Železniční doprava

​CER: ERTMS je pro větší převod zboží na železnici nezbytný

Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS) nabízí nezbytné podmínky pro nepřetržitou, bezpečnou, efektivní a rychlou železniční dopravu. Rychlé železniční služby, zejména vytvoření vysokorychlostní železniční sítě jako součásti transevropské dopravní sítě (TEN‑T), nabízejí atraktivní alternativu ke znečišťujícím druhům dopravy.

Dvě vlakové linky v Praze zajistí za 162,3 mil. Kč ročně RegioJet

29.11. - Společnost RegioJet zajistí pro hlavní město provoz vlakové linky S49 z Roztok do Hostivaře a linky S61, která by by za tři roky měla propojit Hostivař a Běchovice. Město za obě linky zaplatí dohromady zhruba 162,3 milionu korun ročně, provoz již fungující linky S49 na příští rok vyjde na 91,4 milionu. Přidělení zakázky dnes schválili městští radní. Podle primátorova náměstka Adama Scheinherra je cena dosažená v soutěži o zhruba 90 milionů korun ročně nižší, než město předpokládalo.

Správa železnic vyhlásila soutěž na projektanta vysokorychlostní trati Podřipsko

29.11. - Správa železnic vyhlásila další veřejnou zakázku na dodavatele DÚR pro novou síť vysokorychlostních tratí (VRT). Úsek VRT Podřipsko je součástí trati Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, která zajistí napojení českých železnic na evropskou vysokorychlostní infrastrukturu. Projektanti připraví detailní technická řešení trati nebo opatření na ochranu obyvatel a životního prostředí. Součástí dokumentace bude také organizace výstavby tohoto bezmála 60kilometrového úseku. Veřejná zakázka rovněž počítá s přípravou podkladů pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) a také se zpracováním digitálního modelu ve standardu BIM.

Turecké ocelárny koupí až šest dalších lokomotiv z CZ LOKO

29.11. - Turecké ocelárny Erdemir z města Eregli si objednaly u společnosti CZ LOKO čtyři posunovací lokomotivy EffiShunter 600 se silnějším spalovacím motorem CAT C27 o výkonu 709 kW. Kontrakt za zhruba 170 milionů korun předpokládá dodání celé série v prvním čtvrtletí 2023. Ocelárny přitom mají opci na další dva kusy za stejných podmínek. Může tedy jít celkem až o šest lokomotiv. Ty v náročném průmyslovém provozu nahradí zastaralé stroje sovětské a čínské konstrukce.

Alstom prodá svoji továrnu v Reichshoffenu

26.11. - Společnost Alstom oznámila prodej své platformy Coradia Polyvalent, svého výrobního závodu Reichshoffen ve Francii a své platformy TALENT3, která je v současnosti vyvíjena v německém Hennigsdorfu. Kupujícím je španělská společnost CAF.

Správa železnic začala rekonstruovat železniční stanici Vsetín za 3,4 miliardy Kč

24.11. - Správa železnic dnes začala rekonstruovat železniční stanici Vsetín. Náklady jsou 3,376 miliardy korun bez DPH, hotovo by mělo být na začátku roku 2025. Stavbu provede sdružení společností OHLA ŽS, a.s., Strabag Rail a AŽD. Nová výpravní budova, která nahradí současnou, bude sloužit jako společný odbavovací terminál pro drážní i pro autobusovou dopravu. Budou vybudována tři nástupiště, vzniknou nové podchody i parkovací dům, řekl dnes novinářům generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Výkonným ředitelem společnosti Alstom pro Českou republiku a Slovensko je Dan Kurucz

24.11. - Novým výkonným ředitelem společnosti Alstom v České republice a na Slovensku se stal Dan Kurucz. Dan bude zodpovědný za novou organizaci Alstomu v České republice s týmem 1300 zaměstnanců ve výrobním závodě v České Lípě a za obchodní úsek sídlící v Praze. Alstom chce na českém a slovenském trhu dále růst a rozvíjet své zdejší provozy a podnikatelské aktivity, proto posiluje místní manažerský tým.

Firma CZ LOKO začala pracovat na vývoji lokomotivy na vodíkový pohon

22.11. - Výrobce lokomotiv CZ Loko z České Třebové začal pracovat na vývoji lokomotivy na vodíkový pohon pracovně označené HydrogenShunter 1000. Projekt je zatím ve fází studie proveditelnosti, která ukáže, zda se bude stavět prototyp, uvedla dnes společnost v tiskové zprávě. Lokomotiva s maximálním výkonem až 800 kW by měla k dobíjení trakčních baterií využívat vodíkové články.

Siemens Mobility dodá 57 nových jednotek pro železniční sítě Franky-jižní Durynsko a Dunaj-Isar

22.11. – DB Regio Bayern a výrobce kolejových vozidel Siemens Mobility nasadí od prosince 2023 na bavorské koleje 57 nových jednotek. Pro síť Franky-jižní Durynsko se v tuto chvílí vyrábí 26 nových jednotek Desiro HC, pro síť Dunaj-Isar pak 25 dvoupodlažních jednotek Desiro HC a šest jednotek Mireo. Vozidla pro síť Franky-jižní Durynsko budou dodána ve dvou etapách. Prvních 18 čtyřvozových jednotek Desiro HC bude v provozu od roku 2023, dalších osm šestivozových vozidel od června 2024. Provozní rychlost vozidel je téměř srovnatelná s ICE, například mezi Coburgem a Erfurtem budou jezdit rychlostí 190 km/h. V síti Dunaj-Isar bude všech 31 nových vozidel nasazeno do provozu od prosince 2024.

Společnost AŽD získala v Polsku už pátou zakázku

22.11. - Společnost AŽD uzavřela kontrakt na dodávku zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na železniční trati Glincz – Kartuzy v Polsku se stavební společností Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno -Torowe (PPMT). Hodnota kontraktu činí 46,5 mil zł (cca 256 mil. Kč).

spinner