Železniční doprava

​Firma JHMD chce koupit vlaky na úzkokolejku za 370 milionů Kč

17.11. – Firma Jindřichoh­radecké místní dráhy (JHMD), jež provozuje železniční dopravu na úzkokolejce, dokončila tržní konzultace k nákupu nových vlaků. Má nabídky od čínské firmy CRRC a švýcarské Stadler Rail. Investice bude 370 milionů Kč, zkušební provoz plánuje na konec roku 2023. ČTK to řekl ředitel JHMD Boris Čajánek.

Začíná rekonstrukce nádražní budovy v Pardubicích

17.11. - Správa železnic podepsala smlouvu se zhotovitelem první etapy rekonstrukce nádražní budovy v Pardubicích. Stala se jím společnost tvořená firmami Chládek a Tintěra, Pardubice a EUROVIA CS, celkové investiční náklady dosahují 613,8 milionu korun. Akce se bude připravovat v režimu P+R, který zahrnuje jak zhotovení projektu, tak samotnou realizaci stavby. 

Škoda Transportation dodá ČD až 60 elektrických vlaků za 9,6 miliardy

13.11. - České dráhy uzavřely rámcovou smlouvu na dodání až 60 kusů moderních elektrických jednotek s konsorciem Škoda TransportationŠkoda Vagonka. Tyto vlaky jsou určeny pro provoz v regionální dopravě a budou mít klimatizovaný, bezbariérový interiér, nabídnou Wi-Fi připojení k internetu a další prvky nejmodernější výbavy. Cestující se jimi svezou nejdříve v Moravskoslezském, a pokud záměr definitivně posvětí nové krajské vedení, také v Olomouckém kraji.


​PKP CARGO INTERNATIONAL realizovala první přepravu koksu do Itálie

13.11. – Mezinárodní železniční dopravce PKP CARGO INTERNATIONAL (dříve AWT), člen skupiny PKP CARGO, předního logistického operátora v Evropě, úspěšně realizovala na vlastní licenci a jednou vícesystémovou lokomotivou Vectron přes šest států první přepravu koksu pro svého dlouholetého významného zákazníka z České republiky do Itálie. Skupina tak nadále zvyšuje počty mezinárodních přeprav a pokračuje v posilování své pozice na evropském železničním trhu, zejména v koridoru sever-jih.

Jednotnou jízdenku zatím využilo 9339 pasažérů, testy brzdí krize

13.11. – Jednotnou jízdenku za pět měsíců zkušebního provozu využilo zatím přes 9300 cestujících. Většina si ji přitom koupila na pokladně. Testování ovšem v současnosti komplikuje koronavirová krize, původně plánované rozšíření testů se proto zatím odkládá. Ostré spuštění systému je však nadále plánováno na polovinu prosince. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Cendis Martin Opatrný.

​Železniční most mezi stanicemi Ústí nad Labem – Střekov a Ústí nad Labem západ čeká rekonstrukce

13.11. – Správa železnic vypisuje zakázku na rekonstrukci mostu, který se nachází na trati mezi stanicemi Ústí nad Labem – Střekov a Ústí nad Labem západ. Jejím předmětem je kromě zpracování záměru projektu také příprava navazujících dokumentací pro vydání společného povolení, provádění stavby a výkon autorského dozoru.

Tři české firmy se budou podílet na modernizaci slovenských tratí

12.11. – České firmy Eurovia CSSubterraAŽD Praha se budou na Slovensku podílet na jedné z největších zakázek na modernizaci železniční infrastruktury za poslední roky. Státem kontrolovaná společnost Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) totiž podepsala smlouvu za 323,37 milionu eur (8,5 miliardy Kč) se čtyřčlenným konsorciem v čele s firmou Strabag, součástí sdružení je také zmíněná trojice českých firem.

​RegioJet získal záruku na úvěry v hodnotě 375 milionů korun

12.11. - RegioJet získal od Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) vlastněné státem záruku za úvěry v hodnotě 375 milionů korun. Peníze chce dopravce využít pro další růst a inovace. Záruka na úvěrové financování až do výše 80 procent je důležitou podporou dalšího rozvoje, uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

​ČD nasadí příští rok v Pardubickém kraji 16 modernizovaných vozů

12.11. - České dráhy (ČD) nasadí příští rok v Pardubickém kraji 16 modernizovaných vozů řady Bdmtee. Na jejich obnovu už uzavřely smlouvu. Vagony dostanou nová sedadla, moderní interiér, elektrické zásuvky, bezdrátové wi-fi připojení na internet i digitální informační systém, uvedl mluvčí drah Robert Pagan.

Rakousko rekordně investuje do tratí, cílem je kompletní elektrifikace do roku 2035

Rakouská spolková ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerováv polovině října společně s výkonným ředitelem rakouských spolkových drah (ÖBB) Andreasem Matthäem oznámila „největší železniční investiční balíček, jaký kdy republika viděla“. Cílem rekordní vládní injekce do drah je mimo jiné do roku 2035 dosáhnout elektrifikace celé rakouské železniční sítě.

spinner