Informatika

​Hamburk chce hostit světový kongres ITS

Hamburk hodlá hostit Světový kongres ITS v roce 2021 a předložil oficiálně svou žádost. V červnu v Glasgow na Evropském kongresu ITS jeho zástupci nastínili, co vše může v oblasti informatiky a telematiky nabídnout, a výkonný ředitel ITS Deutschland Harry Evers a viceprezident Sdružení pro dopravní telematiku Roman Srp zde podepsali memorandum o porozumění vztahující se k podpoře kandidatury Hamburku.

Aktuality ze světa 20

Aktuality ze světa 20 Premium

23.8. – Zvýšení kontejnerových sazeb na moři opět vybouchlo a zvýšené sazby ze začátku července nepřinesly očekávaný úspěch. Po polovině měsíce průměrné sazby zásilek ze Šanghaje do Evropy jakož i do Severní Ameriky poklesly podle indexu SCFI (Shanghai-Index) o zhruba 7 až 12 procent. Kontejnery do severní Evropy se knihovaly za průměrných 713 USD za TEU. Na počátku července se sazby za kontejner přitom vyšplhaly na 1200 USD. Jednotlivé námořní linky plánovaly nové zvýšení od 1. srpna – všeobecně kolem 600 USD za kontejner, aby povzbudily své obraty v sezonně silném třetím čtvrtletí


​Pražský workshop představil využití satelitní navigace na železnic

9.8. – V rámci projektu NGTC (Next Generation Train Control) koordinovaného Unií evropského železničního průmyslu UNIFE a podporovaného experty na globální navigační satelitní systémy GNSS z evropské agentury GSA a Evropské kosmické agentury ESA se v Praze 7. července uskutečnily konference a workshop zaměřené na koncové uživatele. Účastníci se mohli seznámit s nejnovějšími výsledky NGTC a možnostmi využití evropského satelitního navigačního systému v železniční dopravě.

Hl

​Platit v celé pražské MHD bezkontaktně by mohlo jít do dvou let

​Platit v celé pražské MHD bezkontaktně by mohlo jít do dvou let Premium

2.8. – Do dvou let by mohli cestující platit bezkontaktní platební kartou v celé pražské MHD. Uvedla to primátorka Adriana Krnáčová při slavnostním zahájení pilotního provozu platby jízdného kartou na jedné z pražských tramvajových linek. Liberec tuto službu zavedl jako první v Česku už před dvěma lety. Stejnou možnost už mají také lidé v Plzni, Brně či Ostravě.

Nová funkce Optifleetu pro ekonomickou jízdu

Renault Trucks rozšiřuje nabídku svého systémového řešení pro správu vozového parku Optifleet o novou funkci pro podporu hospodárné jízdy řidičů. Ta umožňuje individuální sledování a vyhodnocení jízdy a optimálního používání vozidla řidičem.

Zájem o telematiku pro návěsy narůstá

Schmitz Cargo Telematics má za sebou nejúspěšnější obchodní rok ve své dvanáctileté historii. Tato složka výrobce návěsů Schmitz Cargobull vykázala 40procentní nárůst odbytu, více než 25procentní růst obratu a velmi solidní vylepšení zisku.

Internet věcí proniká i do logistiky

Internet věcí je skutečný a současný fenomén. Do konce loňského roku se po celém světě operovalo s 12,8 miliardy připojených zařízení, včetně propojených vozidel, inteligentních elektroměrů, prediktivní údržby, sdílených inovací, individualizovaných produktů atd. A český trh internetu věcí dosáhne podle účastníků konference IDC IOT Forum 2015 do roku 2018 hodnoty jedné miliardy USD.

​ ČR se bude podílet na přípravě rakety Ariane 6

Česká delegace v ESA pod vedením ministerstva dopravy se minulý týden prosadila proti připomínkám Švýcarska a Španělska a úspěšně zajistila ČR vstup do volitelného programu ESA pro přípravu nových nosných raket.

​Česká města se úspěšně prezentovala na summitu primátorů

Více než třicet zástupců z dvanácti evropských měst včetně Brna, Ostravy a Plzně se začátkem června setkalo v rámci 11. evropského kongresu ITS v Glasgow, kde si vyměnili své poznatky z oblasti inteligentní dopravy a tzv. chytrých měst.

​Odborníci volají po národní kosmické agentuře, pomůže i firmám

​Odborníci volají po národní kosmické agentuře, pomůže i firmám Premium

19.7. - Česko je pozadu za evropskými státy, které jsou aktivní v kosmickém výzkumu, protože nemá centrální úřad, který by výzkum řídil. Shodli se na tom odborníci, které oslovila ČTK. Zřídit národní kosmickou agenturu jako silného státního partnera pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) i americkou NASA by proto chtěl vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek. Zatím je stále ve fázi plánů. Státní agenturu přitom požadují i firmy, zajistila by jim nové obchodní příležitosti.

spinner