Železniční doprava

Už jste nahlásili svou železniční vlečku na ÚPDI?

V důsledku novely č. 367/2019 Sb., která která novelizovala zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách (dále jen „ZoD“) přibyla některým provozovatelům železničních vleček jedna nová starost a sice povinnost nahlásit svou vlečku Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (dále jen „UPDI“). Zatím ne všichni tak učinili.

Společnost ČD Cargo Slovakia je na trhu pojmem

Společnost ČD Cargo Slovakia, s. r. o., dceřiná společnost ČD Cargo, a. s., byla založena v roce 2008 s cílem poskytovat obchodní a spediční služby v oblasti železniční nákladní přepravy. A letos v červnu uskutečnila první přepravu na vlastní licenci. O současné situaci i plánech společnosti jsme hovořili s jejím jednatelem Ing. Danielem Zajkem. 

Spor o pozemky u dejvického nádraží, klíčové pro rychlodráhu, bude opět řešit soud

15.10. - Správa železnic podala odvolání proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který v srpnu zamítl žalobu státní organizace na neplatnost prodeje pozemků u nádraží v pražských Dejvicích developerské firmě Amádeus Real. Spor tak znovu bude řešit soud. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Podle železniční organizace je smlouva o prodeji neplatná, developer s tím nesouhlasí.

České dráhy omezí v souvislosti s opatřeními provoz vlaků

15.10. - České dráhy v souvislosti s opatřeními kvůli zhoršené epidemické situaci upraví provoz dálkových vlaků mimo dopravní špičku. Od 19. října omezí například provoz na linkách z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína, uvedly České dráhy na twitteru. Omezení se dotkne také spojů v úsecích Kolín – Ústí nad Labem, České Budějovice – Jihlava – Brno a Ostrava – Čadca. Vzhledem k nižšímu počtu cestujících v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem bude v koordinaci s krajskými úřady dočasně omezena i regionální vlaková doprava ČD. Cestující najdou veškeré informace na webu a v aplikaci Můj vlak.

Správní rada Nadačního fondu Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM rozdělila téměř 3 miliony korun na podporu železničářů a jejich rodin

14.10. - Skupina ČD prostřednictvím nadačního fondu pomáhá osobám pracujícím v současnosti či dříve pro železnici a jejich rodinám v těžkých životních situacích způsobených zejména závažnými onemocněními, těžkými úrazy (včetně úrazů s následkem smrti), živelními pohromami či jinými vnějšími zásahy, které podstatným způsobem negativně ovlivní život, rodinu nebo rodinné zázemí.

Správa železnic vybuduje v příštím roce na koridoru Brno-Břeclav odbočku Rajhrad

14.10. – Dopravní kapacitu mezinárodního železničního koridoru mezi Brnem a Břeclaví zlepší už v příštím roce nová odbočka Rajhrad. Správa železnic vyhlásila veřejnou zakázku na jejího zhotovitele. Vložení čtyř nových výhybek ve stejnojmenné železniční zastávce umožní předjíždění vlaků v traťovém úseku Modřice – Hrušovany u Brna, což napomůže zejména řešení kolizních situací mezi dálkovou a regionální dopravou. Předpokládané celkové náklady stavby dosahují 319 milionů korun.

​Leo Express vyzval ministra dopravy k pomoci státu dopravcům

10.10. – Někteří železniční dopravci žádají vládu o plošnou podporu pro obor. Ta by podle nich mohla mít formu prominutí poplatků za užívání železnice, navrhl soukromý dopravce Leo Express. Už dříve podobný návrh měli i nákladní dopravci.

​Britská železnice měla kvůli viru nejméně pasažérů od 19. století

9.10. – Kvůli pandemii koronaviru se počet cestujících na britské železnici snížil na úroveň z doby před 170 lety, méně pasažérů než letos na jaře vlaky přepravily naposledy v polovině 19. století. S odvoláním na data zveřejněná vládním úřadem pro silniční a železniční dopravu (ORR) o tom informoval list The Times.

​Bezpečnostní komise odsouhlasila plán dalšího zabezpečování hlavních i lokálních tratí

9.10. – Pracovní komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu včera na svém dalším jednání odsouhlasila plán umisťování traťové části zabezpečovače ETCS na hlavní a nejvytíženější železniční tratě ČR do roku 2030. Také přijala očekávaný plán na další zabezpečení lokálních tratí a otevřela i možnost dalšího budoucího zkvalitnění. Rovněž představila způsoby financování tohoto zabezpečení v roce 2021.

​Polovina obžalovaných v kauze Studénka se vrátí před soud

9.10. – Krajský soud v Ostravě včera jako odvolací soud potvrdil zproštění obžaloby pěti z deseti obžalovaných v kauze železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. U pěti dalších obžalovaných prvoinstanční zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Okresnímu soudu dal závazný pokyn, který musí respektovat. Podle žalobce Pavla Šáry, jenž je přesvědčen o vině všech obžalovaných, to znamená, že musejí být odsouzeni. Případ se tak potřetí dostane před Okresní soud v Novém Jičíně, který obžalované už dvakrát obžaloby zprostil.

spinner