Železniční doprava

Polská trať Poznań Główny – Wronki je dálkově ovládána technologiemi společnosti AŽD

12.6. - Společnost AŽD aktivovala a technicky předala polskému správci infrastruktury PKP PLK dálkové ovládání zabezpečovacího zařízení železniční tratě v úseku Poznań Główny – Wronki. Jde o poslední etapu stavby „Projekt a stavba zařízení pro řízení provozu a signalizace a zařízení železniční telekomunikační sítě na úseku Poznań Główny – Wronki (LCS Poznań Główny III)“ v celkové hodnotě 650,7 mil. zł (cca 3,7 mld. Kč). 

Evropská komise obvinila České dráhy a ÖBB, že poškodily firmu RegioJet

11.6. - Evropská komise (EK) obvinila České dráhy (ČD) a rakouského železničního dopravce ÖBB, že uzavřeli tajnou dohodu o použitých osobních železničních vagonech, která poškozovala českého provozovatele RegioJet. Komise ve svém předběžném stanovisku včera uvedla, že český podnik s rakouským uzavřely tajná ujednání s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu osobní železniční dopravy, oběma proto zaslala takzvané prohlášení o námitkách, ke kterému se mohou dopravci vyjádřit. Unijní úřady případ vyšetřovaly šest let. České dráhy na dotaz odmítly, že uzavřely kartelovou dohodu. Majitel RegioJet uvedl, že si počká na konec vyšetřování a přihlásí se o náhradu škody.

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days přilákal za 3 dny přes 10 000 návštěvníků

11.6. - Ve čtvrtek oficiálně skončil letošní mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days. Fakticky první ročník přilákal za 3 dny přesně 10 820 návštěvníků z řad široké i odborné veřejnosti, kteří si mohli prohlédnou několik desítek expozic ve venkovní a vnitřní části areálu.

Práce na železniční trati do Radotína pokračují, další stavby navážou

10.6. - Optimalizace trati ze stanice Praha-Smíchov do Černošic se blíží ke svému konci. Od 1. července začne fungovat železniční zastávka ve Velké Chuchli v nové poloze, skončí také výluky mezi Radotínem a Smíchovem. V příštím roce začnou práce mezi Karlštejnem a Berounem, v Chuchli se má také začít stavět nadjezd nad železniční tratí.

Nákladní dopravci stále nejsou spokojení s projektem železničního uzlu v Brně

10.6. - Sdružení nákladních železničních dopravců ŽESNAD nadále usiluje o to, aby Správa železnic vzala v potaz veškeré požadavky, které zajistí dostatečnou kapacitu a propustnost nového brněnského železničního uzlu pro všechny druhy dopravy. Některé věci se sice v posledních letech posunuly k lepšímu, ale stále není stav projektu takový, aby s ním byli nákladní dopravci spokojení, řekl výkonný ředitel sdružení Oldřich Sládek na brněnském veletrhu Business Rail Days.

Hospodářské výsledky skupiny Škoda Transportation za rok 2021

10.6. - Skupina Škoda Transportation, český výrobce řešení pro hromadnou dopravu, zveřejnil své auditované hospodářské výsledky za rok 2021. Přestože skupina Škoda Transportation v roce 2021 čelila nelehkým výzvám, dosáhla solidních finančních výsledků, dokončila množství důležitých projektů a získala nové zásadní kontrakty. Skupina dosáhla čistého konsolidovaného zisku 580 milionů korun a překonala tak negativní dopady covidové pandemie. Ty se projevily nejvýrazněji v roce 2020. EBITDA vzrostla o 178 % na 1,06 miliardy korun. Meziroční nárůst zaznamenala Škodovka i u tržeb, které se zvýšily o 40,6 % na 15,5 miliardy korun. Na fungování skupiny i dokončování zakázek měla zásadní vliv pandemie nemoci covid-19 i nárůst cen energií a surovin.

Modernizované stavědlo Finnentrop bylo úspěšně uvedeno do provozu

9.6. - Projekt digitalizace německé železnice „Digitale Schiene Deutschland“ pokračuje. Deutsche Bahn (DB) uvedla do provozu kompletně obnovenou řídicí a zabezpečovací technologii na trati Ruhr-Sieg mezi Letmathem a Kreuztalem. Díky nejmodernější digitální technologii je železniční síť robustnější a spolehlivější, zároveň umožňuje lepší řízení a větší flexibilitu provozu vlaků. Údržba železniční trati bude méně nákladná a jednodušší. Uvedení stavědla do provozu je prvním uvedením projektu do provozu, které je financováno ze speciálního programu spolkové vlády s alokací 500 milionů EUR.

Železniční vůz Slovenská strela odjel z Kopřivnice na pravidelný servis

8.6. - Historický železniční vůz Slovenská strela odjel z Kopřivnice na Novojičínsku na pravidelnou prohlídku a nezbytný servis. V depozitáři u Muzea nákladních automobilů Tatra jej lidé znovu uvidí od 4. července. ČTK to sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková. Vůz je nyní v Přerově v péči odborníků Českomoravské železniční opravny, Mezopravny a společnosti Machač Motors.

Britští železničáři na konci června chystají největší stávku od roku 1989

8.6. - Tisíce britských železničářů se chystají na konci června uspořádat třídenní stávku, která bude nejrozsáhlejší od roku 1989 a která povede k úplnému ochromení britské železniční sítě. Oznámil to včera svaz britských železničních, námořních a dopravních odborů (RMT). Stávkovat ale chtějí i zaměstnanci londýnského metra.

Plzeňský kraj vybral ČD jako vlakového dopravce pro Plzeňsko a Český les

7.6. - České dráhy (ČD) budou do roku 2033 jezdit na Plzeňsku a v Českém lese. Jde přibližně o třetinu dopravního výkonu osobních vlaků v Plzeňském kraji. Desetiletý kontrakt, který začne od prosince 2023, je zhruba za čtyři miliardy korun. Vítězného dopravce pro obě oblasti schválili jednomyslně radní Plzeňského kraje. Ve hře byly ještě společnosti Arriva a Leo Express. ČTK to řekl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Aktuálně provozují osobní vlaky v obou oblastech ČD.

spinner