Informatika

​Češi a Slováci chtějí společně testovat autonomní vozidla

29.3. – Zástupci českého a slovenského státu, mobilních operátorů, automobilového průmyslu a akademické sféry by měli vytvořit společný projekt na testování autonomních vozidel a dalších moderních technologií na dálnici D2 mezi Bratislavou a Brnem. Takový je závěr ze společného jednání českého ministra dopravy Dana Ťoka se slovenským místopředsedou vlády pro investice a informatiku Peterem Pellegrinim.

​SAP představil novou technologii v oblasti propojených automobilů

3.3. – Ve spolupráci s Concur Technologies (dceřiná společnost SAP), Hertz, Nokia a Mojio představila společnost SAP SE na světovém mobilním kongresu MWC 2017 v Barceloně novou technologii, která prostřednictvím internetu věcí usnadní řízení a pronájem automobilů. Řešení SAP Vehicles Network automatizuje jednotlivé kroky od pronájmu vozidla, parkování, hledání tankovací stanice a platby až po integrovanou navigaci a správu výdajů pro firemní zákazníky. Řešení je součástí SAP Leonardo, inovativního portfolia zaměřeného na internet věcí.

​Zájem studentů o studijní obory zaměřené na bezpečnost a IT v dopravě roste

22.2. – Zájem studentů o studijní obory zaměřené na bezpečnost dopravy, informační a telekomunikační technologie a jejich aplikace v dopravě se trvale zvyšuje, a to v celosvětovém měřítku. Bakalářské i magisterské obory pro akademický rok 2017 – 2018 znovu vypisuje Ústav bezpečnostních technologií a inženýrství na Fakultě dopravní ČVUT v Praze. Termín podání přihlášek na obě formy studia je 31. března 2017.

​Kolínskou MHD dobývají moderní technologie

26.1. – Kolín je jedním z předních měst v Česku, která začala masivně zavádět do běžného života chytré technologie. Nyní je dál rozšiřuje a stává se inspirací pro ostatní. Od 25. ledna mohou lidé v Kolíně platit jízdné v městských autobusech bezkontaktními platebními kartami, nahrávat si předplatní časové kupony pro MHD na tyto karty a v plném proudu je také příprava projektu s 6. základní školou v Kolíně, kde se pro děti připravují speciální chytré klíčenky.

​Evropský navigační systém Galileo zahajuje svůj provoz

15.12. – Evropská komise spustila služby družicového navigačního systému Galileo. Evropa se tak zařadila mezi hlavní světové hráče na poli družicové navigace, jakými jsou zejména Spojené státy americké s populárním a dlouhodobě využívaným systémem GPS, Rusko se systémem GLONASS a Čína s BeiDou. Uživatelé a vlastnící chytrých mobilní telefonů vybavených vhodnými přijímači tak již budou moci signál z družic Galileo využívat a v kombinaci se systémem GPS najít signál i v místech, kde to doposud nebylo možné nebo jen velmi obtížné.

​Nové telematické řešení soupravy s návěsy Krone

Dopravci, kteří používají návěsy značky Krone, už nemusí být neustále u svého návěsu. Německý výrobce vyvinul telematický systém, který umožňuje sledování všech relevantních dat na dálku, z pohodlí řidičovy kabiny, případně dispečinku. Krone Telematics zprostředkuje online údaje o pozici a stavu návěsu, teplotě zboží atd. Systém využívá nezávislou platformu, která dokáže přenášet do jednoho portálového řešení informace získané pomocí telematických produktů od různých výrobců. Výsledkem je konzistentní a jednoduše přehledná soustava dat „all-in-one“. Nezáleží tedy na typu vozidla, jeho výrobci či nainstalovaném hardwaru – uživatel získává přístup ke všem údajům.

​Agentura GSA přinesla za čtyři roky české ekonomice 800 milionů korun

​Agentura GSA přinesla za čtyři roky české ekonomice 800 milionů korun Premium

30.11. – Působení Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) v Praze přineslo za poslední čtyři roky české ekonomice zhruba 800 milionů korun. Informoval o tom výkonný ředitel GSA Carlo Des Dorides. Počet českých podniků žádajících o evropské peníze na výzkum a vývoj satelitní navigace, a s tím objem peněz pro české firmy od Evropské komise, se od přestěhování sídla GSA do Prahy téměř zdesetinásobil, u­vedl.

ČD - Telematika zamířila na dálnice a silnice

Chceme být předním poskytovatelem telematických řešení na silnici, říká Bruno Wertlen, člen představenstva ČD – Telematiky

​Kontrolně analytické centrum řízení dopravy zvyšuje bezpečnost na železnici

3.11. – Společnost ČD – Telematika úspěšně vybudovala kontrolně analytické centrum pro společnost Správa železniční dopravní cesty. Využívání centra vede ke snížení nehodovosti a zlepšení efektivity dálkového řízení železniční dopravy. Projekt v souladu s evropskými trendy vytváří předpoklady pro postupné zavádění centralizovaného dálkového řízení provozu v rámci celé železniční sítě České republiky. 

​Sjednocení komunikace je nutné pro vznik společného železničního trhu

Jednou z podmínek pro to, aby dopravci mohli provozovat své vlaky napříč Evropou bez větších problémů, je sjednocení komunikace mezi jednotlivými dopravci a rovněž mezi dopravci a správci železniční infrastruktury. Přispět k tomu má i evropské nařízení TAF TSI, které se týká využití telematiky v nákladní železniční dopravě. Co konkrétně tato směrnice přináší dopravcům a jaké na ně má dopady jsme se zeptali Marka Neustadta, zástupce společnosti OLTIS Group, který je zároveň v ČR kontaktní osobou mezi Evropskou železniční agenturou a železničními podniky, provozovateli dráhy a držiteli nákladních vozů pro implementaci TAF TSI.

spinner