COVID-19

​Valeo připravila pro městské a dálkové autobusy „zdravotní štít“, který dokáže eliminovat až 95 % typů virů.

26.9. – Společnost Valeo vyvinula světově nejvýkonnější systém pro sterilizaci vzduchu v interiéru všech typů autobusů. Toto zařízení dokáže v jednom cyklu proudění eliminovat více než 95 % různých typů virů, včetně Covid-19. Vypořádá se i se všemi bakteriemi nebo plísněmi přítomnými ve vzduchu cirkulujícími na palubě autobusu.


​Emirates SkyCargo podepsala memorandum o spolupráci s International Humanitarian City

26.9. – Nákladní přepravce Emirates SkyCargo a organizace In­ternational Humanitarian City (IHC), největší centrum humanitární pomoci na světě, podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti humanitární logistiky a řešení krizových situací. Memorandum podepsali Nabil Sultan, viceprezident Emirates pro nákladní přepravu, a Giuseppe Saba, generální ředitel International Humanitarian City.

​Kvůli koronaviru uvázlo na moři přes 300 000 námořníků

26.9. – Kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru uvázlo na moři přes 300 000 námořníků obchodních lodí. Jejich střídaní a návrat domů zkomplikovaly uzavřené hranice a omezený počet letů, informovala agentura AP.

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

25.9. České aerolinie (ČSA) přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a Amsterdamu, zatím dočasně. V říjnu dopravce neobnoví ani lety do Bruselu či Varšavy a sníží počet spojů do Kodaně. Kvůli restrikcím společnost znovu eviduje velký propad poptávky cestujících. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Už dříve ČSA přerušily další čtyři linky.

IATA vyzývá k testování všech cestujících u mezinárodních letů

23.9. - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vyzvalo, aby všichni cestující před mezinárodními lety procházeli testováním na covid-19. IATA chce tímto způsobem nahradit karanténu a další restrikce, jež podle leteckého průmyslu prohlubují pokles poptávky. Uvedla to agentura Reuters.

​Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.9. – Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj poptávky, podle ní následně v příštích dnech rozhodnou o případném snížení kapacit nebo počtu spojů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Německo zřejmě ve středu zařadí celé Česko mezi rizikové oblasti, a bude tak po cestující z ČR požadovat negativní test na koronavirus nebo nástup do karantény. Opatření se nemají týkat pendlerů, profesionálních řidičů a lidí, kteří pouze projíždějí.

​Rusko obnoví pozastavené lety do Běloruska a dalších zemí

20.9. – Rusko od příštího týdne obnoví lety do Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, které byly pozastaveny kvůli pandemii covidu-19. Od 27. září se z Ruska bude létat i do Jižní Koreje, informovala s odvoláním na koronavirový krizový štáb agentura Interfax.


RegioJet se na Slovensku připravuje na ukončení provozu vlaků

21.9. – Železniční dopravce Regi­oJet z české skupiny Student Agency ohlásil, že na Slovensku zahájil přípravy hromadného propouštění a ukončení přepravy cestujících v rámci závazku veřejné služby na vytížení regionální trati. RegioJet tento postup zdůvodnil tím, že slovenské ministerstvo dopravy zatím neoznámilo, kdo bude provozovat osobní vlaky na trati z Bratislavy do jihoslovenského Komárna poté, co stávajícímu dopravci letos v prosinci skončí smlouva se státem. Není tak známo, zda ministerstvo do budoucna počítá s využitím služeb RegioJetu. 

Opravu brněnského vlakového nádraží zpozdil koronavirus

19.9. – Rekonstrukce hlavního vlakového nádraží v Brně pokračuje s dvouměsíčním zpožděním. Třetí etapu, opravu levého křídla výpravní budovy, zbrzdila pandemie koronaviru. Práce na ní vyjdou zhruba na 140 milionů korun bez daně. Kompletně opravené bude nádraží nejdřív na konci roku 2021, řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety, o 20 procent

19.9. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit další lety. Firma uvedla, že přepravní kapacitu na říjen omezí o dalších 20 procent. Omezení kapacit by se mohlo přitom dotknout i celé zimní letové sezony, pokud vlády Evropské unie cestovní omezení nezmírní. Ryanair létá i na česká letiště.

spinner