Železniční doprava

V dubnu začíná omezení na prvním železničním koridoru

28.3. - Cestující na železnici mezi Prahou, Českou Třebovou a Brnem čekají letošní rok výluky. Důvodem je souběh několika stavebních akcí, zejména pak modernizace trati mezi Brandýsem nad Orlicí a Ústí nad Orlicí, modernizace železničního uzlu v Pardubicích a výstavba dálničních mostů na D35 rovněž v Pardubickém kraji. Většina dálkových vlaků do Brna pojede přes Havlíčkův Brod. Vlaky z Prahy do Olomouce budou jezdit ve výlukovém režimu. Upravený jízdní řád začíná platit v úterý 6. dubna.

Škoda Electric vyrábí srdce lokomotiv pro giganta GE Wabtec

28.3. - Na prestižní zakázce pro světový strojírenský gigant GE Wabtec pracuje plzeňská Škoda Electric. Dceřiná společnost české skupiny Škoda Transportation brzy zahájí dodávku nové série klíčových částí lokomotiv, které budou jezdit na tratích ve středoasijském Kazachstánu. Pro Škodovku jde o velký i technicky náročný projekt s unikátními požadavky zákazníka. Například vzhledem k extrémnímu rozpětí teplot od minus 55 do plus 55 stupňů Celsia.

Italská společnost CLF si u CZ LOKO objednala 10 lokomotiv řady 741.7

26.3. - CZ LOKO a italská společnost Costruzioni Linee Ferroviarie s.p.a. (CLF), která se specializuje na výstavbu a údržbu tratí, uzavřely rámcovou smlouvu na dodávku celkem 10 lokomotiv řady 741.7.

Nový inovativní systém monitorování stavu brzd nákladních vlaků

26.3. - Společnosti Siemens Mobility a VTG Rail Europe podepsaly smlouvu na testování inovativního systému sledování brzd (BMS, Brake Monitoring System) pro automatizované zkoušení brzd nákladních vlaků s cílem prokázat funkčnost systému. Systém BMS umožňuje automatickou kontrolu brzd každého vozu ve vlaku. Vzhledem k očekávanému zvýšení efektivity železniční nákladní dopravy existuje v celé Evropě velký tržní potenciál na uplatnění tohoto systému.

ČD Cargo pořizuje dalších deset nových lokomotiv

25.3. - Obnova a modernizace lokomotivního parku je jednou z priorit společnosti ČD Cargo. „Bez moderních interoperabilních lokomotiv se na zahraničních trzích neobejdeme,“ řekl předseda představenstva ČD Cargo, Ing. Tomáš Tóth. „V loňském pandemickém roce jsme mimo území České republiky zajistili přepravu 4,5 milionu tun zboží, v letošním roce plánujeme tyto objemy minimálně zdvojnásobit. Proto jsme se v souladu s koncepcí udržitelnosti a rozvoje parku železničních kolejových vozidel rozhodli pro nákup dalších moderních vícesystémových lokomotiv. Naše rozhodnutí již odsouhlasila i dozorčí rada,“ upřesňil Tomáš Tóth.

ČD od května zúží dozorčí radu

25.3. - Dozorčí rada Českých drah se zúží. Řídicí výbor podniku schválil změnu stanov společnosti, podle kterých se počet členů rady sníží z devíti na šest. V radě skončí jeden zástupce zaměstnanců a také akademici. Změny začnou platit od května. Novou členkou rady se dnes naopak stala náměstkyně ministra dopravy Lenka Hlubučková. Změny jsou součástí úsporných opatření podniku.

Jihočeský kraj dá dopravcům 100 milionů jako náhradu za pandemii

24.3. - Jihočeský kraj zaplatí dopravcům 100 milionů Kč jako náhradu za loňské ztráty spjaté s koronavirem. Většina peněz půjde firmám provozujícím autobusy. Kvůli dopadům covidu-19 zároveň kraj od 13. června omezí železniční dopravu, jde o více než 60 vlaků, kraj tak ušetří 16,5 milionu Kč. Vyplývá to z rozhodnutí krajských zastupitelů. Informace včera potvrdili Hana Brožková z kanceláře hejtmana a Martin Stach ze společnosti Jikord, která je jihočeský koordinátor dopravy.

Podobu trasy pro rychlodráhu na Litoměřicku určí pracovní skupina

23.3. - Pracovní skupina určí, kudy povede vysokorychlostní železniční trať na Litoměřicku. Rychlodráha spojí Prahu a Drážďany. Správa železnic předložila v rámci studie proveditelnosti dvě trasy. Ústí nad Labem chce, aby zastávka byla v centru krajského města, některé obce na Litoměřicku žádají, aby se jim trať vyhnula. Cesta vlakem z Ústí do Prahy se rychlodráhou zkrátí na polovinu, tedy zhruba na půl hodiny.

Hackeři napadli sítě Správy železnic i Českých drah, provoz vlaků neohrozili

22.3. - Kybernetičtí útočníci v minulých dnech napadli počítačové systémy Správy železnic i Českých drah. Bezpečnost na tratích však neohrozili. Případem se nyní zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Upozornil na to dnes Deník N. Hackeři útočili na sítě státních organizací i v minulých týdnech.

Exministr Dan Ťok se má stát členem správní rady Správy železnic

22.3. - Bývalý ministr dopravy Dan Ťok (62) zřejmě zamíří do Správy železnic. Současný ministr dopravy Karel Havlíček ho navrhne jako řádného člena správní rady. Nominaci schválil a doporučil začátkem března vládní výbor pro personální nominace a nyní ho projedná vláda. Informovalo o tom dnes ministerstvo dopravy. Ťok byl ministrem dopravy v letech 2014 až 2019.

spinner