COVID-19

​Ruský stát a banka VTB prý koupí nové akcie Aeroflotu

19.6. – Rusko chystá pomoc letecké společnosti Aeroflot. Vláda, státem kontrolovaná banka VTB a státní investiční fond RDIF mají koupit podíl v nové emisi akcií aerolinek, postižených opatřeními kvůli pandemii covidu-19. Informovala o tom tento týden agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje. Podle jednoho z nich Aeroflot vydá akcie v hodnotě 80 miliard RUB (27,2 miliardy Kč). Ruské vlajkové aerolinky plán nepotvrdily.

​Koronavirus způsobil MHD v Karlových Varech ztrátu přes 10 milionů korun

19.6. – Opatření kvůli šíření koronaviru způsobilo Dopravnímu podniku Karlovy Vary (DPKV) ztrátu přes deset milionů korun. O kompenzaci ztráty požádal podnik město. I kvůli omezení rizik šíření nákazy DPKV zdraží od července platby v hotovosti u řidiče z 25 na 50 Kč, řekl náměstek primátorky Karlových Varů Tomáš Trtek.

​Společnost cargo-partner plní krátké dodací lhůty pomocí několika týdenních leteckých charterů

17.6. – Od eskalace krize COVID-19 organizovaly týmy letecké přepravy společnosti cargo-partner z celého světa charterové lety, aby zajistily včasné dodání vysoce naléhavých dodávek. V červnu 2020 nabízí mezinárodní poskytovatel dopravy a informační logistiky navíc i řadu několika týdenních charterových letů z Číny a Hongkongu do Evropy.

​Pražské letiště patří v Evropě k nejvíce zasaženým koronavirem

17.6. – Dopady koronavirových opatření na evropská letiště jsou značné, k těm nejvíce zasaženým patří i Letiště Václava Havla v Praze. Ve své analýze to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Letišti v Praze Ruzyni počet cestujících v březnu meziročně klesl o více než 800 000, což je zhruba o 65 procent. Velkým problémům ale čelí i regionální česká letiště. Pražské letiště zatím stát o pomoc žádat nebude, přibližně do konce léta bude náklady platit z rezerv a pak požádá o vlastní úvěr.

​Letový provoz v květnu klesl o 81,5 procent, v červnu už mírně roste

17.6. – Letový provoz nad Českem výrazně omezila koronavirová krize i v květnu. Letoví dispečeři odřídili celkem 14.672 letů, což je meziročně o 81,5 procenta méně. V posledních týdnech však začíná provoz mírně růst. Uvedl to mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Oproti závěru března je nyní provoz více než dvojnásobný.

​Lufthansa jedná se zaměstnanci o seškrtání dvaceti dvou tisíc pracovních míst

16.6. – Německá letecká společnost Lufthansa uvedla, že chce se zástupci zaměstnanců do 22. června vyjednat, kde seškrtá avizovaných 22 000 pracovních míst. Tři dny po tomto termínu mají na mimořádné valné hromadě hlasovat akcionáři o záchranném balíku za devět miliard EUR (240 miliard Kč), který aerolinkám kvůli dopadům pandemie poskytne nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF.

Jan Hamáček: Krach ČSA by stát vyšel na 1,2 miliardy, záruka na méně

15.6. – Zvažovaná státní záruka pro leteckou společnost Smartwings je podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka logická. Výše záruky by podle sobotního vyjádření ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka měla být mezi 500 a 900 miliony Kč, sám by preferoval 800 milionů. Pokud by České aerolinie (ČSA) zkrachovaly, stát by na dávkách a podpoře vyplatil více, zhruba 1,2 miliardy Kč, řekl Jan Hamáček před pondělním jednáním vlády. Jak však po jednání na tiskové konferenci uvedl premiér Andrej Babiš, kabinet touto věcí nezabýval.

​ČD dnes obnovují spoje do Rakouska, Flixbus linky na Slovensko

15.6. - České dráhy dnes obnovují provoz svých vlaků do Rakouska a přiřadí se tak k RegioJetu, který první vlaky k jižním sousedům vypravil už v pátek. Dráhy začnou jezdit z Prahy do Lince a také z Prahy přes Vídeň do Štýrského Hradce, v úterý začne tato linka jezdit až z Berlína. V provozu opět budou i přeshraniční spoje do Německa a Rakouska. Na Slovensko pak ode dneška začnou jezdit i autobusy FlixBusu. V příštích dnech bude následovat obnovování dalších linek tuzemských dopravců do zahraničí.

Deutsche Bahn do konce června obnoví spojení se všemi sousedy, poprvé od roku 2014 bude přímé spojení Berlín - Vídeň

14.6. – Německý železniční dopravce Deutsche Bahn do konce června obnoví spojení se všemi zeměmi sousedícími s Německem. V úterý se poprvé od roku 2014 obnoví také přímé vlakové spojení mezi Berlínem a Vídní. Zajišťovat ho budou i České dráhy, uvedly  agentury DPA a APA.

​Smartwings mohou dostat státní záruku až 900 milionů korun

14.6. – Stát jedná s leteckou společností Smartwings o záruce 500 až 900 milionů korun za úvěry, které mají firmě pomoci překonat dopady zastavení provozu v době pandemie koronaviru. Podmínkou je přejmenování firmy na ČSA a udržení 2500 zaměstnanců. Vlastníci společnosti, která ČSA ovládá, jsou do aerolinek připraveni vložit 1,6 miliardy korun. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem a jeho expertním týmem na zámku v Lánech to řekl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

spinner