Informatika

Vyšlo v DN č. 14 - 15

Rodrigo da Costa (EUSPA): Příjmy z GNSS a pozorování Země přesáhnou za deset let 600 miliard eur

22.7. - Investice do vesmíru se zvyšují a očekává se, že také příjmy v následujících letech výrazně vzrostou. O bližší informace a také o zhodnocení spolupráce s Českou republikou, která je hostitelskou zemí Agentury EU pro kosmický program (EUSPA), jsme požádali Rodriga da Costu, výkonného ředitele EUSPA.

Adam Suda (TIMOCOM): Digitalizace přináší výhody nejen velkým korporacím, ale i menším firmám

18.7. - Společnost TIMOCOM v současnosti provozuje nejen přepravní burzu, ale nabízí také komplexní logistické služby. Její aktuální nabídku a to, jak podporuje své zákazníky na cestě k digitalizaci, nám přiblížil Adam Suda, Strategic Account Manager společnosti TIMOCOM.

Vydání DN č. 14

Výběr z článků DN č. 14 – 15 přineseme 15. srpna.

(red)

​Seyfor rozšiřuje své portfolio o dvě nové akvizice a vstupuje do oblasti HR řešení

4.7. – Seyfor, evropský dodavatel ICT řešení, přidává do svého portfolia hned dvě společnosti poskytující software pro recruitment. Koncem minulého týdne koupil Seyfor společnost Datacruit a současně získal 38% podíl v Recruitis.io. Obě platformy chce Seyfor nadále rozvíjet a současně také využít jejich synergie s dalšími svými produkty. Na klíčových pozicích v obou společnostech zůstávají dosavadní majitelé. S rozšířeným portfoliem chce Seyfor pronikat i na další evropské trhy.

​Spolek pro efektivní železnici žádá odklad spuštění ETCS nejméně o dva roky

28.6. – Zátěžové testy ETCS, které prováděla Správa železnic v březnu a poté v červnu tohoto roku, zjistily, že tzv. „prodleva systému“, která byla v České republice nastavena na 18 sekund, je zbytečně krátká a způsobuje zbytečné poplachy a nouzová zastavení vlaků. Rozhodla proto o jejím prodloužení na 40 sekund stejně jako například v Německu či Rakousku. To ale znamená, že je třeba znovu překonfigurovat a přezkoušet činnost zařízení na trati, včetně 132 stanic. Podle expertního týmu SPEŽ nelze tento úkol v tak krátkém termínu zvládnout. Hrozí, že 1. ledna 2025 vlaky vyjedou na tratě s nestabilním zabezpečovacím systémem (různé časy reakcí na ztrátu spojení), který může často kolabovat. To vždy způsobí kompletní zastavení celé železniční dopravy na příslušné trati. Množství nepravidelností a zpoždění tak bude enormní a hrozí i nebezpečí dalších nehod.

​Správa železnic spouští do ostrého provozu mobilní aplikaci Datel

28.6. – Mobilní aplikace Datel, kterou Správa železnic zveřejnila v pilotní verzi na konci minulého roku, nyní zahajuje ostrý provoz novou aktualizací. Ta přináší několik novinek, od chytrého zobrazení mimořádností až po seznam dotčených spojů nebo trasy vlaků.

​V Plzni se uskutečnil 23. ročník konference Trends in Automotive Logistics

27.6. – Jak se dostat do rychlého pruhu digitalizační dálnice, udržet tempo s novými trendy v logistice a zároveň zachovat klidnou hlavu? Své recepty představili řečníci na 23. ročníku konference Trends in Automotive Logistics, kterou pořádala 18. června v Plzni společnost Aimtec ve spolupráci s DTIHK a IHK Regensburg. Na pódiu konference zaznělo zamyšlení nad digitální transformací dodavatelských řetězců, zkušenosti z průmyslové praxe a tipy na udržení digitálního well-beingu.

​DB Schenker spouští v rámci platformy Connect emisní kalkulačku

27.6. – Začátkem letošního roku vstoupila v platnost nová směrnice CSRD zavazující korporace k ESG reportingu. Velké společnosti tato povinnost čeká již příští rok a střední podniky v dohledu dvou let. Logistická společnost DB Schenker chce svým zákazníkům rozvahu nad ESG reportingem ulehčit, a proto do své platformy Connect zakomponovala emisní kalkulačku i report mapující uhlíkovou zátěž. Zákazníci si nyní mohou vypočítat kolik emisí přeprava jejich zboží vyprodukuje a dle výsledku vhodně zvolit logistické řešení.

​Aimtec mění vedení, novým CEO bude Pavel Boháč

19.6. – Plzeňská konzultační a technologická firma Aimtec, která od roku 1996 podporuje výrobní a logistické společnosti na cestě digitální transformace, mění své vedení. Poprvé v její historii nebude v čele ani jeden ze zakladatelů. Firmu svěřují do rukou zkušeného manažera, dosavadního ředitele divize zabývající se problematikou plánování a práce s daty, Pavla Boháče (na snímku uprostřed).

​ČTÚ: S výpadky mobilních služeb ve vlacích se potýká 57 procent cestujících

18.6. – Zhruba 57 procent lidí při cestách vlakem limitují výpadky hlasových a datových služeb. Ty často nebývají způsobeny špatným pokrytím koridorů jako takovým, ale útlumem signálu, který způsobují moderní vlakové soupravy. Proto ČTÚ připravil návrh dotační výzvy, jejímž cílem je napomoci zlepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb i uvnitř vlakových vozů. Uvedli to zástupci ČTÚ na včerejší tiskové konferenci.

spinner