​Stát rozdá mezi autobusové zájezdové dopravce dalších až 380 milionů korun

​Stát rozdá mezi autobusové zájezdové dopravce dalších až 380 milionů korun

24.6. - Stát rozdá mezi zájezdové autobusové dopravce dalších až 380 milionů Kč jako kompenzace ztrát z koronavirové pandemie. Ministerstvo dopravy k tomu připravilo dotační program COVID Bus II, výše podpory se bude počítat podle počtu autobusů, jejich ekologické třídy a počtu sedaček. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Program naváže na kompenzace ze závěru loňského roku, kdy ministerstvo mezi dopravce rozdělilo přes 932 milionů korun.

Kompenzace by měly pokrýt ztráty z loňského podzimu, konkrétně od 5. října do 31. prosince. Podpora je podle ministerstva kalkulovaná tak, aby posílila schopnost dopravců splácet své závazky z období, kdy nenastalo očekávané oživení trhu.

Dopravci budou moci o kompenzace začít žádat od čtvrtka. Podmínkou pro uznání žádosti je propad tržeb během loňského čtvrtého kvartálu meziročně o více než 50 procent. Firmy zároveň musí prokázat, že předtím nebyly v likvidaci či insolvenci.

Vyhlášení programu uvítalo například i Sdružení ČESMAD Bohemia. Dopravci připomněli, že pandemie je donutila uložit své vozy do depozitu, ale nezbavila je vysokých fixních nákladů zejména na leasingové splátky. Zakázky i na podzim podle firem spadly na minimum.

"Je jasné, že COVID Bus II nevyřeší všechny závazky více než rok stojící autobusové dopravy, řadě firem však může výrazně pomoci k jejich přežití a restartu. Věřme, že podzim už bude návratem k normálu," řekl generální tajemní sdružení Vojtěch Hromíř.

Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů. Ministerstvo dopravy pro ně už v závěru loňského roku vyhlásilo první kompenzační program. Z něho rozdělilo přes 932 milionů korun, které měly pokrýt především ztráty z loňského jara. Letos na jaře ministerstvo vyčlenilo kolem 100 milionů korun také pro linkové autobusové dopravce.

(čtk)

Foto: IVECO Bus

spinner