Informatika

​Námořní přeprava nyní k dispozici na CargoNect!

8.1. – Jsme naprosto nadšeni, že můžeme oznámit spuštění služeb námořního nákladu zde na CargoNect! Význam námořního nákladu nelze bagatelizovat – hraje důležitou roli při přepravě zboží po celém světě. Je nezbytnou součástí logistického průmyslu. A my jsme nadšeni, že se CargoNect konečně může stát článkem v ekosystému námořního nákladu.

​MD: Místo dvou dokladů nově již jen jeden, stávající doklady zůstávají platné, na STK osvědčení nezadrží

4.1. – Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost nová pravidla týkající se technických průkazů. Největší změnou je to, že již nebudou nově vydávány velké technické průkazy. Tyto průkazy a ORV nahradí jediný doklad, kde jsou ty nejdůležitější technické parametry motorového vozidla. Místo dvou dokladů tak bude tištěn jen jeden. Klíčové je, že stávající doklady zůstávají nadále v platnosti. Doklady budou odebrány pouze v případě změny, např. prodeje vozidla. Uvedl to mluvčí resortu dopravy František Jemelka.

​Airbus nabízí za kybernetickou divizi společnosti Atos až 1,8 miliardy eur

4.1. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus nezávazně nabídl 1,5 až 1,8 miliardy eur (37 až 44,4 miliardy Kč) za kybernetickou divizi BDS francouzské společnosti Atos. Oznámila to firma Atos. O převzetí jiné části tohoto francouzského podniku už delší dobu jedná český miliardář Daniel Křetínský. Tato jednání podle Atosu pokračují, není však jisté, že dospějí k dohodě.

Airbus nabídne za kybernetickou divizi společnosti Atos až 1,8 miliardy eur

3.1 – Evropský výrobce letecké techniky Airbus nabídne za kybernetickou divizi BDS francouzské společnosti Atos až 1,8 miliardy eur (přes 44 miliard korun). Píše to deník Financial Times s odkazem na nejmenované zdroje seznámené se stavem jednání. Část francouzské společnosti Atos by měl podle předchozího návrhu dohody odkoupit i český miliardář Daniel Křetínský. Podle britského deníku nové vedení Atosu s českým podnikatelem dále o podmínkách transakce jedná.

​Satelitní mýtný systém CzechToll oslavil v prosinci čtvrté narozeniny

18.12. – Satelitní mýtný systém CzechToll oslavil 1. prosince své čtvrté narozeniny. Za 48 měsíců v provozu bylo od 1. prosince 2019 jeho prostřednictvím předepsáno na mýtném více než 55 miliard korun. Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny tak přesahuje 1,149 miliardy ko­run.

​Průzkum SP ČR: České firmy se bojí kyberútoků, zlepšují proto ochranu dat a systémů

13.12. – Tři čtvrtiny průmyslových firem se obávají kybernetického útoku na své systémy. Stále více se proto zaměřují na ochranu svých zařízení, počítačů a dalších nástrojů. Ke kybernetické bezpečnosti už zároveň přistupují komplexněji stejně jako ke své celkové digitální transformaci. Ukázal to už pátý ročník průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR o implementaci digitální transformace a technologií Průmyslu 4.0.

​GXO realizuje špičkový pilotní projekt s humanoidním robotem

13.12. – GXO Logistics oznámila, že provádí pilotní testování humanoidního robota „Digit“ společnosti Agility Robotics. Robot je testován na logistických úkolech v závodě společnosti SPANX ve městě Flowery Branch ve státě Georgia, kde společnost GXO řídí skladové operace pro objednávky této globální značky dámské módy přímo pro spotřebitele a v kamenných obchodech.

​Práce na studii implementace 5G mezi Brnem a Bratislavou mohou začít, SŽ vybrala zhotovitele

7.12. – Správa železnic hledá možnosti, jak využívat ke komunikaci s dopravci moderní technologie 5G a FRMCS. Implementaci celého systému v přeshraničním úseku z Brna do Bratislavy bude řešit studie, jejímž zhotovitelem se stala společnost SUDOP Praha. Cena zakázky dosahuje 576 tisíc eur, tedy přibližně 14 milionů korun. Součástí dokumentu bude i ekonomické hodnocení celého projektu. Realizace prací přinese rovněž zlepšení kvality hlasových a datových služeb pro cestující na železničních koridorech.

ČD - Telematika otevřela vlastní bezpečnostní dohledové centrum

27.11. - ČD – Telematika rozšiřuje zásadním způsobem své služby v oblasti kyberbezpečnosti a síťové infrastruktury. Cílem je výrazně posílit ochranu svých zákazníků před neustále narůstajícími kybernetickými hrozbami. Pod názvem ČDT-NET nově nabízí komplexní bezpečnostní řešení síťové a serverové infrastruktury ve formě služby (IaaS) a bezpečnostního dohledu. Vlastní bezpečnostní dohledové centrum (SOC) otevřela ČD – Telematika v pátek za účasti ministra dopravy Martina Kupky.

​Zpoplatnění vjezdu do části Prahy 1 by mohlo začít v říjnu příštího roku

18.11. – Plánované zpoplatnění vjezdu na část pražské Malé Strany a Smetanovo nábřeží by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. V prosinci by podle něj měly začít městské části připomínkovat návrh příslušné vyhlášky. Vedení města návrh zatím nezveřejnilo, podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních obyvatel.

spinner