COVID-19

Dopravci služby ve vlacích a autobusech zatím neomezí

22.10. Dopravci zatím služby ve svých vlacích a autobusech i přes současnou epidemickou situaci neomezí. Beze změn by měl zůstat prodej jízdenek i občerstvení. Cestující se mohou rozesazovat podle volných míst. K opatřením jako na jaře, kdy dopravci omezovali formy prodeje jízdenek nebo občerstvení, tak zatím firmy nepřistoupí. Budou pokračovat v čištění a dezinfikování vozů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Už v minulých dnech dopravci omezili část spojů.

Lufthansa má za kvartál ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

21.10. – Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26 miliardy eur (34,2 miliardy Kč). Největší evropské aerolinky se zveřejněním hospodářských výsledků varovaly před slabou poptávkou po zbytek roku. Minulý rok měla Lufthansa ve stejném období zisk 1,3 miliardy eur. V porovnání s předchozím kvartálem jí provozní ztráta klesla díky obnovení některých letů a omezení nákladů.

​Zájezdoví dopravci budou moci žádat o kompenzace od 26. října

20.10. – Zájezdoví autobusoví dopravci budou od pondělí 26. října moci žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Oznámilo to ministerstvo dopravy. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů.

​Ryanair přerušil na zimu leteckou linku z Brna do Londýna

20.10. – Letecký dopravce Ryana­ir přerušil v zimním letovém řádu pravidelnou linku z Brna do Londýna. Po neobnovení linky do italského Bergama to byla poslední linka, kterou mohli cestující od 25. října do 27. března pravidelně využívat. Důvodem je trvající krize letecké dopravy související s pandemií covidu-19. V tiskové zprávě o tom informoval mediální zástupce Letiště Brno Jakub Splavec.

Průzkum: Téměř polovina Čechů má městskou dopravu za rizikovou

17.10. – Téměř polovina Čechů (41 procent) vnímá v době pandemie denní dojíždění do práce městskou dopravou jako velmi rizikové. Na 36 procent lidí je vidí jako částečně rizikové, naopak 15 procent považuje hromadnou dopravu za bezpečnou. Na osm procent dotázaných pak uvedlo, že rizikoví jsou především jednotlivci, kteří nedodržují stanovená opatření. Vyplývá to z průzkumu personální společnosti Hays, kterého se zúčastnilo 600 respondentů napříč profesemi a specializacemi.


Dobré zprávy: Námořní doprava se začala vracet do předkrizových čísel

V námořní dopravě, největší oblasti světového obchodu, se provoz pozvolna vrací do normálu. Dokládají to i samotné trhy. Akcie čínského COSCO povyskočily od poloviny letošního března bezmála o 55 procent, v případě dánského Maersku, toho času největšího provozovatele kontejnerových lodí na světě, ještě o další tři procenta více. Podle některých odborníků za oživením námořní dopravy stojí především tři faktory. Jednak zvýšená poptávka po zdravotnickém materiálu, dále hromadné rozprodávání zásob vytvořených během karantény ze strany maloobchodníků a konečně i nutkání koncových spotřebitelů utratit peníze původně vyšetřené na dovolenou za něco jiného.

Už jste nahlásili svou železniční vlečku na ÚPDI?

V důsledku novely č. 367/2019 Sb., která která novelizovala zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách (dále jen „ZoD“) přibyla některým provozovatelům železničních vleček jedna nová starost a sice povinnost nahlásit svou vlečku Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (dále jen „UPDI“). Zatím ne všichni tak učinili.

Dovážka potravin domů prudce roste, Rohlík.cz omezil počet položek v nákupu

16.10. – Online supermarket Rohlík.cz zavedl opatření, která umožní v čase prudkého nárůstu online nákupů potravin obsloužit více zákazníků z bezpečí domova. Tím zásadním je možnost objednat maximálně 35 položek na nákup a současně s tím je možné provést pouze jednu objednávku na den na jednoho zákazníka.

​Ryanair kvůli novým covidovým omezením sníží kapacitu o třetinu

15.10. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair kvůli nové vlně cestovních omezení, která začaly zavádět evropské vlády, sníží plánovanou zimní kapacitu o třetinu. Firma očekává, že v době platnosti zimního letového řádu bude fungovat na 40 procentech loňské kapacity, i když původně počítala se snížením pouze na 60 procent. Uvedla to agentura Reuters.

České dráhy omezí v souvislosti s opatřeními provoz vlaků

15.10. - České dráhy v souvislosti s opatřeními kvůli zhoršené epidemické situaci upraví provoz dálkových vlaků mimo dopravní špičku. Od 19. října omezí například provoz na linkách z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína, uvedly České dráhy na twitteru. Omezení se dotkne také spojů v úsecích Kolín – Ústí nad Labem, České Budějovice – Jihlava – Brno a Ostrava – Čadca. Vzhledem k nižšímu počtu cestujících v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem bude v koordinaci s krajskými úřady dočasně omezena i regionální vlaková doprava ČD. Cestující najdou veškeré informace na webu a v aplikaci Můj vlak.

spinner