COVID-19

Lufthansa vrací do provozu polovinu své letky, celkem 380 strojů

30.6. – Největší evropská letecká skupina Lufthansa v tiskové zprávě oznámila, že do provozu vrátí polovinu své letky, celkem 380 letadel. V následujících měsících chce pokrýt 40 procent letů plánovaných před pandemií. Do konce října chce skupina nabídnout 90 procent svých krátkých a středně dlouhých linek a 70 procent svých dálkových letů.

​Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

7.6. – Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I nadále však kvůli koronavirové pandemii dodávky zůstávají hluboko pod běžnou úrovní, uvedla agentura Reuters. Kvůli koronaviru také Airbus nedostal v květnu žádnou objednávku na nová letadla.

​Majitel aerolinek British Airways zvažuje právní kroky kvůli karanténě

6.6. – Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways (BA), zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu plánu, který požaduje, aby lidé vracející se ze zahraničí zůstali 14 dní v karanténě. Zpráva je další ukázkou zhoršujících se vztahů mezi aerolinkami a vládou kvůli pandemii způsobené koronavirem, napsala agentura Reuters.

​Železniční nákladní dopravci navrhují podpůrná opatření ministerstvu dopravy

6.6. - Po schválení vládního krizového balíčku se ozývají železniční nákladní dopravci ohledně narovnání podmínek v oblasti nákladní dopravy. Ačkoliv je železniční nákladní doprava značně ekologičtější, a neméně postižená výpadkem přeprav v důsledku koronakrize, nedostalo se ji takové podpory, jako jiným módům dopravy. To může být pro část trhu až likvidační.

Železniční dopravci obnoví spoje do ciziny, na Slovensko v neděli a pondělí

5.6. – Tuzemští železniční dopravci začnou s postupným obnovováním spojů do okolních zemí. První vlaky na Slovensko vyšle RegioJet v neděli, od pondělí pak také České dráhy a během příštího týdne také Leo Express. V polovině června pak přibudou i další vlakové spoje do Rakouska a Německa. Čekat naopak musí nadále u vlaků do Polska. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Od čtvrtka byla zrušena všechna omezení cest na Slovensko, od pátečních 12:00 se pak uvolnilo i cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem.

​Smartwings budou po dohodě se státem financovat všichni akcionáři

5.6. – Do financování záchrany letecké skupiny Smartwin­gs se v případě dohody se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Dohodla se na tom valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok, který vychází ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy. ČTK to sdělila mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.


​Slovensko umožnilo obnovit veřejnou dopravu do Česka

4.6. – Slovensko umožnilo obnovit autobusovou, železniční, leteckou i lodní dopravu do Česka. Na sociální síti to napsal ministr dopravy Andrej Doležal, podle kterého zmíněné rozhodnutí ústředního krizového štábu je již pravomocné. Provoz mezinárodních spojů Bratislava pozastavila v březnu jako jedno z opatření proti šíření koronaviru.

​Smartwings potřebují od státu půjčit či garantovat až dvě miliardy Kč

4.6. – Česká letecká společnost Smar­twings potřebu­je získat od státu půjčku nebo záruku za komerční úvěr ve výši 1,7 až dvě miliardy korun. Mladé frontě Dnes (MfD) to řekl spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně. Firma podle něj skončí, pokud garanci nezíská v řádu týdnů. Skupinu Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize. Firma žádá o pomoc kromě Česka i v Maďarsku a zkoumá možnost podpory v Polsku.

​TUI se s Boeingem dohodl na odškodném za 737 MAX

4.6. – Německý pořadatel zájezdů TUI se dohodl s americkým výrobcem letadel Boeing na odškodném za nucené odstavení problémových letounů 737 MAX a za jejich zpožděné dodávky. Největší cestovní kanceláři v Evropě dohoda finančně pomůže v čase koronavirové krize. TUI uvedla, že Boeing během příštích dvou let zaplatí „výrazný podíl na škodě“, která jí vznikla, konkrétní sumu ale nesdělila.


​Dopravci stále čekají na definitivní uvolnění cest na Slovensko

3.6. – Tuzemští dopravci jsou připraveni rychle obnovit své železniční a autobusové spoje na Slovensko, zatím však stále musí čekat na definitivní uvolnění cest hromadné dopravy přes hranice. Naopak do Rakouska a Německa by měly přibýt v polovině června další spoje. Vyplývá to z informací dopravců, které ČTK oslovila. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem oznámili od čtvrtka plné obnovení volného pohybu mezi oběma zeměmi. Nevyjasněné však stále zůstávají podmínky pro cestování hromadnou dopravou přes hranice. Slovensko totiž dosud nepovolovalo cesty vlaků a autobusů na své území. Dopravci proto nyní čekají na další vývoj situace.

spinner