Železniční doprava

​Výrobci: Na neelektrifikovaných tratích jsou budoucností bateriové a vodíkové vlaky

16.6. – Na železničních tratích, které nebudou elektrizované, jsou budoucností vlaky na alternativní pohony. I když v Česku zatím nejezdí žádné bateriové vlaky, výrobci kolejových vozidel už jich vyrobili stovky. A intenzivně také pracují na vývoji vlaků na vodík, z něhož se vyrábí přímo ve vlaku elektřina. Podle výrobců budou obě technologie existovat vedle sebe a je na objednavateli dopravy, aby si spočítal, která technologie na jaké trati se mu více vyplatí. Vyplývá to z prezentací, které dnes v Brně měli zástupci čtyř světových výrobců na konferenci s názvem Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR.

​ČD začaly prodávat zpáteční jízdenku z Brna na vídeňské letiště od 600 korun

15.6. – České dráhy spustily od tohoto týdne prodej zpátečních jízdenek z Brna na vídeňské letiště s platností na 30 dnů. Ve spolupráci s rakouskými spolkovými drahami je budou nabízet za ceny od 24 eur, tedy v přepočtu zhruba 600 korun. Platí pro všechny kategorie vlaků, přičemž na dálkové vlaky od Brna navazuje na vídeňském hlavním nádraží přípoj každou půlhodinu. Celková cestovní doba je zhruba dvě hodiny, uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Od čtvrtka spojí přímými vlaky Brno s vídeňským letištěm také dopravce RegioJet, zatím pojedou dva vlaky na letiště a jeden v opačném směru.

​ACRI: Zvyšování cen energií a materiálů ohrožuje český železniční průmysl

14.6. – Dopady skokového zvyšování cen vstupních materiálů a energií, rozpad dodavatelských řetězců či válečný konflikt na Ukrajině, situace, která vede ke zdražování výrobků a služeb. Jsou obory, které si tyto náklady promítnou do cen. Jinak je to s dodávkami na železnici, kde jsou výběrová řízení na dodávky výrobků a služeb kalkulována na fixní cenu.

​SŽ chystá za 142 milionů korun rekonstrukci trati z Litoměřic do Ústí n/L

14.6. – Železniční trať mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem-Střekovem čeká rekonstrukce. Součástí bude například změna trakční soustavy, vybudování nových nástupišť ve všech stanicích v úseku, protihlukových stěn nebo zabezpečovacího systému ETCS. Práce, pro něž nyní Správa železnic hledá zhotovitele, budou stát kolem 142 milionů korun. Uvedla to mluvčí správy Nela Friebová. Stavba bude trvat skoro čtyři roky, provoz bude zachován.

Západ Čech křižují nejmodernější vlaky v České republice: Vectrony, InterJety a RegioPantery

13.6. - Nejmodernější lokomotivy a vlakové soupravy v České republice a ve střední Evropě obsluhují západočeské tratě. Od neděle je na Západních expresech a Krušnohorech spolu s komfortními jednotkami InterJet nasazeno také více nejmodernějších elektrických lokomotiv Siemens Vectron. Spěšné vlaky Karlovy Vary – Cheb – Plzeň pak obsluhuje čtveřice bezbariérových jednotek RegioPanter.

Na železnici začal platit upravený jízdní řád, ČD poprvé vyjedou až k Dánsku

13.6. - Od včerejšího dne začal na regionální železnici platit upravený jízdní řád. Ve většině krajů jde pouze o mírné změny časů odjezdů nebo kapacit vlaků, případně jejich označení. Největší úpravy musí cestující očekávat na Děčínsku, kde začnou výluky při cestách do Německa. Nejde o jedinou změnu v provozu Českých drah, dopravce rozšířil vlakové spojení z Prahy do Hamburku do severoněmeckého Flensburgu na německo-dánské hranici.

Polská trať Poznań Główny – Wronki je dálkově ovládána technologiemi společnosti AŽD

12.6. - Společnost AŽD aktivovala a technicky předala polskému správci infrastruktury PKP PLK dálkové ovládání zabezpečovacího zařízení železniční tratě v úseku Poznań Główny – Wronki. Jde o poslední etapu stavby „Projekt a stavba zařízení pro řízení provozu a signalizace a zařízení železniční telekomunikační sítě na úseku Poznań Główny – Wronki (LCS Poznań Główny III)“ v celkové hodnotě 650,7 mil. zł (cca 3,7 mld. Kč). 

Evropská komise obvinila České dráhy a ÖBB, že poškodily firmu RegioJet

11.6. - Evropská komise (EK) obvinila České dráhy (ČD) a rakouského železničního dopravce ÖBB, že uzavřeli tajnou dohodu o použitých osobních železničních vagonech, která poškozovala českého provozovatele RegioJet. Komise ve svém předběžném stanovisku včera uvedla, že český podnik s rakouským uzavřely tajná ujednání s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu osobní železniční dopravy, oběma proto zaslala takzvané prohlášení o námitkách, ke kterému se mohou dopravci vyjádřit. Unijní úřady případ vyšetřovaly šest let. České dráhy na dotaz odmítly, že uzavřely kartelovou dohodu. Majitel RegioJet uvedl, že si počká na konec vyšetřování a přihlásí se o náhradu škody.

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days přilákal za 3 dny přes 10 000 návštěvníků

11.6. - Ve čtvrtek oficiálně skončil letošní mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days. Fakticky první ročník přilákal za 3 dny přesně 10 820 návštěvníků z řad široké i odborné veřejnosti, kteří si mohli prohlédnou několik desítek expozic ve venkovní a vnitřní části areálu.

Práce na železniční trati do Radotína pokračují, další stavby navážou

10.6. - Optimalizace trati ze stanice Praha-Smíchov do Černošic se blíží ke svému konci. Od 1. července začne fungovat železniční zastávka ve Velké Chuchli v nové poloze, skončí také výluky mezi Radotínem a Smíchovem. V příštím roce začnou práce mezi Karlštejnem a Berounem, v Chuchli se má také začít stavět nadjezd nad železniční tratí.

spinner