Železniční doprava

Po srážce nákladních vlaků na Teplicku pokračuje odstraňování následků

5.4. - Po čelní srážce dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku, která se stala v neděli odpoledne, pokračuje odstraňování následků nehody. Škoda byla odhadnuta na bezmála 50 milionů korun. Kolize si vyžádala život strojvůdce, druhý byl převezen se středně vážným zraněním do nemocnice. Na místě zasahovali také hasiči, jedna z lokomotiv vzplála. Ze tří vykolejených cisteren se přečerpává plyn, později se přistoupí k roztržení lokomotiv. Správa železnic o tom dnes informovala na twitteru.

Příští rok by měla začít v Pardubicích výstavba terminálu Jih

3.4. - Příští rok by měla začít v Pardubicích výstavba terminálu Jih za kolejištěm u hlavního nádraží. V současnosti se připravuje projektová dokumentace, řekl náměstek pardubického primátora Jan Nadrchal. Stavbu je nutné koordinovat s již započatou modernizací železničního uzlu Pardubice.

Subterra při železničních stavbách využije EffiShunter 1000 z CZ LOKO

2.4. - Akciová společnost Subterra se stane prvním českým soukromým provozovatelem lokomotivy typu EffiShunter 1000 z produkce CZ LOKO vybaveným systémem ETCS. Smlouvu na její dodání včera podepsali představitelé obou firem. Lokomotiva bude využívána především při přepravách stavebního materiálu a traťové mechanizace. Kromě zvýšení efektivity provozu je hlavním důvodem pořízení nové lokomotivy hlavně vybavení jednotným evropským zabezpečovačem ETCS, který bude k provozu na hlavních železničních koridorech od roku 2025 nezbytný.

Německé železnice oznámily, že v dubnu obnoví spojení z Bavorska do Česka

1.4. - Německé železniční společnosti Deutsche Bahn a Länderbahn oznámily, že v dubnu obnoví vlakové spojení z Bavorska do České republiky, které bylo kvůli pandemii přerušeno v polovině února. Informoval o tom list Süddeutsche Zeitung.

Správa železnic řeší problémy s nadměrným hlukem v Židlochovicích

31.3. - Židlochovice jsou konečnou stanicí na železniční trati z Hrušovan u Brna, která byla kompletně modernizována a elektrifikována. Provoz začal v prosinci 2019, stavba byla kompletně dokončena vloni v říjnu a v současnosti je ve zkušebním provozu. Součástí projektu byla i akustická studie, která navrhla protihluková opatření zajišťující dodržení hlukových limitů ve venkovním prostoru okolních obytných staveb. V rámci modernizace proto došlo k vybudování standardních protihlukových stěn.

Oparenský expres zahajuje sezónu 2021

31.1. - Společnost AŽD na základě smlouvy s Ústeckým krajem zahajuje v pátek 2. dubna 2021 provoz víkendové turistické linky T4, které cestující přezdívají Oparenský expres. Vlakové spojení Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Chotiměř, vedoucí turisticky atraktivním Oparenským údolím, čeká již druhá sezóna.

Anketa DN: Železniční doprava funguje i v nepříznivých podmínkách

Již přes rok trvající pandemie koronaviru se podepsala na všech druzích dopravy. Jakou představu mají o vývoji na trhu v letošním roce železniční dopravci, na to jsme se zeptali zástupců některých firem.

Projekt ETCS běží v ČD Cargo na plné obrátky

Zabezpečovací zařízení ETCS je jednoznačně nejskloňovanějším pojmem nejen mezi dopravními odborníky, ale i mezi dopravci, správci infrastruktury, jednotlivými drážními úřady a dalšími evropskými i národními institucemi.

ČD obnoví část spojů do Německa, projíždět přes něj bude i RegioJet

30.3. - Tuzemští dopravci začínají postupně obnovovat své spoje do zahraničí. České dráhy ode dneška znovu spustí linku mezi Berlínem a Budapeští, která dosud končila v Děčíně. Postupně vyjedou i některé regionální vlaky, o obnovení dalších spojů dopravce jedná s úřady a německými dopravci. Mezinárodní autobusové linky obnovuje i RegioJet. Vyplývá to z informací dopravců. Německo od neděle zmírnilo některá opatření vůči cestujícím z Česka.

Pandemie vyhnala z vlaků a autobusů desítky milionů lidí, největší propad je v letectví

29.3. - Koronavirová krize výrazně omezila cestování veřejnou dopravou. Vlaky loni cestovalo 193,8 milionu lidí, což je meziročně o 30 procent méně. Ještě výrazněji se krize projevila v autobusové dopravě, která klesla o 35 procent na 232,9 milionu pasažérů. Nejvíce pak byla zasažená letecká doprava, u níž počet cestujících klesl o více než 80 procent. Dopravci přepravili i méně nákladu. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Dopravci kvůli úbytku cestujících loni zaznamenali ztráty ve stovkách až miliardách korun.

spinner