Železniční doprava

Pro rychlodráhu do Drážďan bude klíčové územní řízení, začít má letos

4.5. - Letos začnou práce na dokumentaci pro územní řízení k připravované vysokorychlostní trati mezi Prahou a Drážďany. Řízení je klíčové pro určení trasy železnice. Vyjasnit by také měla termín zahájení a zprovoznění stavby. Novinářům to dnes řekli projektoví manažeři rychlodráhy Petr Provazník ze Správy železnic a Kai Müller z DB Netz.

CityElefanty nabídnou nově Wi-Fi a další vylepšení

4.5. - České dráhy provozují v Praze a Středočeském kraji celkem 70 jednotek CityElefant, které zajišťují příměstskou dopravou v okolí metropole. Jejich modernizace je v plném proudu, ve vylepšených vlacích budou moci cestující nově zdarma využít připojení k internetu přes Wi-Fi, zásuvky pro dobíjení drobné elektroniky a další prvky výbavy.

Tanya Altmann posiluje TOP management skupiny Škoda Transportation

3.5. - Škoda Transportation a skupina PPF posilují v oblasti mobility a od května vytvářejí novou obchodní jednotku pod vedením Tanyi Altmann. Ta rozšiřuje TOP manažerský tým skupiny Škoda Transportation a bude pracovat na nově vzniklé pozici Senior Vice President pro Bus Mobility Solutions. Zaměří se tak zejména na rozšíření obchodní linky autobusů v rámci skupiny i propojení na sesterskou společnost Temsa – tureckého výrobce autobusů, který je z 50 % vlastněn společností PPF IndustryCo.

Leo Express obnoví spojení se Slovenskem, přidá vlaky v Česku a chce zpátky do Polska

3.5. - Díky rozvolnění protiepidemio­logických opatření na Slovensku a zájmu cestujících obnovuje Leo Express od 14. května částečně provoz mezi Českem a Košicemi. Vlaky se nejdříve vrátí ve vybrané dny a následně Leo Express počet spojů přizpůsobí poptávce cestujících. Plánuje se vrátit k plnému provozu dvou zpátečních spojů denně. 

Stát chystá elektrizaci a modernizaci Vlárské dráhy za 10,1 miliardy Kč

1.5. - Stát připravuje elektrizaci a modernizaci části takzvané Vlárské dráhy. Týkat by se měla úseků mezi železničními stanicemi (ŽST) Veselí nad Moravou a Kunovice, Staré Město u Uherského Hradiště, Újezdec u Luhačovic a Luhačovice a také Újezdec u Luhačovic a Bojkovice město. Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti, Správa železnic tedy může pokračovat v projektové přípravě, odpověděl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva František Jemelka.

Do Lednice vyrazí oblíbený motoráček i parní lokomotiva

1.5. - Na trať Břeclav – Lednice se opět vrací pravidelné nostalgické jízdy Českých drah. Milovníci železniční historie se motorovým vláčkem „Hurvínek“ svezou během jarních a letních měsíců. První jízda je v plánu už dnes. Ve dvou termínech motoráček nahradí parní lokomotiva „Šlechtična“.

České dráhy pokračují s Královehradeckým krajem v jednáních o posledních smluvních detailech

30.4. - České dráhy pokračují se zástupci Královehradeckého kraje v jednáních o posledních smluvních detailech pro zajištění provozu regionálních spojů podle nové smlouvy od prosince 2021. Národní dopravce uspěl v konkurenci 31 oslovených dopravců a chce naplnit svůj prvotní cíl, obhájit nejen současný rozsah výkonů ČD v regionu, ale zajistit i nové linky, například přímé vlaky z Pardubic a Hradce Králové do Svobody nad Úpou nebo Broumova.

Uwe Leuschner se stal novým generálním ředitelem FELB Group

30.4. - Operátor železniční nákladní dopravy FELB (Far East Land Bridge) jmenoval novým generálním ředitelem Uwe Leuschnera, který se na svém postu u jednoho z předních železničních operátorů v Eurasii soustředí na strategické sladění FELB Group, rozvoj podnikání a mezinárodní vztahy.

Pandemie dostala Skupinu ČD do čtyřmiliardové ztráty

29.4. - Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) skončila Skupina České dráhy loňské hospodaření s konsolidovanou ztrátou 4,1 miliardy korun. Největší propad tržeb zasáhl osobní dopravu. Kvůli opatřením proti šíření COVID-19 meziročně klesl počet cestujících o třetinu na necelých 118 milionů. Významné ztráty však utrpěly i další firmy Skupiny – ČD Travel, Dopravní vzdělávací institut a ČD Cargo.

České dráhy se chystají od PPF odkoupit zbylý podíl v ČD - Telematika

29.4. - České dráhy se chystají ovládnout celý podíl v telekomunikační firmě ČD – Telematika, v níž nyní vlastní přes 70 procent. Představenstvo společnosti schválilo odkup zbylého podílu ve firmě od investiční skupiny PPF. Akvizici nyní bude schvalovat dozorčí rada a řídící výbor podniku. ČTK to řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Podle informací serveru Seznam Zprávy bude cena kolem 850 milionů korun, což je podle serveru čtyřikrát více než v minulosti.

spinner