Železniční doprava

​ČD u Klínce vyprostily dva vozy po vykolejené vlakové soupravě bez strojvůdce

10.5. – Pracovníci Českých drah včera nedaleko Klínce u Prahy vyprostili dva vozy po vlakové soupravě bez strojvůdce a cestujících, která tam minulý týden vykolejila. Po poledni se jim první vagon podařilo vrátit na koleje a odtáhnout, druhý vyprostili a odtáhli odpoledne. Provoz mezi Čisovicemi a Měchenicemi byl od 8:00 přerušený, cestující vozily autobusy.

​Černošice získají nejen moderní zastávky, ale také rychlejší spojení s metropolí

10.5. – Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace trati z Prahy do Berouna. Nyní vybrala zhotovitele projektové dokumentace pro úsek mezi pražským Radotínem a budoucí odbočkou Berounka. Vyhotoví ji společnost SUDOP Praha, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 96 milionů korun. Stavební práce se plánují v letech 2026 až 2029, jejich výsledkem bude nejen zrušení několika přejezdů, ale také zvýšení traťové rychlosti.

​ČD začnou ve čtvrtek u Klínce odstraňovat vozy po vykolejené vlakové soupravě

8.5. – České dráhy (ČD) začnou ve čtvrtek u Klínce nedaleko Prahy odstraňovat dva vozy po vlakové soupravě bez strojvůdce a cestujících, která tam minulý týden vykolejila. Provoz mezi Čisovicemi a Měchenicemi bude přerušen, pro cestující bude zavedena náhradní autobusová doprava, informoval včera mluvčí ČD Filip Medelský.

​Český železniční průmysl může zabojovat o dodávky vlaků pro Itálii

Český železniční průmysl může zabojovat o dodávky italských regionálních vlaků v hodnotě 800 milionů eur. Jedná se o investici do nákupu nejméně 150 bezemisních vlakových souprav, které nahradí stávající letité elektrické a dieselové jednotky zejména v jižní části země. Počítá se přitom s obnovou vozového parku regionálních a příměstských vlaků s cílem snížit průměrné stáří prostřednictvím nákupu nových souprav na elektrický a vodíkový pohon.

​Komentář: Co přinesl březen v dopravě a logistice

„Tak nám zase stávkuje ajznbón“, říká pani Müllerová a Švejk nejdřív neví, který a proč. „No přece v Němcích, pane Švejk!“ Tak tohle by mohl slyšet dobrý voják Švejk v poslední době několikrát, březen nevyjímaje. Odborový svaz strojvedoucích GDL 5. března přerušil kolektivní vyjednávání s Deutsche Bahn. Oba partneři kolektivního vyjednávání okamžitě začali obviňovat jeden druhého. Šéf GDL Claus Weselsky oznámil na středu 6. stávku v nákladní dopravě. Následovat měly další tzv. vlnové údery. Ty však budou oznámeny pouze v krátkém předstihu „a rozhodně ne 48 hodin předem,“ vysvětlil šéf GDL Weselsky a odmítl další arbitráž nebo moderování.

​Na veletrh Rail Business Days 2024 bude k vidění i první bateriový vlak v ČR

7.5. – Díky trojici České dráhy, Škoda Group a Moravskoslezský kraj bude na veletrhu Rail Business Days 2024, který se bude konat ve dnech 11. až 13. června v Ostravě, k vidění i historicky první bateriový vlak, jenž bude v pravidelném provozu na české železnici.

​Počet usmrcených při nehodách na železnici se v dubnu meziročně zdvojnásobil

6.5. – Počet usmrcených při nehodách na železnici letos v dubnu proti loňsku vzrostl dvojnásobně, z 11 na 22. Počet zraněných byl stejný jako loni v dubnu. Počet nehod na železnici ve stejném měsíci meziročně vzrostl téměř o deset procent. Železničních nehod za období od začátku roku do května se ale proti stejnému období loni stalo téměř o 11 procent méně. Vyplývá to ze statistiky Drážní inspekce (DI) zveřejněné na webu.

Martin Kupka (MD): Každá miliarda investovaná do dopravní infrastruktury zvyšuje HDP

Česká republika v posledních letech významnou měrou podporuje výstavbu dopravní infrastruktury. O vyjádření, jak hodlá financovat její rozvoj v následujících letech, ale také o pohled na další témata související s dopravou, jsme požádali ministra dopravy Martina Kupku.

​Středočeský kraj a Hlavní město Praha chystají velkou soutěž na železniční dopravce

2.5. – Středočeský kraj a Hlavní město Praha připravují výběrová řízení na dopravce ve veřejné drážní dopravě. S novými dopravci by měly na koleje vyjet nové či modernizované vlaky. Nové smlouvy by měly začít platit od prosince 2029. Největší kontrakt chtějí Středočeský kraj a Praha uzavřít na dobu 30 let, a to z důvodu mimořádně vysoké investice do vozového parku. Ten by mělo nově tvořit více než padesát vysokokapacitních elektrických jednotek, každá z nich až pro 400 cestujících (EMU 400). Další vysoutěžení dopravci pak zajistí po dobu 15 let provoz zbývajících elektrických výkonů, a to s jednotkami s kapacitou cca 240 cestujících a také většinou stávajících jednotek CityElefant. Podrobnosti ukulatého stolu s novináři představili Petr Borecký, středočeský radní pro veřejnou dopravu a Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu.

​Spojení Praha-Liberec-Görlitz zařadil parlament EU do transevropské sítě

1.5. – Železniční spojení Praha – Mladá Boleslav – Liberec – Frýdlant v Čechách – Zgorzelec – Görlitz zařadil Evropský parlament do sítě hlavních evropských železnic TEN-T. Zvýšila se tím šance, že se trať po desetiletích dočká modernizace a elektrifikace a na projekt bude možné čerpat i evropské dotace. Trať do Liberce se prakticky dostává na podobnou úroveň důležitosti jako ostatní koridory v republice, řekl k rozhodnutí liberecký hejtman Martin Půta.

spinner