Železniční doprava

Ve Vsetíně začíná vznikat nový terminál

23.7. - Modernizace železniční stanice ve Vsetíně je v plném proudu. Po devíti měsících stavebních prací začínají růst základy nového dopravního terminálu, který nahradí stávající nádražní budovu. Jedna z jejích částí už je odstraněná. Intenzivně se pracuje i na modernizaci železniční infrastruktury, v letošním roce se stavbaři zaměřují na úsek Vsetín – Ústí u Vsetína.

České dráhy testují provoz pod dohledem ETCS, na ETCS se připravují další strojvedoucí a vozidla

22.7. – České dráhy jezdí od dubna ve zkušebním provozu pod dohledem ETCS na trati Olomouc – Přerov – Břeclav. Jízdy osobních vlaků ČD pod dohledem ETCS začaly s 30 strojvedoucími a lokomotivami řady 362. Ve druhé polovině roku se zkušební provoz pod dohledem ETCS rozšíří na další tratě v Česku, proto pokračuje zaškolení strojvedoucích a zvyšuje se počet vozidel, která jsou vybavena mobilní částí ETCS.

České dráhy jsou potvrzeným vítězným dopravcem na Plzeňsku a v Českém lese

21.7. - České dráhy (ČD) jsou potvrzeným vítězným dopravcem na Plzeňsku a v Českém lese. Od prosince 2023 tak budou po deset let zajišťovat přibližně třetinu dopravního výkonu osobních vlaků v Plzeňském kraji. Neúspěšní soutěžitelé, jimiž byly společnosti Arriva a Leo Express, nepodali proti vítězné nabídce žádné námitky. Řekl to dnes náměstek hejtmana Pavel Čížek. Vítězného dopravce pro obě oblasti schválili 6. června radní kraje. Desetiletý kontrakt s ČD je zhruba za čtyři miliardy korun.

Na rozvoji železnice by se mohl podílet stát i soukromý sektor, schválila vláda

21.7. - Na rozvoji železnice by mohl veřejný sektor spolupracovat se soukromým. Záměr ministerstva dopravy na středečním jednání schválila vláda. Resortu uložila, aby zajistil analýzu tohoto modelu ke dvěma plánovaným investicím. Týkat se bude modernizace a novostavby trati z Prahy přes Veleslavín na Letiště Václava Havla, a dále druhé části modernizace trati Nemanice I – Ševětín v jižních Čechách. Úřad vlády to uvedl v tiskové zprávě.

V Chodově odstartuje výstavba nové nádražní budovy

20.7. - Správa železnic uzavřela smlouvu na novostavbu výpravní budovy ve stanici Chodov na Karlovarsku. Stavební práce provede za cenu 34,5 milionu korun společnost STRABAG Rail. Nová budova bude umístěna nedaleko vstupu do podchodu, vybudovaného v rámci modernizace nástupišť. Na místě současného nádraží vznikne točna a stání pro autobusy. Stavba bude spolufinancovaná EU z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Práce by měly začít v průběhu srpna, jejich dokončení se předpokládá v říjnu příštího roku.

ÖBB Rail Cargo Group má nový přímý spoj z České republiky k Severnímu moři

19.7. - Novým spojem TransFER Mělník–Wilhelmshaven překonává ÖBB Rail Cargo Group další milník na českém trhu nákladní dopravy. Jeden spoj TransFER oběma směry týdně nabídne od července 2022 trasu Mělník–Děčín–Maschen–Hude–Wilhelmshaven a opačným směrem s navazujícími spojeními s dalšími terminály v České republice a na Slovensku. Spoj vyjíždí z České republiky do Německa vždy v pondělí a na zpáteční cestu se vydává v úterý. Spoj TransFER je mimořádně vhodný pro kontejnery ISO, možná je i přeprava nebezpečného nákladu.

​Společnost SüdLeasing objednala pro SBB Cargo International 20 lokomotiv Vectron

18.7. – Švýcarský dopravce SBB Cargo International AG si ve spolupráci se společností SüdLeasing GmbH objednal 20 vícesystémových elektrických lokomotiv Vectron vybavených novým systémem XLoad od společnosti Siemens Mobility. Balíček technických opatření XLoad je další volitelné hardwarové a softwarové řešení pro platformu lokomotiv Vectron. Systém XLoad zahrnuje optimalizované řízení tažných sil na mezi adheze (protiskluzová ochrana) a nové hardwarové komponenty pro optimální přenos tažné síly mezi kolem a kolejnicí. S pomocí systému XLoad dosahují lokomotivy Vectron vyšší stability adhezního záběru, což se pozitivně projevuje na vyšší reálně dosažitelné tažné síle, a tedy i ve zvládnutí vyšších normativů hmotnosti zátěže vlaků. A to zejména při zhoršených adhezních podmínkách (mokro, sníh atd.), při rozjezdu v obloucích a na strmých stoupáních. Primárně byl systém XLoad vyvinut a ověřen pro náročné horské tratě v alpských zemích.

​Společnost Reichmuth objednala 35 lokomotiv Vectron pro SBB Cargo

17.7. – Společnost Reichmuth & Co Investment Management AG si v rámci své investiční společnosti LokRoll 3 AG objednala 35 vysoce výkonných interoperabilních elektrických lokomotiv Vectron AC od společnosti Siemens Mobility. Lokomotivy si pronajme švýcarský nákladní dopravce SBB Cargo na osm let prostřednictvím správce aktiv Northrail GmbH, jenž je pověřen realizací zakázky. Celá zakázka byla řízena společností Paribus Rail Investment Management GmbH. Součástí pronájmu je také zajištění údržby lokomotiv společností Siemens Mobility po dobu osmi let. Lokomotivy Vectron budou vyrobeny v závodě Siemens Mobility v Mnichově-Allachu a budou dodány v roce 2024.

​ČR i Bavorsko mají priority v modernizaci železniční tratě či budování 5G sítí

15.7. – Modernizace železničního spojení mezi Prahou a Mnichovem je prioritou pro Českou republiku i Bavorsko, stejně jako budování mobilních sítí páté generace (5G). Shodli se na tom premiéři Bavorska Markus Söder a ČR Petr Fiala při včerejším jednání v Praze, uvedli na tiskové konferenci. Aktuálně se počítá s modernizací tratě do roku 2030.

​Litva po doporučení Evropské komise umožní tranzit zboží do Kaliningradu

14.7 – Litva se bude řídit včerejším doporučením Evropské komise (EK) a umožní, aby se ruské zboží podléhající sankcím Evropské unie tranzitem po železnici dostalo do ruské Kaliningradské oblasti, která je na baltském pobřeží obklopena Polskem a Litvou. S odvoláním na litevské ministerstvo zahraničí to uvedla agentura Reuters. Vilnius tak změnil své červnové rozhodnutí, kdy přes litevské území do Kaliningradu zakázal přepravovat zboží, na které se vztahují protiruské sankce EU. Ruská média včera ráno informovala, že EU hodlá zařídit, aby Rusko mohlo bez omezení dopravovat zboží na své odloučené území.

spinner