Informatika

České dráhy posilují svoji pozici v digitálním prostředí

11.7. – Na nedávném CEO Summitu velkých železničních dopravců v Evropě, který se konal ve švýcarském Bernu, prezentoval Michal Krapinec, předseda a generální ředitel Českých drah, novinky v mobilní aplikaci Můj vlak a sdílel úspěchy aplikace s ostatními šéfy evropských železničních dopravců.

​Matematici z VUT vypracovali program, který vyhledá nejlepší cestu pro kamiony

2.7. – Nejrychlejší a nejlevnější cestu pro kamiony pomůže dispečerům logistických společností hledat pokročilý trasovací software. Na jeho vývoji pracovali odborníci z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického s brněnskou firmou Wereldo.com, která bude program komerčně využívat. O novince ČTK informovala mluvčí fakulty strojního inženýrství Iveta Hovorková.

​DKV Mobility rozšiřuje DKV Box Europe o telematické funkce

29.6. – Společnost DKV Mobility, přední evropská platforma B2B pro platby a řešení na cestách, rozšiřuje nabídku digitálních služeb. Zákazníci společnosti DKV Mobility mohou nyní používat palubní jednotky DKV Box Europe nejen pro vyúčtování ze 16 evropských mýtných systémů, ale s integrovaným řešením DKV LIVE také pro online správu tankování, lokalizaci vozidel pomocí GPS nebo plánování tras. Službu DKV LIVE lze objednat a nakonfigurovat bezdrátově, aniž by bylo nutné nahrazovat již používanou palubní jednotku DKV Box Europe nebo připojovat dodatečný hardware.

​Robotické rukavice pomohou ovládat dopravní konvoje

23.6. – Konvoje aut, dronů, lodí či zásobovacích vozíků ovládané robotickými rukavicemi, to už není vzdálená budoucnost. Tým výzkumníků z Centra dopravního výzkumu (CDV) a odborníků společnosti IMSEA vyvíjí přenosnou platformu spojenou s virtuální realitou, která uživatelům umožní ovládat autonomní dopravní systémy pomocí gest rukou. Výzkum s názvem RoTAS podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR) částkou 5,6 milionu Kč v Programu DOPRAVA 2020+.

​Komentář: Co přinesl květen v dopravě a logistice

„Jednotné okno“ pro celní operace, které zákonodárci EU přijali zhruba před rokem, je prý jen prvním krokem ke snížení byrokracie při dovozu a vývozu zboží. Portál pro digitální podávání všech potřebných celních informací pro řadu produktů se má do roku 2038 postupně stát součástí celní datové platformy EU (Customs Data Hub), která dokáže mnohem více. Podle legislativního návrhu předloženého Evropskou komisí bude platforma celních údajů „motorem“ reformované celní unie EU.

​Continental implemenuje privátní síť 5G od T-Mobilu pro rychlejší komunikaci mezi roboty

20.6. – Společnost Continental Automotive v Brandýse nad Labem, modelový závod pro digitalizaci a automatizaci, ve svém areálu implementuje privátní síť 5G, jejíž nasazení značně urychlí komunikaci mezi jejich roboty a usnadní provoz autonomních vozidel. Ve výrobním závodu vytvoří T-Mobile prostřednictvím sítě 5G bezpečné homogenní prostředí s výrazně nižší latencí a více možnostmi propojení jejich zařízení. Celkem plánuje závod připojit v rámci nové sítě více než tisíc zařízení a senzorů. Signál sítě pokrývající 5000 metrů čtverečních výrobní plochy zajistí osm přístupových bodů (radio dots) sítě 5G.

​První 5G síť výhradně pro železnici bude zprovozněna na soukromé dráze Kopidlno – Dolní Bousov

20.6. – Společnost AŽD zahájila ve spolupráci s firmou CETIN stavbu první 5G sítě výhradně pro železnici na své vlastní trati Kopidlno – Dolní Bousov. Jde o vysokokapacitní datovou síť, která bude na takzvané Kopidlnce využívána především pro testování autonomního provozu vlaků bez strojvedoucích.

​Uber představuje nové funkce podporující udržitelnost

11.6. – Úspora emisí, sdílení aut i chytré nabíjení s plánováním tras. Uber představuje nové funkce a služby, které cestujícím i řidičům usnadní ekologicky šetrné cestování. Například nová funkce Emission Savings (Úspora emisí), kterou cestující najdou ve svém uživatelském účtu, informuje o emisích, které ušetřili díky výběru jízdy Green a Comfort Electric. Uber tak chce motivovat zákazníky, aby tyto ekologičtější způsoby jízdy preferovali.

​Radim Petratur bude mít v Adastře na starosti digitalizaci ESG dat ve firmách

9.6. – Digitalizaci udržitelnosti a ESG bude mít v Adastře na starosti zkušený manažer Radim Petratur. Jako nový Head of Digital Transformation driven by Sustainability and ESG bude pomáhat korporacím s kontinuálním automatizovaným sběrem ESG dat. “Automatizovaný sběr ESG dat, jejich kontrola, vizualizace a obecně dostupnost ‘na kliknutí‘ a dále možnost využití AI, IoT a dalších technologií – to jsou velká témata digitalizace udržitelnosti. Adastra je leaderem v práci sdaty, což bych rád propojil se světem udržitelnosti a podílel se na vytvoření nových služeb, které pomohou firmám přijímat správná, na datech postavená, strategická rozhodnutí. Jenom to, co měříte, můžete řídit,” řekl Radim Petratur.


​Ctirad Klimánek: RAILVIS.com usnadňuje poptávání cen a kapacit v železniční nákladní dopravě

Společnost RAILVIS.com funguje jako all-in-one rezervační tržiště pro železniční business, které bylo založeno v roce 2020 v Praze, kde také sídlí. Co se za tu dobu změnilo a co nyní společnost nabízí, to nám přiblížil její Managing Partner Ctirad Klimánek.

spinner