Železniční doprava

​Litva zakázala převážet vlaky do Kaliningradu zboží ze sankčního seznamu

19.6. – Litva ode včerejška zakázala převážet do ruské Kaliningradské oblasti po železnici zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankcí proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu.

​Další lokomotivy v Kazachstánu budou jezdit s trakčními motory od české Škodovky

18.6. – Škoda Group pokračuje v úspěšně spolupráci se strojírenským gigantem Wabtec a pracuje na výrobě dalších mechanických pohonů pro lokomotivy do Kazachstánu. Skupina již americké společnosti v uplynulých letech dodala vybavení pro více než 50 lokomotiv. Nový kontrakt počítá s dodávkami pro další 26 lokomotiv a má hodnotu přes 300 milionů Kč. Dodávka bude uskutečněna během roku 2023. Škoda Group je součástí skupiny PPF.

Svazy železničních dopravců: Je třeba zlepšit komunikaci mezi správci infrastruktury

Green Deal přikládá železniční dopravě při cestě k dekarbonizaci velký význam. Na druhou stranu se však železniční dopravci v současnosti musejí vypořádávat s řadou komplikací, které příliš nevypovídají o tom, že železniční doprava je preferovaným dopravním módem. Na co by se měla zaměřit Česká republika během svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU nám přiblížili představitelé sdružení ŽESNAD.CZ a SVOD Bohemia.


​Hospodářská komora ČR: Je třeba se zaměřit na financování infrastruktury

Podle předsedy Dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuela Šípa by se Česká republika měla během nadcházejícího předsednictví v Radě EU zaměřit v dané situaci především na financování dopravní infrastruktury v dalším období.

​Výrobci: Na neelektrifikovaných tratích jsou budoucností bateriové a vodíkové vlaky

16.6. – Na železničních tratích, které nebudou elektrizované, jsou budoucností vlaky na alternativní pohony. I když v Česku zatím nejezdí žádné bateriové vlaky, výrobci kolejových vozidel už jich vyrobili stovky. A intenzivně také pracují na vývoji vlaků na vodík, z něhož se vyrábí přímo ve vlaku elektřina. Podle výrobců budou obě technologie existovat vedle sebe a je na objednavateli dopravy, aby si spočítal, která technologie na jaké trati se mu více vyplatí. Vyplývá to z prezentací, které dnes v Brně měli zástupci čtyř světových výrobců na konferenci s názvem Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR.

​ČD začaly prodávat zpáteční jízdenku z Brna na vídeňské letiště od 600 korun

15.6. – České dráhy spustily od tohoto týdne prodej zpátečních jízdenek z Brna na vídeňské letiště s platností na 30 dnů. Ve spolupráci s rakouskými spolkovými drahami je budou nabízet za ceny od 24 eur, tedy v přepočtu zhruba 600 korun. Platí pro všechny kategorie vlaků, přičemž na dálkové vlaky od Brna navazuje na vídeňském hlavním nádraží přípoj každou půlhodinu. Celková cestovní doba je zhruba dvě hodiny, uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Od čtvrtka spojí přímými vlaky Brno s vídeňským letištěm také dopravce RegioJet, zatím pojedou dva vlaky na letiště a jeden v opačném směru.

​ACRI: Zvyšování cen energií a materiálů ohrožuje český železniční průmysl

14.6. – Dopady skokového zvyšování cen vstupních materiálů a energií, rozpad dodavatelských řetězců či válečný konflikt na Ukrajině, situace, která vede ke zdražování výrobků a služeb. Jsou obory, které si tyto náklady promítnou do cen. Jinak je to s dodávkami na železnici, kde jsou výběrová řízení na dodávky výrobků a služeb kalkulována na fixní cenu.

​SŽ chystá za 142 milionů korun rekonstrukci trati z Litoměřic do Ústí n/L

14.6. – Železniční trať mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem-Střekovem čeká rekonstrukce. Součástí bude například změna trakční soustavy, vybudování nových nástupišť ve všech stanicích v úseku, protihlukových stěn nebo zabezpečovacího systému ETCS. Práce, pro něž nyní Správa železnic hledá zhotovitele, budou stát kolem 142 milionů korun. Uvedla to mluvčí správy Nela Friebová. Stavba bude trvat skoro čtyři roky, provoz bude zachován.

Západ Čech křižují nejmodernější vlaky v České republice: Vectrony, InterJety a RegioPantery

13.6. - Nejmodernější lokomotivy a vlakové soupravy v České republice a ve střední Evropě obsluhují západočeské tratě. Od neděle je na Západních expresech a Krušnohorech spolu s komfortními jednotkami InterJet nasazeno také více nejmodernějších elektrických lokomotiv Siemens Vectron. Spěšné vlaky Karlovy Vary – Cheb – Plzeň pak obsluhuje čtveřice bezbariérových jednotek RegioPanter.

Na železnici začal platit upravený jízdní řád, ČD poprvé vyjedou až k Dánsku

13.6. - Od včerejšího dne začal na regionální železnici platit upravený jízdní řád. Ve většině krajů jde pouze o mírné změny časů odjezdů nebo kapacit vlaků, případně jejich označení. Největší úpravy musí cestující očekávat na Děčínsku, kde začnou výluky při cestách do Německa. Nejde o jedinou změnu v provozu Českých drah, dopravce rozšířil vlakové spojení z Prahy do Hamburku do severoněmeckého Flensburgu na německo-dánské hranici.

spinner