOKO stále míří k zákazníkům

19.10. – Koronavirová pandemie sice přivřela některé hranice a pohyb zboží i osob značně zkomplikovala, ale i přesto společnost CZ LOKO dokáže své lokomotivy k zákazníkům dopravit. „Aktuálně jde o pět lokomotiv. Dva EffiShunetry 1600 do Finska a na Ukrajinu a tři EffiShuntery 1000 do Itálie,“ uvedl Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO. Za nejsložitější přitom označil především uvedení lokomotiv do provozu, včetně zaškolení obsluhy, přímo u zákazníků.


Další nádraží ve Středočeském kraji procházejí obnovou

18.10. Správa železnic dokončuje opravy dalších čtyř nádražních budov ve Středočeském kraji. Zatímco ve Voticích a Lysé nad Labem už jsou práce u konce, ve Zbečnu a v Novém Strašecí uvidí cestující opravené prostory začátkem listopadu. Jmenovaná místa se tak zařadí mezi 31 výpravních budov, které Správa železnic ve středních Čechách od roku 2016 zrevitali­zovala. Dalších 14 objektů je v realizaci a 11 se připravuje. Celková částka, která do budov v tomto kraji od poloviny roku 2016 zatím směřovala, překračuje 1 miliardu korun.

spinner