Železniční doprava

Železničním neštěstím by mohly zabránit chytré senzory

28.4. - Nenápadný senzor na kolejnici, který zachytí jakékoliv vibrace a vzruchy, odešle signál a umělá inteligence vyhodnotí potenciální riziko. Takový by podle odborníků z Fakulty strojního inženýrství VUT mohl být recept pro zvýšení bezpečnosti na železnici.

Od května se otevírají půjčovny kol ČD Bike

28.4. - Po delší zimní přestávce vyvolané koronavirovou pandemií se od soboty 1. května 2021 znovu otevřou půjčovny kol ČD Bike. V letošní turistické sezóně bude tato oblíbená služba fungovat v celkem 70 železničních stanicích napříč všemi kraji České republiky.

ÖBB ohlásily rekordní investice ve výši 25 miliard EUR

28.4. - Pro rakouského železničního dopravce ÖBB byl minulý rok těžký. Na vrcholu pandemie zaznamenal až 90% pokles v počtu cestujících a i roční obrat se propadl o 700 mil. EUR. I přes nepříznivý vývoj pandemie se ale dopravci podařilo na přelomu roku skončit v černých číslech. Do roku 2026 také plánuje investovat rekordních 25 miliard EUR především do železniční infrastruktury a obnovitelných energií.

České dráhy obnovují plný provoz dalších dálkových linek

26.4. - České dráhy reagují na zvyšování poptávky cestujících a od začátku dubna postupně obnovují provoz dosud omezených linek dálkové dopravy. V období uzavření okresů se počet cestujících pohyboval na úrovni 30–35 % běžného provozu. V současné době vlaky ČD jezdí v rámci České republiky zhruba 45–50 % obvyklého počtu cestujících.

Unikátní železniční most přes plavební kanál na Vltavě se poprvé zdvihl

26.4. – V sobotu 24. dubna dopoledne provedl tým zhotovitele první zkušební zdvih nového železničního mostu přes Vraňansko-hořínský plavební kanál v Lužci nad Vltavou. Jde o první pohyblivý železniční most v České republice. Zdvih mostu byl plně automaticky řízen počítačem a ovládání se uskutečnilo provizorně z mostu. Po kompletaci zbývajících dvou zdvižných silničních mostů bude zprovozněn dálkový řídící systém a všechny mosty budou ovládány z dispečerského stanoviště ve velíně plavební komory Hořín. Ředitelství vodních cest ČR tak dokončením série nových mostů umožní během června letošního roku proplutí prvních vysokých lodí z Mělníka do Prahy.

Práce na rekonstrukci železniční stanice Chomutov by mohly začít za čtyři roky

26.4. - Práce na kompletní rekonstrukci železniční stanice Chomutov by mohly začít v roce 2025. Projekt zahrnuje posunutí výpravní budovy blíže k centru města. Předpokládaná cena celé stavby se odhaduje na 5,4 miliardy korun. ČTK to řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Lokomotivní depo v Turnově se zařadilo mezi památky

25.4. - Lokomotivní depo v Turnově, staré přes 80 let, se zařadilo mezi kulturní památky. Je to zejména díky rotundě, které se říká i výtopna nebo kruhová remíza. V republice jsou památkově chráněna jen dvě další depa, jedno je v Bohumíně a druhé, nepoměrně menší, v Kořenově na Jablonecku.

Příprava novostavby trati Praha-Ruzyně – Praha-Letiště Václava Havla vstupuje do finální fáze

24.4. - Poslední stupeň projektové přípravy, kterým je dokumentace pro stavební povolení, zbývá vytvořit před zahájením novostavby trati Praha-Ruzyně (mimo) – Praha-Letiště Václava Havla (mimo). Právě na zhotovitele této dokumentace nyní Správa železnic vypisuje veřejnou zakázku. Její součástí bude i digitální model stavby (BIM). Samotná realizace traťového úseku by měla začít za tři roky. Součástí stavby je i železniční zastávka Praha-Dlouhá Míle včetně záchytného parkoviště P+R a autobusového terminálu.

Prvomájové parní jízdy na Švestkové dráze

23.4. - První máj je nejenom lásky čas, ale na Švestkové dráze (Linka U10: Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Most) bude i časem pro nostalgické parní jízdy. Společnost AŽD totiž vypraví jako posilový spoj historickou soupravu taženou parní lokomotivou 431.032, které se přezdívá Ventilovka.

Správa železnic vybrala zpracovatele studie proveditelnosti VRT do Polska

23.4. - Návrh spojení Prahy s polskou Wrocławí novou vysokorychlostní tratí je předmětem studie proveditelnosti RS 5 VRT Praha – Hradec Králové – Wrocław, jejíhož zpracovatele vybrala Správa železnic. Ve výběrovém řízení se jím stala společnost SP + MCO_RS 5 VRT Praha – Wrocław_SP, zastoupená firmami SUDOP PRAHA a MORAVIA CONSULT Olomouc. Celková cena za zpracování studie činí 12,6 milionu korun bez DPH.

spinner