Železniční doprava

Právě vychází v DN č. 11

​Michal Krapinec: České dráhy mají na to, aby se dostaly zpět do černých čísel

2.6. – Skupina České dráhy loni výrazně snížila svou ztrátu a ztrátová byla již jen osobní doprava. Jaká je současná situace národního dopravce a kam by se měl v budoucnu ubírat, to nám přiblížil nový předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.

Mezinárodní unie železnic slaví sto let

Dne 5. května 2022 zahájila UIC oslavy svého 100. výročí, a to on‑line za účasti přibližně 230 připojených účastníků. Účastníci byli mimo jiné informováni o Manifestu UIC, který bude zveřejněn v červnu 2022 a který bude obsahovat jak stávající řešení, tak řešení, která budou zavedena v budoucnu.

Příjezd TGV do Česka bude spojen s řadou doprovodných akcí

31.5. - Správa železnic zpřesňuje program doprovodných akcí spojených s příjezdem jednotky TGV. Jejich součástí budou workshop o přípravě vysokorychlostních tratí (VRT) s představiteli krajů, jednání hejtmanů a primátorů a také informační stánky na každé prezentaci soupravy.

Plzeňský kraj za týden vybere vlakového dopravce pro Plzeňsko a Český les

31.5. - Rada Plzeňského kraje vybere příští týden v pondělí dopravce, kteří budou deset let provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese. Ve hře jsou tři firmy, a to České dráhy, Arriva a Leo Express. Upřesněné nabídky má kraj na stole, se zájemci jednal několikrát o slevách. Nový dopravce musí začít vozit cestující od prosince 2023, řekl ČTK náměstek hejtmana Pavel Čížek. V současnosti v o­bou oblastech jezdí České dráhy.

​Siemens a jeho partneři postaví v Egyptě 2000 kilometrů vysokorychlostní železnice

30.5. – Egypt podepsal smlouvu s železniční a dopravní divizí průmyslové společnosti Siemens a jejími partnery na výstavbu přibližně 2000 kilometrů vysokorychlostní železnice. Divize Siemensu má v projektu podíl v hodnotě 8,1 miliardy eur (200 miliard Kč).

​Letošní program ČD Nostalgie nabídne po celé republice přes stovku akcí

29.5. – Více než sto různých nostalgických jízd v různých koutech České republiky je připraveno v rámci nabídky ČD NOSTALGIE. Množství z akcí patří již k pravidelným opakovaným událostem sezóny. V čele historických vlaků se objeví parní lokomotivy i vozidla mladší elektrické a motorové trakce. Kdo nechce čekat na některou z jízd a touží si prohlédnout historické vlaky, ten může zamířit do muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka, které je v letní sezóně otevřeno každý den.

​České dráhy převzaly od RSL další tři lokomotivy Siemens Vectron

28.5. – České dráhy převzaly od RSL další tři lokomotivy Siemens Vectron. V příštích týdnech národní dopravce rozšíří provoz Vectronů v západních Čechách. „Podle plánu pokračujeme v obnově našeho lokomotivního parku. V oblasti elektrických traťových lokomotiv se u nás prosadily moderní stroje Siemens Vectron. Od společnosti RSL si můžeme pronajmout až 50 těchto moderních evropských lokomotiv a sami jsme přímo u společnosti Siemens objednali dalších 50 strojů, které budou nejrychlejšími dnes vyráběnými lokomotivami Evropy. Jsou vybaveny moderní technikou včetně mobilní komunikace GSM-R nebo zabezpečovacího systému ETCS. Během deseti let chceme do obnovy vlaků investovat až 100 miliard korun,“ řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

​PKP Cargo International slaví výročí 70 let společnosti

27.5. – Společnost PKP Cargo International, člen skupiny PKP Cargo předního logistického operátora v Evropě, letos slaví výročí 70 let od založení společnosti.V le­tošním roce je to právě 70 let od doby, kdy byl dekretem ministerstva paliv a energetiky z 1. ledna 1952 založen podnik Ostravskokarvinský revír, doprava (OKR – Doprava). Připomeňme si důležité milníky v životě společnosti PKP Cargo International.

​Výluka mezi Brnem a Blanskem se od 1. června na léto rozšíří až do Svitav

27.5. – Výluka na železniční trati mezi Brnem a Blanskem, se kterou se potýkají cestující již od poloviny loňského prosince, nabude od 1. června do 26. srpna ještě většího rozsahu. Vlaky neprojedou kvůli opravám trati ani z Březové nad Svitavou do Svitav a mezi Blanskem a Březovou nad Svitavou bude napěťová výluka, nebudou tudy tak jezdit elektrické vlaky. Rychlíky z Prahy proto nebudou končit v Blansku, ale už ve Svitavách a cestující z osobních vlaků, kteří jezdí z Brna dále než do Blanska, čeká složitější cesta. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Kordis JMK. Od 1. do 7. června nebudou vlaky navíc jezdit vůbec mezi Blanskem a Rájcem-Jestřebí.

​MD podpoří nákladní železniční dopravce jezdící na elektřinu 230 miliony korun

27.5. – Ministerstvo dopravy vyhlašuje výzvu pro podporu nákladních železničních dopravců v elektrické trakci za rok 2021. V dotačním programu ROCET je připraveno 230 milionů korun, které budou sloužit na kompenzaci plateb za obnovitelné zdroje energie uhrazené dopravci v loňském roce.

spinner