Železniční doprava

Rekonstrukce stanice v Rožnově pod Radhoštěm může začít

2.8. - Správa železnic vybrala zhotovitele celkové rekonstrukce stanice Rožnov pod Radhoštěm. Stala se jím Společnost Rožnov, kterou tvoří firmy SWIETELSKY Rail CZ a EDIKT. Nabídková cena činí 175,8 milionu korun, realizace projektu bude navržena ke spolufinancování Evropskou unií z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Obnovou projde jak kolejiště stanice, tak i nádražní budova. Stavební práce jsou plánovány od začátku srpna do května příštího roku.

ČD - Telematika má nového předsedu představenstva, firmu povede Jan Hobza

1.8. - Společnost ČD – Telematika má od dnešního dne nového předsedu představenstva. Valnou hromadou společnosti byl do této pozice zvolen Jan Hobza. V tříčlenném představenstvu nadále pokračují jeho dva dosavadní členové, a sice David Wolski a Tomáš Businský. Jde o reakci na skutečnost, že bývalý předseda představenstva ČD – Telematiky Michal Krapinec se stal šéfem Českých drah. Představenstvo ČD – Telematiky je tak opět kompletní.

ČD Cargo objednává u společnosti Siemens Mobility 10 lokomotiv Vectron MS

1.8. - Největší český železniční nákladní dopravce ČD Cargo a společnost Siemens Mobility Česká republika podepsali v polovině července smlouvu na nákup deseti interoperabilních vícesystémových elektrických lokomotiv Siemens Vectron MS (varianta A54), které disponují maximální provozní rychlostí 160 km/h.

Drážní úřad do pololetí rozhodl o zrušení 35 železničních přejezdů

30.7. - Drážní úřad za první pololetí letošního roku rozhodl o odstranění 35 železničních přejezdů. Je to stejné množství jako za celý rok 2019 a několikanásobek roků 2020 a 2021. Samotné odstranění přejezdů mají následně na starosti provozovatelé dráhy, kteří o zrušení požádali. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. V České republice bylo ke konci června podle údajů Správy železnic 7697 přejezdů, což je o 60 méně než před rokem.

Společnost AŽD zabezpečí chorvatskou železniční trať Hrvatski Leskovac – Karlovac

29.7. - Česká společnost AŽD uspěla se svou nabídkou v soutěži na dodávku zabezpečovacího a telekomunikačního zařízení na železniční trať Hrvatski Leskovac – Karlovac a uzavřela v Karlovaci za účasti chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće a ministra dopravy Olega Butkoviće smlouvu o dílo s HŽ Infrastruktura (Chorvatská železnice). AŽD bude realizovat své dodávky z pozice hlavního kontraktora. Hodnota zakázky je 263,5 mil. HRK (cca 34,9 mil. EUR) a realizace potrvá 30 měsíců.

V Británii stávkuje na 40 000 železničářů, funguje jen pětina železniční sítě

27.7. - V Británii dnes zahájilo stávku na 40 000 železničářů z odborových organizací RMT a TSSA. Požadují vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. V provozu je jen zhruba pětina spojů, napsala agentura Reuters. „Jsme více než kdy dřív odhodlaní dosáhnout zvýšení mezd, větších pracovních jistot a dobrých pracovních podmínek,“ řekl generální tajemník RMT Mich Lynch.

CER vítá dohodu Rady EU o obecném přístupu k reformě ETS

Po dlouhém nočním jednání na konci června se ministři životního prostředí Evropské unie dohodli na obecném přístupu k reformě systému EU pro obchodování s emisemi (ETS). Nyní, když Rada EU i Evropský parlament zaujaly své postoje, mohou začít jednání o konečné dohodě, která by vedla k dosažení cílů legislativního balíčku Fit for 55.

Šumperský závod Škoda Group slaví 75. výročí svého založení

27.7. - Výročí 75 let od založení slaví v tomto roce šumperský závod Škody Group. Strojírenská firma ze Šumperka je dnes důležitým hráčem na poli výroby, modernizace a oprav železničních vozidel a také významným zaměstnavatelem v regionu. Aktuálně zaměstnává bezmála 800 pracovníků a díky růstu počtu nových zakázek plánuje nabrat další desítky lidí na různé pozice ve výrobě či vývoji. Šumperský závod v posledních několika letech prošel výraznou modernizací a rozšířením výrobních kapacit za více než 460 milionů korun.

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Drážním úřadem spouští dotazník pro strojvedoucí

26.7. - Ministerstvo dopravy, Drážní úřad a Dopravní vzdělávací institut spouští průzkum zkušeností a názorů strojvedoucích v ČR na podmínky výkonu jejich profese, které mohou ovlivnit bezpečnost tuzemské železnice. Má podobu anonymního online dotazníku, o kterém byli informováni všichni železniční dopravci. Projekt vznikl z iniciativy ministra dopravy Martina Kupky a resortní Pracovní komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu.

České dráhy připravují novou smlouvu s Plzeňským krajem

25.7. – Vedení Českých drah a Plzeňského kraje nyní jednají o nové smlouvě o veřejných službách v přepravě cestujících ve drážní osobní přepravě na provozní soubory Plzeňsko a Český les. Smlouva na 10 let by měla být podepsána na podzim tohoto roku a v kraji díky ní budou jezdit nové jednotky od polského výrobce PESA.

spinner